Notowania

E-dowód. Przetargi na czytniki dla gmin masowo wygrywa jedna firma

Zwycięzcą przetargów na dostawę czytników dowodów osobistych z czipem w niemal każdej gminie jest państwowa spółka PWPW. Sama nie zaprzecza, że brała udział w ustalaniu warunków zamówienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Nowy e-dowód będzie wizualnie bardzo podobny to jego obecnej, tradycyjnej wersji.

Sprawę opisuje "Dziennik Gazeta Prawna". Choć każda gmina zorganizowała całkowicie odrębny przetarg na dostawę czytnika e-dowodu, w każdym z blisko 2,5 tysiąca postępowań zwycięzca jest ten sam - państwowa spółka PWPW.

PWPW nie jest producentem czytnika, lecz jedynie dystrybutorem urządzenia niemieckiej firmy Reiner, który jednak oferuje taniej niż inne firmy.

Wideo: E-dowód startuje. W tym roku dostanie go ponad milion Polaków

Zakupy czytników ruszyły jesienią zeszłego roku. Pieniądze na ten cel dla gmin zapewnił rząd, ale najpierw swoistą ściągawkę, jak określić warunki przetargu, napisało MSWiA.

Według informatora gazety warunki zostały ustalone w taki sposób, że "było wiadomo, jaki będzie efekt tych przetargów". Co więcej, w przygotowanie ściągawki dla gmin miały być zaangażowane osoby z PWPW.

Testy e-dowodu wypadły pozytywnie, ale wątpliwości pozostają
E-dowód już prawie gotowy. Eksperci nie są pewni, czy będzie bezpieczny

Poproszona przez "Dziennik Gazeta Prawna" spółka nie zaprzecza, że brała udział w określeniu wymagań technicznych dla czytników. Przekonuje, że było to zgodne z przyjętą konstrukcją projektu Ministerstwa Cyfryzacji z 2017 r.

- Wszystko wygląda na jedną wielką fikcję, w której wygrać miała jedna firma - ocenia Krzysztof Brejza, poseł PO. - Sprawą z miejsca powinny się zająć odpowiednie służby - dodaje.

Ruszają e-dowody. Wnioski będą przyjmowane od 4 marca.
E-dowód od 4 marca. Minister cyfryzacji: To wielofunkcyjny i bezpieczny dokument

Pierwsze dowody osobiste z "wartstwą elektorniczną", czyli po prosu czipem, mają trafić do obywateli już niebawem. Od 4 marca rusza przyjmowanie wniosków.

E-dowody mają m.in. ułatwić załatwianie spraw w urzędach czy szpitalach, ale także umożliwić korzystanie z kolejnych e-usług.

Ważną zmianą jest to, że e-dowody będą obsługiwane kodem PIN, tak jak karty płatnicze. Numer PIN do e-dowodu będzie nadawany w urzędzie, w trakcie jego wydawania. Zmienić go będzie można w urzędzie oraz przez internet.

Nowy dowód będzie zewnętrznie podobny do obecnego, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: e-dowód osobisty, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-02-2019

OloSkoro wygrywa Polska spółka a nie niemiecka to coś musi być nie tak. Brawo PO !

21-02-2019

No i kolejnyPrzetarg przygotowany pod jedna firme. Kolejny bubeli kolesiostwo jednoczesnie. Przyjdzie mam nadzieje taki czas za zaczna za swoje oszustwa płacic. … Czytaj całość

21-02-2019

krzysztof masłowskie kradzież i e terror nadchodzą

Rozwiń komentarze (10)