Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Bezrobocie w Polsce na poziomie Niemiec. Tylko 3 kraje z lepszymi statystykami

17
Podziel się:

Stopa bezrobocia w Polsce trzeci miesiąc z rzędu utrzymała się na tym samym poziomie 3,4 proc. - podał w środę Eurostat. Takiego wyniku może nam pozazdrościć większość krajów europejskich. W UE niższe bezrobocie panuje tylko w Czechach, Holandii i na Malcie.

Bezrobocie w Polsce na poziomie Niemiec. Tylko 3 kraje z lepszymi statystykami
Statystyki bezrobocia w Unii Europejskiej poprawiają się (money.pl, Rafał Parczewski)

Ostatnie dane GUS pokazały, że we wrześniu w Polsce spadło bezrobocie z 5,8 do 5,6 proc. Tego optymizmu nie potwierdzają statystyki Eurostatu. Środowa publikacja pokazała, że trzeci miesiąc z rzędu bezrobocie utrzymuje się na tym samym poziomie. Jak zawsze w przypadku danych Eurostatu jest niższe - wynosi 3,4 proc.

Jest minimalnie wyższe niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Wtedy wynosiło 3,3 proc.

Podczas gdy w urzędach zarejestrowanych jest prawie 935 tys. bezrobotnych, europejskie statystyki wyliczają jedynie 574 tys. osób bez pracy. Warto jednak podkreślić, że Eurostat pomija np. osoby, które widnieją w rejestrach bezrobotnych, ale tak na prawdę nawet nie szukają pracy.

Dane Eurostatu i GUS są różne, bo odmienne są metodologie wyliczania bezrobocia. Zaletą danych europejskich jest porównywalność. Tą samą metodologią badane jest bezrobocie w innych krajach. Polska na ich tle wypada bardzo dobrze.

Polska na tle innych krajów

Nie jesteśmy już może na pierwszym miejscu, jak bywało nie tak dawno temu, ale miejsce w rankingu tuż za podium jest godne pochwały. Takie samo bezrobocie jak my mają też Niemcy.

Lepsza sytuacja na rynku pracy panuje jedynie w trzech krajach. Najlepiej wypadają Czechy (2,6 proc.), a za nimi dalej plasują się Holandia (3,1 proc.) i Malta (3,2 proc.).

Zobacz także: Marek Belka o Morawieckim. Nie owijał w bawełnę

W całej Unii Europejskiej średnie bezrobocie wynosi 6,7 proc. Jest więc niemal dwukrotnie wyższe niż w Polsce. A jeszcze gorzej wypadają kraje posługujące się walutą euro. Tam średni to 7,4 proc.

Bezrobocie jest tam największe

Najgorsze, dwucyfrowe wyniki notują Hiszpania (14,6 proc.) i Grecja (13,3 proc.). Pierwszy z wymienionych krajów jest też tym jedynym, gdzie bez pracy jest ponad 3 mln mieszkańców.

Trudna sytuacja jest też we Włoszech, gdzie bezrobocie przekracza 9 proc. Tam pracy nie ma prawie 2,3 mln ludzi. Co ciekawe, w czołówce krajów z najwyższym bezrobociem jest też Szwecja (8,8 proc.), gdzie jest prawie pół miliona bezrobotnych.

Średnie dla UE i strefy euro zawyżają jeszcze takie kraje jak Finlandia czy Francja. Tam bezrobocie sięga niemal 8 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
GUCIII
2 lata temu
W POlsce niska aktywność zawodowa dorosłej populacji
WoW
2 lata temu
Wziąć się za tych leserów co nie chcą podjąć pracy i bezrobocia nie będzie.
Mama
2 lata temu
Kłamstwo, znajomi potracili pracę, w mojej firmie rzad nakazał zwalniać pracowników. Ten rząd to tępi oszuści. Brzydzę się takimi ludźmi.
Maxiek
2 lata temu
Tylko ze co drugi pracujący polak już nie wróci do Polski to czym się chwała politycy że Polacy pracują
Hanaara
2 lata temu
Znow propaganda a pracy na umowie o pracę dla 45 plus nie ma bo ukraińscy zniszczyli Polski rynek pracy