Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

ZUS sprawdza zwolnienia lekarskie z teleporad. Lekarze: możemy odstąpić od tego przywileju

90
Podziel się:

ZUS zabrał się za kontrole zwolnień lekarskich z teleporad. Zakład wysyła pisma do lekarzy z prośbą o to, by wyjaśnili nieprawidłowości w wystawianiu L4 za sprawą teleporady w trakcie pandemii koronawirusa. Lekarze w mediach społecznościowych nie kryją oburzenia. Ostatecznie ZUS ma możliwość cofnąć czasowo uprawienia do wystawiania zwolnień.

ZUS sprawdza zwolnienia lekarskie z teleporad. Lekarze: możemy odstąpić od tego przywileju
ZUS kontroluje L4 wydawane w ramach teleporady. Lekarze nie kryją oburzenia (Adobe Stock, zbg2)

Temat wystawiania zwolnień lekarskich za sprawą teleporady od początku maja rozgrzewa Twittera - zauważa portal rynekzdrowia.pl. "ZUS wzywa lekarzy do wyjaśnień w sprawie wystawianych zwolnień przez teleporady. Ponieważ wedle ich przepisów ZLA można wystawić tylko po osobistym zbadaniu pacjenta" - napisał Jakub Kosikowski z Lubelskiej Izby Lekarskiej i dodał, że choć władza na konferencji zapowiadała zmianę prawa w tym zakresie, to ostatecznie nic się nie zmieniło.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął rękawice i odpowiada na każdy wpis oburzonych lekarzy. W jednej z nich podkreśla, że lekarz wystawia L4 tylko pod warunkiem, "że jest w stanie rzetelnie ocenić stan zdrowia pacjenta". W przypadku teleporady wiąże się to z wnikliwym wywiadem medycznym.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Medyczna rewolucja. "Inwestorzy są zainteresowani"
Skontrolować możemy każde zwolnienie lekarskie, w tym także e-ZLA [e-zwolnienie lekarskie - przyp. red.] wystawione podczas teleporady - podkreśla ZUS na Twitterze.

Takie stawianie sprawy nie uspokaja lekarzy. "Zawsze możemy masowo odstąpić od tego przywileju, z którego wynikają dla nas jedynie konsekwencje i kary" - napisała na Twitterze Anna Bazydło, wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów.

ZUS rozpoczyna masowe kontrole?

W mediach społecznościowych zgłaszają się kolejne osoby, do których odezwał się ZUS w sprawie zwolnienia lekarskiego. Zakład na celowniku ma e-zwolnienia już od jakiegoś czasu. Jednak dotychczas sprawa kończyła się po tym, jak lekarze zwracali się do prawników w izbach lekarskich - pisze rynekzdrowia.pl.

Cytowany przez portal Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, zwracał uwagę, że interpretację przepisów dotyczących zwolnień lekarskich wystawionych za sprawą teleporady przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już na początku pandemii.

Z udostępnionego przez niego pisma wynika, że "nie ma przeszkód, aby lekarz wystawił zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy po przeprowadzeniu badania stanu zdrowia za pośrednictwem systemów informatycznych".

ZUS może cofnąć uprawienia

W tym samym piśmie jednak znalazł się zapis, że "w przypadku ustalenia, że zaświadczenie lekarskie zostało wystawione po przeprowadzeniu badania we wskazany sposób, ocena prawidłowości jego wystawienia powinna zostać dokonana indywidualnie i uwzględniać w szczególności rodzaj schorzenia, dostępne środki komunikacji z pacjentem oraz udokumentowanie badania".

- I faktycznie to stwierdzenie, to furtka pozostawiona ZUS dla prowadzenia kontroli - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Tomasz Zieliński.

Rzecznik prasowy ZUS-u Paweł Żebrowski w rozmowie z portalem zaznacza, że urząd może kontrolować zwolnienia wystawione w traksie teleporad za sprawą przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Wskazuje w tym wypadku na ocenę prawidłowości przeprowadzenia wywiadu lekarskiego.

Ostatecznie Zakład może cofnąć lekarzowi upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich na okres nieprzekraczający trzech albo dwunastu miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
Uczen
2 lata temu
Nie tylko Zus kontroluje, jest też np conperio
Lemon
2 lata temu
Zus niech terminowo wypłaca zobowiązania, a nie się do Pierre dalla do ludzi.
płatnik zus
2 lata temu
Na zwolnieniu jest adnotacja czy chory ma pozostać w domu, a ZUS ma prawo do kontroli "oszustów" . Proponuje, żeby orzecznicy składali osobiste wizyty w domach z covidem, rota i grypą.
maxxx
2 lata temu
Takie czasy nastały że lekarz zamiast leczyć musi uważać żeby nie mieć kłopotów - jeszcze trochę a nikt choremu nie pomoże bo to wiąże się z ryzykiem a po co ryzykować...
jolka 22
2 lata temu
ja byłam w ciągu 10 lat raz na zwolnieniu...rwa, zastrzyki, przez dwa tygodnie ...była kontrola....masakra....pism pełno w zakładzie pracy...do domu, nadwyrężyłam system....pozostawię bez komentarza działania służb państwowych w naszym kraju...smutne....
...
Następna strona