Notowania

e-recepty
07.12.2019 14:30

E-recepty obowiązkowe już w styczniu. "Nie ma szans, żeby się udało"

- Nie widzę szans na to, żeby po 8 stycznia 100 procent recept było wystawianych elektronicznie - mówi money.pl Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. Wyjaśniamy, co czeka pacjentów już za miesiąc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Od 8 stycznia e-recepty będą obowiązkowe dla wszystkich lekarzy (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Ministerstwo Zdrowia stawia sprawę jasno. Po 8 stycznia każdy lekarz musi wystawiać e-recepty, a nie - jak dotychczas - papierowe. Taka jest jednak tylko teoria.

"Ja nie umiem obsługiwać komputera", "nie będę się na starość uczyć nowych rzeczy", "nie wypiszę e-recepty i co mi ktoś zrobi?" - takie deklaracje z ust lekarzy wciąż da się usłyszeć w wielu gabinetach. Szczególnie w przychodniach i szpitalach zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach.

Co powinien zrobić pacjent, który trafi na takiego lekarza? Wielkiego pola manewru nie ma. Owszem, może poszukać takiego specjalisty, który wystawia e-receptę. Jednak tak naprawdę może się to okazać bezcelowe.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Dlaczego? Okazuje się bowiem, że papierowe recepty wciąż będą honorowane w aptekach.

- Ustawa wprost przewiduje, że, mówiąc w skrócie, jeśli lekarz nie ma dostępu do platformy P1 (służącej do wystawiania e-recept - przyp. red.), to może wystawić receptę papierową. Na przykład podczas wizyt domowych lub w przypadku, gdy jego przychodnia nie jest podłączona do systemu - tłumaczy wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Tomasz Zieliński.

- Apteki zrealizują takie recepty, bo też mają interes w tym, żeby sprzedawać leki. Poza tym nie będą w stanie zweryfikować, czy rzeczywiście lekarz wystawił papierową receptę na wizycie domowej - mówi money.pl Zieliński.

Jak dodaje, pacjenci nie muszą się więc obawiać, bo receptę i tak dostaną. Lekarze za wystawianie recepty "tradycyjnej" żadnych konsekwencji ponosić nie będą.

- Planowane są kary nakładane na świadczeniodawców, czyli przychodnie lub szpitale, które nie zostały podłączone do systemu. Ale to nadal jest w fazie planowania - wyjaśnia nasz rozmówca.

E-recepty od 8 stycznia

Przypomnijmy, że nowy system obowiązkowych e-recept ma zacząć funkcjonować 8 stycznia.

- Mamy pierwszy tydzień grudnia, a wciąż recepty w ten sposób wystawia mniej niż połowa lekarzy - szacuje w rozmowie z money.pl wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Do tej pory lekarze wystawili 8 mln e-recept.
E-recepty. Od stycznia obowiązkowe

Jak dodaje, jego zdaniem "nie ma szans, żeby podłączyć do systemu 100 proc. lekarzy" do 8 stycznia.

Tomasz Zieliński przyznaje jednocześnie, że rzeczywiście są tacy specjaliści, którzy są wyjątkowo niechętni zmianom. - Na przykład są na granicy wieku emerytalnego i uznali, że zanim się nauczą systemu, to przejdą na emeryturę. Im się po prostu nie opłaca - mówi Zieliński.

- Być może z czasem niektórzy przekonają się, że to nie jest takie trudne. Albo wręcz odwrotnie, utwierdzą się w przekonaniu, że nie są w stanie tego pojąć - dodaje.

Rząd podwyżką planuje zminimalizowanie występowania w obiegu tradycyjnych recept.
E-recepty. Lekarze zarobią więcej

Ekspert twierdzi, że zamiast ustawowych nakazów najmocniej na lekarzy może zadziałać presja społeczna.

- Jak pacjent przyjdzie do lekarza i powie, że pozostali lekarze wystawiają e-recepty, to może zmobilizują specjalistów do tego, by przekonali się do cyfryzacji - puentuje rozmówca money.pl.

O stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy również w resorcie zdrowia. Do tej pory jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: e-recepty, służba zdrowia, leczenie, apteki, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-12-2019

algaMoja 90-letnia Mama nie umie odbierać SMSów Jeśli system pozbawi ją papierowych recept zostanie bez leków. W podobnej sytuacji jest sporo seniorów

07-12-2019

NataCzy to znaczy, że mając 70 lat, ale nie masz laptopa, nie masz smartfona tylko zwykły telefon komórkowy, to recepty żaden lekarz nie przepisze? I nie … Czytaj całość

07-12-2019

usiaw kraju demokratycznym nikt nie ma prawa zmuszać mnie do posiadania komórki czy smartfona jak on tam sie zwie !!!! płaciłam skadki a teraz mam nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (363)