Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

E-recepty obowiązkowe już w styczniu. "Nie ma szans, żeby się udało"

365
Podziel się

- Nie widzę szans na to, żeby po 8 stycznia 100 procent recept było wystawianych elektronicznie - mówi money.pl Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. Wyjaśniamy, co czeka pacjentów już za miesiąc.

Od 8 stycznia e-recepty będą obowiązkowe dla wszystkich lekarzy
Od 8 stycznia e-recepty będą obowiązkowe dla wszystkich lekarzy (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
bDAljKth

Ministerstwo Zdrowia stawia sprawę jasno. Po 8 stycznia każdy lekarz musi wystawiać e-recepty, a nie - jak dotychczas - papierowe. Taka jest jednak tylko teoria.

"Ja nie umiem obsługiwać komputera", "nie będę się na starość uczyć nowych rzeczy", "nie wypiszę e-recepty i co mi ktoś zrobi?" - takie deklaracje z ust lekarzy wciąż da się usłyszeć w wielu gabinetach. Szczególnie w przychodniach i szpitalach zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach.

Co powinien zrobić pacjent, który trafi na takiego lekarza? Wielkiego pola manewru nie ma. Owszem, może poszukać takiego specjalisty, który wystawia e-receptę. Jednak tak naprawdę może się to okazać bezcelowe.

bDAljKtj

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Dlaczego? Okazuje się bowiem, że papierowe recepty wciąż będą honorowane w aptekach.

- Ustawa wprost przewiduje, że, mówiąc w skrócie, jeśli lekarz nie ma dostępu do platformy P1 (służącej do wystawiania e-recept - przyp. red.), to może wystawić receptę papierową. Na przykład podczas wizyt domowych lub w przypadku, gdy jego przychodnia nie jest podłączona do systemu - tłumaczy wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Tomasz Zieliński.

bDAljKtp

- Apteki zrealizują takie recepty, bo też mają interes w tym, żeby sprzedawać leki. Poza tym nie będą w stanie zweryfikować, czy rzeczywiście lekarz wystawił papierową receptę na wizycie domowej - mówi money.pl Zieliński.

Jak dodaje, pacjenci nie muszą się więc obawiać, bo receptę i tak dostaną. Lekarze za wystawianie recepty "tradycyjnej" żadnych konsekwencji ponosić nie będą.

- Planowane są kary nakładane na świadczeniodawców, czyli przychodnie lub szpitale, które nie zostały podłączone do systemu. Ale to nadal jest w fazie planowania - wyjaśnia nasz rozmówca.

E-recepty od 8 stycznia

Przypomnijmy, że nowy system obowiązkowych e-recept ma zacząć funkcjonować 8 stycznia.

bDAljKtq

- Mamy pierwszy tydzień grudnia, a wciąż recepty w ten sposób wystawia mniej niż połowa lekarzy - szacuje w rozmowie z money.pl wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Jak dodaje, jego zdaniem "nie ma szans, żeby podłączyć do systemu 100 proc. lekarzy" do 8 stycznia.

bDAljKtr

Tomasz Zieliński przyznaje jednocześnie, że rzeczywiście są tacy specjaliści, którzy są wyjątkowo niechętni zmianom. - Na przykład są na granicy wieku emerytalnego i uznali, że zanim się nauczą systemu, to przejdą na emeryturę. Im się po prostu nie opłaca - mówi Zieliński.

- Być może z czasem niektórzy przekonają się, że to nie jest takie trudne. Albo wręcz odwrotnie, utwierdzą się w przekonaniu, że nie są w stanie tego pojąć - dodaje.

Ekspert twierdzi, że zamiast ustawowych nakazów najmocniej na lekarzy może zadziałać presja społeczna.

bDAljKts

- Jak pacjent przyjdzie do lekarza i powie, że pozostali lekarze wystawiają e-recepty, to może zmobilizują specjalistów do tego, by przekonali się do cyfryzacji - puentuje rozmówca money.pl.

O stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy również w resorcie zdrowia. Do tej pory jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAljKtK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(365)
alga
rok temu
Moja 90-letnia Mama nie umie odbierać SMSów Jeśli system pozbawi ją papierowych recept zostanie bez leków. W podobnej sytuacji jest sporo seniorów
Nata
rok temu
Czy to znaczy, że mając 70 lat, ale nie masz laptopa, nie masz smartfona tylko zwykły telefon komórkowy, to recepty żaden lekarz nie przepisze? I nie mówmy tylko o lekarzach rodzinnych, ale też o różnych specjalizacjach. A co mi da e-recepta, jeżeli lekarz nie będzie Cię dobrze leczył? Nic. Znowu emeryci, zwłaszcza ci "wiekowi" oprócz głodowych emerytur dostają "po głowie".
usia
rok temu
w kraju demokratycznym nikt nie ma prawa zmuszać mnie do posiadania komórki czy smartfona jak on tam sie zwie !!!! płaciłam skadki a teraz mam nie dostać recepty?!skandal
bDAljKtL
Thru
rok temu
A co bedzie, gdy padnie system....
dan69
rok temu
jak zwykle nie przygotowane przez PIS a ty chory człowieku bujaj się
...
Następna strona