Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Bezrobocie w Polsce wyjątkowo stabilne. W UE tylko trzy kraje z lepszymi statystykami

21
Podziel się:

Według unijnych urzędników w Polsce bezrobocie jest na jednym z najniższych poziomów w UE. Bez pracy jest 574 tys. obywateli, co daje stopę bezrobocia na poziomie 3,4 proc. Lepiej jest tylko w Czechach, Holandii i Niemczech. Na tle innych krajów wyróżniamy się dużą stabilizacją na rynku pracy.

Bezrobocie w Polsce wyjątkowo stabilne. W UE tylko trzy kraje z lepszymi statystykami
Polska w danych Eurostatu wypada bardzo dobrze pod względem stopy bezrobocia (Toyota, Jacek Zych / FORUM)

Kraje Unii Europejskiej powoli odbudowują się po koronakryzysie z 2020 roku. Widać to m.in. na rynku pracy, gdzie powoli spada bezrobocie.

Najnowsze dane Eurostatu (odpowiednika naszego GUS) pokazują, że wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w październiku w krajach strefy euro wyniosła średnio 7,3 proc. Miesiąc wcześniej była na poziomie 7,4 proc.

Co ciekawe, krok po krok o 0,1 pkt proc. bezrobocie w strefie euro maleje od czerwca. Cały trend spadkowy zapoczątkowany został w lutym, gdy statystyki osiągnęły szczyt. Bezrobocie wtedy doszło do 8,2 proc.

Zobacz także: Czy tarcza antyinflacyjna to dobry pomysł? „To może wywołać odwrotny efekt. Inflacja poza kontrolą”

Przeciwnicy wchodzenia Polski do strefy euro mogą zauważyć, że statystyki w krajach posługujących się wspólną walutą są gorsze niż średnia dla całej Unii Europejskiej. W UE wskaźnik ten wyniósł 6,7 proc.

Bezrobocie. Polska na tle innych krajów

Na tym tle bardzo dobrze wypada Polska. U nas bezrobocie - według Eurostatu - jest na poziomie zaledwie 3,4 proc. I co ciekawe, utrzymuje się tak już od kilku miesięcy. W innych krajach na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy obserwowaliśmy mniejsze lub większe wahania w górę i w dół, ale statystyki dla Polski ani drgną.

Liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 574 tys. w październiku.

Niższą stopę bezrobocia niż Polska zanotowały tylko trzy kraje. Tak jak miesiąc wcześniej są to: Czechy (2,6 proc.), Holandia (2,9 proc.) i Niemcy (3,3 proc.).

Bezpośrednio wyprzedzamy Węgry, które też mogą się pochwalić niską stopą bezrobocia (3,9 proc.). Zostawiamy w tyle m.in. Austrię (5,8 proc.), Danię (5,1 proc.) czy Francję (7,6 proc.).

Najgorzej w UE wygląda sytuacja na rynku pracy w Hiszpanii i Grecji. To jedyne dwa kraje, gdzie bezrobocie jest dwucyfrowe. Wynosi odpowiednio 14,5 i 12,9 proc. W przypadku Hiszpanii mowa o prawie 3,4 mln obywateli bez pracy.

W sumie w całej Unii Europejskiej urzędnicy odnotowują 14,3 mln bezrobotnych.

Bezrobocie według Eurostat i GUS

Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Bardzo ważne jest wskazanie metodologii, bo np. w Polsce znacznie częściej podaje się informacje o bezrobociu na podstawie liczby osób po prostu zarejestrowanych w urzędach pracy. Tym samym wykazywane jest większe bezrobocie, bo część z tych osób wcale nie szuka aktywnie pracy, a liczy np. na zasiłek.

Ostatnie dane GUS pokazują, że bezrobocie w Polsce wynosi 5,5 proc. (a nie 3,4 proc. - według Eurostatu). Według wstępnych danych MRiPS na końcu października 2021 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 912,3 tys. bezrobotnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
Wprost
2 lata temu
Niecałe 4 procent jest na bezrobociu a pozostali pracują czy są już na rencie
olo
2 lata temu
Niewolników należy obarczyć pracą, bo zaczną myśleć.
drobny
2 lata temu
Polska stabilizacja zatrudnienia i niskie bezrobocie to zasługa PRYWATNYCH ZACHODNICH INWESTYCJI!!!Dalej wojujmy z UE a w szczególności z naszym największym zachodnim partnerem gospodarczym Niemcami, a Polski cud gospodarczy przejdzie do historii.
Adam N 1973
2 lata temu
Liczą tych do 74 lat włącznie? No to już wiadomo jaki plan mają Totalni na rządzenie Polską. POdnieść wiek emerytalny do 74 lat !! 😁
dobrzepamięta...
2 lata temu
wg niemieckich i rosyjskich agentów wypowiadających się w 2015 r w polskojęzycznych mediach po zwycięstwie PiS, najpóźniej w połowie 2016 r, inflacja w Polsce miała wynosić 20%, bezrobocie miało być 30%, dolar miał być po 10, a benzyna po 15 zł miała być
...
Następna strona