Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

E-recepty. Jest doniesienie do prokuratury na dziesięciu lekarzy

313
Podziel się:

Podpisałem doniesienie do prokuratury w sprawie 10 lekarzy, którzy dopuścili się co najmniej pięciu przestępstw w związku z wystawieniem e-recept - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

E-recepty. Jest doniesienie do prokuratury na dziesięciu lekarzy
Minister zdrowia Adam Niedzielski (East News)

- Ponieważ samo środowisko lekarskie nie jest w stanie pozbyć się ze swojego grona czarnych owiec, czyli tych lekarzy, którzy nie tylko łamią zasady etyki zawodowej, którzy łamią prawo i stwarzają zagrożenie zdrowia i życia pacjenta, ja zdecydowałem się podjąć drastyczne działania - powiedział Adam Niedzielski.

To - jak wskazał - fałszerstwo intelektualne, czyli poświadczenie nieprawdy w związku z niewykonanym badaniem, oszustwa - bo część tych recept jest refundowana, sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia publicznego na masową skalę, narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia i ułatwienie dostępu do środków odurzających.

- Będą ograniczenia w ilości wystawianych recept. W ciągu 10 godzin pracy lekarz będzie mógł maksymalnie wystawić ok. 300 recept - zapowiedział minister zdrowia.

E-recepty. Resort zdrowia mówi dość

W czasie pandemii w internecie nastąpił wysyp stron oferujących wystawianie recept na dowolny lek. Prawo nie zabrania tego procederu wprost, a osoby prowadzące taką działalność, twierdzą, że to nic innego jak telemedycyna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd zmienia budżet. Ekonomistka zwraca uwagę na kwotę 18 mld zł. "PiS o tym nie mówi"

Kilka dni temu głośno było o pewnej lekarce. Za pośrednictwem takich stron jak Pewna Recepta czy Dobra Recepta w ramach teleporad wypisywała recepty hurtowo. Mogła na tym zarobić nawet 6 mln zł rocznie - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna"

Na problem nadużyć w odpłatnym wystawianiu przez lekarzy recept i zwolnień za pośrednictwem portali internetowych zwrócono uwagę na początku roku. Parlamentarzyści skierowali w tej sprawie interpelację do ministra zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wtedy zmiany. ZUS ogłosił także, że szykuje kontrole lekarzy hurtowo wystawiających zwolnienia. W przypadku nadużyć medyk nawet na rok może stracić prawo do wypisywania L4.

Według Naczelnej Izby Lekarskiej wystawienie recept czy zwolnień bez badania to nadużycie przepisów, ale miało swoje uzasadnienie w pandemii. Dziś takie działania traktowane są jako szara strefa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(313)
Naiwny
8 miesięcy temu
Niech były już Pan Minister i jego następcy przyjrzą się jakości usług lekarzy na NFZ i długości wizyty czy czasowy oczekiwania na wizytę. Gdyby system opieki zdrowotnej funkcjonował w miarę poprawnie, ludzie sporadycznie korzystaliby z „receptomatów”. Poza tym, jeśli Pacjent będzie chciał wprowadzić lekarza w błąd i uzyskać lek czy zwolnienie to skłamie zarówno podczas porady osobistej jak i telemedycyny. Pewnych dolegliwości nie zweryfikuje żadna rozmowa czy badanie w gabinecie. Tyle w temacie :-)
Zdrowe prakty...
10 miesięcy temu
Zdecydowanie powinny być duże ograniczenia na ilość leków psychotropowych. To w tym zakresie jest najwięcej przesady. Leki na choroby zakaźne powinny być dostępne bez recepty. Natomiast w ciągu 10 godz. lekarz powinien przyjąć maksymalnie 40 pacjentów.
Yyyy
10 miesięcy temu
A receptomat??
marcin g
10 miesięcy temu
z mojego osobistego doświadczeia, limt dzienny to 96, pacjent i recepta co 5 minut przez 8 godzin, chyba że wypisze po 2 wtedy 192, a oni sie czepiają 300 recept, jak by co moge być świadkiem w sądzie i poświadcze, że 300 jest możliwe przy wizytach na NFZ
marcin g
10 miesięcy temu
wizyta u reumatologa na NFZ i wypisanie recept trwało 5 minut, lekarz ledwo na mnie popatrzył, nawet nie dotknął, to jest patologia NFZ-tu
...
Następna strona