Notowania

E-dowód od 4 marca. Minister cyfryzacji: To wielofunkcyjny i bezpieczny dokument

Cyfrowa era zagląda do dokumentów tożsamości. Po 4 marca do Polaków trafią pierwsze e-dowody. Mają m.in. ułatwić załatwianie spraw w urzędach czy przychodniach i szpitalach. Przed ich wdrożeniem na wyrabiających dowody czeka trochę niedogodności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mat. prasowe)
Ruszają e-dowody. Wnioski będą przyjmowane od 4 marca.

Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia e-dowody. - Przyjmowanie wniosków zaczniemy 4 marca. Jesteśmy w ostatniej fazie przygotowań. Potrzebujemy jeszcze wsparcia ze strony urzędów - mówi szef resortu Marek Zagórski.

- Większość testów już zakończyliśmy, potwierdzają sprawność i gotowość systemu, ale będziemy to weryfikowali do ostatniego momentu - podkreślił. - Proces wdrażania będzie się wiązał z pewnymi przejściowymi niedogodnościami, związanymi z rekonfiguracją systemów - dodaje Zagórski.

Zobacz też: E-dowód startuje. W tym roku dostanie go ponad milion Polaków

Te utrudnienia dotyczą składania wniosków o wydanie nowych dowodów osobistych, ale jeszcze w starej formie - bez warstwy elektronicznej. W praktyce oznacza to, że każdy, kto musi wymienić dowód przed 4 marca, wniosek o wydanie dokumentu w wersji on-line może złożyć najpóźniej do wtorku 26 lutego do godz. 23:59. W formie analogowej, tj. w urzędzie w wersji papierowej - do 1 marca do godz. 11:30.

(Mat. prasowe)

- O północy z 26 na 27 lutego wyłączymy wnioski on-line o wyrobienie nowych dowodów jeszcze w starej wersji. Jednak wszystkie dowody, które zostaną spersonalizowane przed 1 marca, będą ważne bez względu, kiedy obywatel je odbierze - zapewnia Marek Zagórski.

Przyjmowanie wniosków zostanie wznowione 4 marca. Już po e-dowody osobiste.

- Proces komunikacji z urzędami trwa. Te zostały wyposażone w odpowiedni sprzęt. Około 300 urzędów jeszcze nie potwierdziło nam, że system działa. Jednak jesteśmy z nimi w kontakcie. Wszystkim urzędnikom udostępnimy też kurs on-line, by poprawnie obsługiwali wnioski. Spotykaliśmy się także z urzędnikami osobiście - podkreśla szef resortu cyfryzacji.

Co daje e-dowód?

Prawdziwa funkcjonalność e-dowodów to na razie pieśń przyszłości. Ma być to dodatkowe narzędzie, ułatwiające załatwianie spraw w urzędach, przychodniach, szpitalach, czy choćby podczas podpisywania umów drogą elektroniczną.

- To system podobny do płatności bezstykowych. Musimy poczekać, aż się ten system upowszechni. Życie nie lubi próżni - banki, ubezpieczyciele i tak dalej zaczną je akceptować. Ale to już zależy od rynku - mówi w rozmowie z money.pl Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.

- E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. - Będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi – dodaje.

Ważną zmianą jest to, że e-dowody będą obsługiwane kodem PIN, tak jak karty płatnicze. Numer PIN do e-dowodu będzie nadawany w urzędzie, w trakcie jego wydawania. Zmienić go będzie można w urzędzie oraz przez internet.

Nowy dowód będzie zewnętrznie podobny do obecnego, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne.

(Ministerstwo Cyfryzacji)
Dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Dokument jak karta płatnicza

Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną będzie można składać od 4 marca 2019 r. Będzie to dotyczyło przede wszystkim osób, których dowody straciły ważność lub w przypadku zniszczenia czy utraty dokumentu. Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 r.

E-dowód to wspólny projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-02-2019

TomDzień po wprowadzeniu tej fuszerki dowody wszystkich Polaków będą do kupienia w Deep Webie.

20-02-2019

zgryźliwyjak będzie jak z e-pitem to nasze dane ma już cały świat.. a potem dowiaduję się że nienależycie zadbałem o swoje dane

20-02-2019

sarekWitamy w obozie koncetracyjnym. Od tej pory prosze zapamietac swoj numer, Imie i nazwisko niepotrzebne. A co na to kler?

Rozwiń komentarze (36)