Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Koronawirus. Chaos ze szczepieniami. Michał Dworczyk zabiera głos

9
Podziel się:

Min. Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień twierdzi, że po zawieszeniu systemu rejestracji szczepień, jego działanie zostało wznowione. Ale ten system nie działa - dziwią się internauci.

Koronawirus. Chaos ze szczepieniami. Michał Dworczyk zabiera głos
Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień (PAP, Piotr Nowak)

Wszystkie kanały działają, rejestracja została wznowiona– mówił min. Dworczyk na konferencji prasowej, przepraszając za czwartkowe zawieszenie działania systemu służącego do rejestrowania.

Dodał, że obciążenie systemu jest bardzo duże – stukrotnie większe w stosunku do innych dni. Według Dworczyka próbuje się do niego logować 500 osób na sekundę.

- Nieprawdą jest, że system nie działa. Sami przed wejściem na konferencję prasową się zalogowaliśmy, żeby to sprawdzić. System zwalnia, problem powinien zniknąć w ciągu kilku godzin - przekonywał Michał Dworczyk.

Sprawdziliśmy słowa ministra Dworczyka - problemy z działaniem serwisu pacjent.gov.pl zaczęły się chwilę po 8 rano. Obecnie działa strona główna portalu, ale niemożliwe jest zalogowanie się do Internetowego Konta Pacjenta i do serwisu szczepień.

Zobacz także: Szczepienie na COVID. Profesor Simon odniósł się do "wpadki" rządu

Działa jednak - przynajmniej według słów min. Dworczyka - inne kanały rejestrowania się na szczepienia. Można korzystać z całodobowej infolinii pod numerem 989.

Pełnomocnik rządu dodał, że grupa osób w wieku liczy ok. 680 tysięcy osób. W czwartek na szczepienia zapisało się ok. 60 tysięcy z nich. Dworczyk twierdzi, że system miał je zapisywać na terminy majowe, ale wskutek błędu mogły się zapisać na kwiecień.

Min. Dworczyk mówił, iż startuje właśnie akcja telefonowania osób w wieku od 40 do 59 lat. System będzie im proponował terminy majowe, zamiast skasowanych już kwietniowych.

Jedyną grupą z tego przedziału wiekowego, które jednak zostaną zaszczepione, są ci, którzy dostali termin szczepienia do 5 kwietnia. Dworczyk twierdzi, że zastąpienie ich osobami starszymi jest w tym momencie niemożliwe. Czyli jeśli ktoś zdołał się zarejestrować na szczepienie i ma termin do 5 kwietnia - zostanie zaszczepiony.

Najnowszy komunikat rządu na temat szczepień osób z roczników 1963-82 jest taki, że osoby w wieku 50-59 lat zaszczepią się już w uzgodnionych w czwartek terminach.

Pozostałe osoby w wieku 40-59 lat, którym nie udało się tego zrobić w czwartek, a wcześniej deklarowały taką chęć poprzez formularz, będą umawiane na terminy również w drugiej połowie maja.

Równocześnie - zgodnie z zapowiedzią rządu - od 12 kwietnia, codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od osób w wieku 59 lat. Wtedy właśnie będą zapisywane osoby w odpowiednim wieku, które nie dokonały wcześniej zgłoszenia.

12 kwietnia taką szansę otrzyma rocznik 1962, 13 kwietnia – rocznik 1963, 14 kwietnia – rocznik 1964, 15 kwietnia – rocznik 1965, 16 kwietnia – rocznik 1966, 17 kwietnia – rocznik 1967, 19 kwietnia – rocznik 1968, 20 kwietnia – rocznik 1969, 21 kwietnia – rocznik 1970, 22 kwietnia – rocznik 1971, 23 kwietnia – rocznik 1972, 24 kwietnia - 1973.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
OMG
3 lata temu
15 minut coś nie działało w systemie ze szczepieniami - normalnie masakra! Lewactwo nakręciło ''aferę'' na maxa.
Vgh
3 lata temu
Zawsze co polskie to musi być dziadostwo od pisowskiego reżimu po NFZ. W Niemczech dworczyk byłby już bez pracy
Sceptyk
3 lata temu
Brak ludzi przygotowanych merytorycznie, a szaleją politycy, którzy są niedouczeni i niewiarygodni.
Alomera
3 lata temu
dworczyk 1 kwietnia - szczepimy 40+, nie szczepimy 40+, błąd systemu, będziemy informować o nowych terminach, 2 kwietnia nie poinformowali o nowych terminach, dworczyk trwają zapisy na nowe terminy szczepień, zapisy nie trwają. Czy oni kontrolują cokolwiek?
Minx
3 lata temu
Czy leci z nami pilot? Czy ktoś kontroluje narodowy plan szczepień? Czy jest jakiś plan szczepień?