Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Dzielisz mieszkanie ze współlokatorami? Musicie spisać się razem. RPO pyta o konstytucyjność

182
Podziel się

Spisujemy się z osobami, z którymi mieszkamy. Zawczasu warto więc przygotować sobie pesele małżonka, rodziców czy dzieci, jeśli nie będzie ich w domu w czasie, gdy będziemy spisywać mieszkańców. Sytuacja komplikuje się, gdy mieszkamy ze współlokatorami, których ledwo znamy.

Dzielisz mieszkanie ze współlokatorami? Musicie spisać się razem. RPO pyta o konstytucyjność
Pesel powinniśmy podawać innym tylko wtedy, gy to naprawdę konieczne (Flickr)
bEhEBuLF

Od 1 kwietnia możemy wykonywać kolejny obowiązek obywatelski, jaki nałożyło na nas państwo. To udział w spisie powszechnym, który jest obowiązkowy, a uchylenie się od obowiązku skutkować będzie karą (dla równowagi, dla uczestników jest też przewidziane losowanie nagród).

Zasada jest taka, że spisujemy się razem z osobami, z którymi mieszkamy. Nie powoduje to problemów praktycznych, gdy pod jednym dachem mieszka rodzina. Osoba wyznaczona do spisania domowników musi tylko mieć pod ręka pesel każdego członka rodziny. Gorzej, gdy zamieszkują ze sobą osoby dla siebie obce – współlokatorzy. Zgodnie z zasadami, mają obowiązek spisać się wspólnie, a więc również udostępnić sobie wzajemnie numer pesel.

bEhEBuLH

Zasada, o której wszyscy powinniśmy pamiętać, to ograniczanie kręgu osób, którym udostępniamy swój pesel. Czy więc zobowiązanie do podania go niekiedy zupełnie obcej osobie, z którą mijamy się w przedpokoju, nie stanowi obowiązku naruszającego naszą prywatność?

Zaniepokoiło to Rzecznika Praw Obywatelskich. W jego opinii z perspektywy ochrony prawa do prywatności nie wydaje się zasadne, aby obywatele musieli dzielić się swoimi danymi osobowymi ze wszystkimi współlokatorami, niezależnie od łączących ich relacji lub ich braku. Prywatność informacyjna jest bowiem chroniona w ramach konstytucyjnie.

Zobacz także: Narodowy spis powszechny. Prezes GUS zapytany o jego mieszkanie

Dlatego Rzecznik zwrócił się do Prezesa GUS o przedstawienie alternatywnego sposobu udziału w Narodowym Spisie Powszechnym obywateli, którzy nie znają szczegółowych danych osób, z którymi mieszkają pod tym samym adresem.

bEhEBuLN

Czy uda się wprowadzić modyfikację, o którą wnioskuje RPO? Pozostaje nam czekać. Osoby, które nie chcą udostępniać peselu współlokatorom powinny, w oczekiwaniu na ewentualną zmianę, przekonywać ich, by odłożyć spisanie się w czasie. Jest na to jeszcze kilka miesięcy.

Pamiętajmy przy tym, że w spisie uwzględniamy stan na 31 marca. Jeśli więc będziemy podawać dane dotyczące domowników, to "liczyć" będą się tylko ci, którzy mieszkali z nami pod jednym dachem 31 marca. Jeśli na przykład jeden z domowników zmarł 30 marca, to w spisie zostanie pominięty. Z drugiej strony - jeśli umrze 1 lub 2 kwietnia, to w spisie należy odpowiedzieć na pytania dotyczące również osoby zmarłej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhEBuMi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(182)
Medyk
2 miesiące temu
Pfizer, Sputnik, Astra-Zeneca - wkrótce śmierć Cię czeka. Faza bań klinicznych Pfizera kończy się 31 stycznia 2023 roku, do tego czasu nie otrzymacie nawet odszkodowania z polisy - prawnie bierzecie udział w eksperymencie medycznym i tylko wy ponosicie tego skutki. Tak jak śp. Krzysztof Krawczyk po drugiej dawce Pfizera.
Wirusolog
2 miesiące temu
Prawdziwym celem jest przyspieszenie mutacji wirusa i granie tego spektaklu dłużej. Naturalnie by wygasło, szczepienia rozregulują ludziom układ odpornościowy i niestety oddziałują też na przyspieszenie mutacji wirusa. Dlatego taki pośpiech. Do tego Astra Zeneca zainwestowała w 2020 roku 1,5 mld roku w fabrykę szczepionek w Polsce. W Niemczech, Francji, Czechach również buduje się fabryki szczepionek. Czy myślicie, że ten spektakl się szybko skończy? Nie zanosi się. Trzeba być aktywnym, ostrzegajcie innych! Poświęćcie trochę czasu, jest nas ponad 30 mln ludzi. Żadna gazeta nie ma tylu redaktorów i kolporterów.
aga
2 miesiące temu
Chcą pesel, adres i telefon a potem oczyszczą nam konto i wezmą za nas kredyty PARANOJA wg PIS
bEhEBuMj
PawelUrbanski
2 miesiące temu
Jest większy problem. GUS każe nam dokonać czynności spisowych przez aplikację lub telefonicznie, ale nie podaje podstaw prawnych, które zobowiązują nas do używania prywatnych urządzeń i prywatnych kanałów komunikacji do realizacji celów publicznych, dlatego mogą mnie cmoknąć tam gdzie moje plecy tracą swe szlachetne imię.
Marek1951
2 miesiące temu
Jakoś poziom mojego zaufania do wszystkiego, co narzuca nam rządowa mafia osiągnął niespotykany dotychczas poziom! I wszelkie ekwilibrystyki mające na celu coś objaśnić, wyjaśnić czy przekonać o słuszności decyzji władzy, wykonywane przez wszystkich mianowańców i aparatczyków partyjnych tej ekipy władców Polski stanowią dla mnie wartość dużo mniejszą niźli zużyty papier toaletowy!
...
Następna strona