Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Teleporady ograniczone do minimum. Minister zdrowia chce zmian

62
Podziel się:

Forma teleporady ma zostać, ale być wykorzystywana jedynie w prostych konsultacjach i na życzenie pacjenta. Zmienić ma się ich rozliczanie - donosi "Fakt".

Teleporady ograniczone do minimum. Minister zdrowia chce zmian
Adam Niedzielski, minister zdrowia (KPRM, Adam Guz/KPRM)
bEJvfjSJ

Resort zdrowia chce zmian w teleporadach. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji tej formy kontaktu z lekarzem. Ma jednak być ona ograniczona do minimum - pisze "Fakt".

Z danych, do których dotarł dziennik wynika, że w szczycie trzeciej fali pandemii, a więc w marcu i kwietniu 2021 POZ udzielały aż 40 proc. konsultacji zdalnych. Teraz Adam Niedzielski chce, aby zostały one mocno zredukowane.

Zasady, że dzieci do 6.roku życia nie mogą być konsultowane zdalnie oraz, że pierwsza u specjalisty pierwsza wizyta musi być "tradycyjna" działa od pewnego czasu.

bEJvfjSL

W połowie roku doszły zmiany w rozliczeniach, które miały zmniejszyć liczbę takich porad udzielanych przez telefon - przypomina "Fakt".

Zobacz także: Dr Krajewski o likwidacji teleporad: "Bardzo zły pomysł. Krok w tył"

Z koeli od lipca resort drożył metodą kija i marchewki. Premie otrzymują więc te przychodnie, w których teleporad nie ma więcej niż 25 proc. Tam gdzie ich liczba przekracza 75 proc., środki dla placówki POZ są przycinane o 10 proc.

bEJvfjSR

Teraz czas na kolejną zmianę. Jak dowiedział się "Fakt", od października to pacjent w głównej mierze ma decydować o rodzaju wizyty.

- Zasady premiowania będą oparte na medianie udziału teleporad w stosunku do ogólnej liczby świadczeń – czyli wszystkich udzielonych porad - wskazał minister zdrowia w rozmowie z gazetą.

Jak wyjaśnia "Fakt", poradnie, które przekroczą próg 1,5-krotnie w miesiącu, otrzymają niższe wynagrodzenie. Jeśli udział porad zdalnych będzie dwukrotnie niższy niż wskazany limit POZ czeka premia.

bEJvfjSS

- Telefon to forma ułatwienia dostępności pacjentowi i jeżeli ograniczymy teleporady, ograniczmy dostępność. Pacjenci, szczególnie starsi, cały czas są przerażeni kontaktem z osobą zakażoną koronawirusem, dlatego nie pojawiają się z objawami bezpośrednio u lekarza - argumentował jeszcze w lutym w rozmowie z Wirtualną Polską dr Jacek Krajewski z Porozumienia Zielonogórskiego.

- Teraz ograniczanie tych teleporad, kiedy pacjent może zadzwonić, to bardzo zły pomysł. Zobaczymy, jakie to rozporządzenie przybierze kształt, ale to krok w tył, a w warunkach pandemii zmniejszenie dostępności do lekarza zarówno POZ, jak i specjalistycznego - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJvfjTm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
mejka
miesiąc temu
Mieszkam w małym mieście. Ludzie wszędzie chodzą bez masek. I nikt nie choruje, ani nie umiera na covida.
pawko
miesiąc temu
stadion pełen ludzi bez masek , w lidlu wszyscy w maskach.....hehehe
klaus
miesiąc temu
Telesrady dobre tylko dla pseudomedyków. Mają za to dodatkowo płacone, a pacjent....wuj z nim!!
bEJvfjTn
Kontra
miesiąc temu
Teleporada jest dobra. Każdy z nas wie,że jak jest coś poważniejszego to stacjonarnie. Ale w wielu przypadkach, po dobrym lekarskim wywiadzie teleporada jest wystarczająca.
Guest
miesiąc temu
Dostałam skierowanie na mamografię celowaną, zrobiłam badanie 26 sierpnia omówienie wyniku z lekarzem - tylko teleporada 22 października w Zachodniopomorskim Centrum Onkologicznym. Program onkologiczny w Polsce za rządów PiS
...
Następna strona