Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Dziura budżetowa jednak będzie mniejsza? Pomoże inflacja

5
Podziel się

Deficyt budżetowy może w tym roku wynieść ok. 50 mld zł, czyli znacznie mniej od przewidzianych w ustawie budżetowej 82,3 mld zł, prognozują ekonomiści ING Banku Śląskiego. Ich zdaniem, wysoka inflacja i wzrost gospodarczy pomogą obniżyć deficyt poniżej 5 proc. PKB.

Dziura budżetowa jednak będzie mniejsza? Pomoże inflacja
Deficyt budżetowy może w tym roku wynieść 50 mld zł, czyli mniej, niż zakładał rząd. (Pixabay)
bEqrAQdN

Na koniec maja w budżecie państwa utrzymywała się nadwyżka w wysokości 9,4 mld zł - prawie dokładnie tyle, ile miesiąc wcześniej. Taki wynik nie był zaskoczeniem, gdyż już dwa tygodnie temu zapowiedział go premier Mateusz Morawiecki.

W czerwcu nadwyżka budżetowa jeszcze się zwiększy (do co najmniej 15 mld zł), gdyż NBP wpłacił na rachunki Ministerstwa Finansów 9 mld zł zysku za ubiegły rok. Kontrastuje to z faktem, że na cały rok rząd zaplanował deficyt wysokości aż 82 mld zł.

"Spodziewamy się, że ostatecznie kwota ta okaże się niższa (ok. 50 mld zł) i zostanie w całości zrealizowana w grudniu. Do listopada będziemy mieli zaś do czynienia z nadwyżkami budżetowymi" - oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

bEqrAQdP
Zobacz także: 3 tys. zł płacy minimalnej. Ekspert: To rośnie zbyt mocno, wróci szara strefa

Zdaniem ekonomistów z ING, sytuacja finansów publicznych jest "relatywnie dobra", co jest efektem wyższej inflacji oraz realnego wzrostu gospodarczego. "Dochody podatkowe (zwłaszcza VAT) na tym zyskują, a wiele wydatków publicznych nie jest indeksowanych o inflację (np. 500+)" - oceniają.

Prognozują, że w całym roku deficyt nie przekroczy najprawdopodobniej 5 proc. PKB. Z kolei w 2022 roku ma szansę spaść poniżej 3 proc. PKB, a więc progu z Maastricht. Jednak wiele będzie jednak zależeć od ostatecznego kształtu Polskiego Ładu, który nie został jeszcze zdefiniowany.

bEqrAQdV
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqrAQeq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
Piotrek
miesiąc temu
Jaki dobry wynik, jeśli ktoś ma minimalne pojęcie z zakresu finansów to wie, że niema żadnych nadwyżek tylko jeden wielki minus z miesiąca na miesiąc. Normalni ludzie jak pożycza 10tys złoty i zarobią 2.5tys i nie wydadzą wszystkiego w danym miesiącu to w przyszłym nie mają nadwyżki kilku tysięcy tylko dług do oddania. Ale w naszym kraju i nie tylko w naszym ,,przyjęło" się rolowanie długu zamiast jego spłata i ograniczanie wydatków na które nas nie stać
Kotek
miesiąc temu
A gdzie sa wpompowane pieniadze co miesiąc które opiekunki pracujące w Niemczech przywożą do Polski. Gdzie sa podatki z transportu Busów które woza opiekunki, to utopione mld, które gina
I tak to jest...
miesiąc temu
Jak może być nadwyżka skoro zadłużyliśmy się o kolejne 50
bEqrAQer
Eliza
miesiąc temu
moje oszczędności diabli wzięli. Pis...
Wiktoria
miesiąc temu
Brawo !!!