Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

100 milionów L4. ZUS pokazał, na co Polacy biorą zwolnienie

12
Podziel się:

ZUS nie kryje zachwytu po wprowadzeniu elektronicznych zwolnień lekarskich. Zakład wystawił do tej pory ponad 100 milionów cyfrowych L4. - Niewielu krajom UE udało się przeprowadzić tak trudną reformę. Z naszego doświadczenia korzystają inne kraje Unii - ocenia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska i ocenia, że cyfrowa reforma to sukces.

100 milionów L4. ZUS pokazał, na co Polacy biorą zwolnienie
ZUS przedstawia dane dotyczące elektronicznych zwolnień lekarskich. Na zdjęciu prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska (PAP, Tomasz Gzell)

W 2021 r. lekarze wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 20,5 miliona zaświadczeń lekarskich. – Łączna liczba dni absencji w pracy, wynikająca z tych zaświadczeń, wyniosła 239,9 mln. W porównaniu do 2020 r. zmniejszyła się zarówno absencja liczona w dniach – o 6,3 proc., jak i liczba zaświadczeń – o 1,3 proc. – poinformowała prof. Gertruda Uścińska.

L4. Oto najczęstsze przyczyny absencji Polaków

Szefowa ZUS wskazała też, co jest najczęstszą przyczyną absencji chorobowej Polaków. Dominującą przyczyną były choroby związane z ciążą, porodem i połogiem, które stanowiły prawie 17 proc. absencji.

Niewiele mniej, bo 16,5 proc. przerw w pracy, spowodowały choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Kolejne miejsca w rankingu zajmują urazy i zatrucia (13,1 proc.), choroby układu oddechowego (11,6 proc.) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10,5 proc.) – dodała prof. Gertruda Uścińska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wreszcie dobra wiadomość z sektora bankowego

Oceniła również, że wdrożenie elektronicznych zwolnień okazało się wielkim sukcesem. – Przed tą reformą wykonaliśmy gigantyczną pracę. Zawarliśmy porozumienie z wieloma placówkami ochrony zdrowia publicznymi i niepublicznymi. Szkoliliśmy lekarzy, zakładaliśmy im profile na Platformie Usług Elektronicznych, niezbędne do wystawienia zwolnienia – opowiadała.

Ciężka praca dała efekty. Polska jest jednym z niewielu krajów UE, które wprowadziły bardzo trudną reformę, które wyparły papierowe zwolnienia lekarskie. Z naszego doświadczenia korzystają inne kraje Unii – wskazała prezes ZUS.

Cyfrowa reforma w Polsce

Prof. Gertruda Uścińska zaznaczyła też, że cyfrowe L4 okazały się niezbędne w czasie wybuchu pandemii koronawirusa. Zresztą z czasem kontrowersje wywołały kontrole Zakładu u lekarzy, którzy wystawiali takie zwolnienia. Niemniej szefowa ZUS dziś już nie wyobraża sobie działalności bez elektronicznych zwolnień.

Przypomnę, że w marcu 2020 r. padł rekord zaświadczeń – wystawiono ich około 3,3 mln, w jeden dzień 300 tys. Miało to oczywiście związek z epidemią koronawirusa – wskazała prof. Uścińska.

Przypomniała też, że w konsekwencji reformy zaświadczeń wprowadzono w Polsce e-recepty oraz e-wizyty. – Tym samym wyznaczyliśmy kierunek nowoczesnych i bardzo potrzebnych e-usług dla obywateli – oceniła prezes ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
emerytka
2 lata temu
Ograniczy L4 dla ciężarnych bo te naciągają ZUS na maksa.W PRL żadna kobieta w ciąży nie korzystała przez 270 dni zasiłku chorobowego bo jest w ciazy.Kobiety pracowały do dnia porodu i nikt im nie proponował L4 chociaz tez źle sie czuły. Teraz to zmora tych naciągaczek w ciazy.Ukrócic ten proceder!
emeryt
2 lata temu
Wytrzeszcz oczu, ściągnięta twarz, zaciśnięte wargi - tak wygląda szczęśliwa pani Trudzia.
mysz18
2 lata temu
W żadnym kraju nie okrada się człowieka pracującego 35-40 lat jak w Polsce!!! Przechodząc na rentę rodzinną wyższą o 100 zł ,to kradnie się cały wypracowany kapitał osoby pracującej i wrzuca się do wora rent rodzinnych jakby nigdy nie pracowała.Osoba nigdy nie pracująca przechodzi na taką rentę rodzinną na takich samych zasadach co pracujący przez 40 lat. Wyszło na to ,że matka która pracuje ,rodzi dzieci ,to na starość musi oddać swój kapitał matce nie pracującej-HIPOKRYZJA RZĄDU I ZUS !!!!
Asia
2 lata temu
Ja nie biorę często, bo bardzo lubię swoją pracę od kiedy ukończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku technik usług kosmetycznych.
Myślący
2 lata temu
Pani Gertrudo jesli ma to byc uczciwe to zrobcie ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie rentowe dobrowolne .Tak nikt nikogo nie bedzie oszukiwal bo jak narazie ZUS wcale uczciwy nie jest