Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Eksperci punktują pomysł domów do 70 m kw. "Nie powinny zastępować polityki mieszkaniowej"

26
Podziel się:

Program domów do 70 m kw. powinien być jedynie częścią polityki mieszkaniowej państwa, zamiast ją zastępować - uważają architekci, wytykając tym samym błędy w programie Polskiego Ładu.

Eksperci punktują pomysł domów do 70 m kw. "Nie powinny zastępować polityki mieszkaniowej"
Architekci o domach do 70 m kw.: nie powinny zastępować polityki mieszkaniowej (af-mar - stock.adobe.com)

Zdaniem dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki prof. Bolesława Stelmacha pomysł domów do 70 m kw. może być ratunkiem dla mniej zamożnych, którym nie wolno zabierać takiej możliwości. Jak jednak dodaje, samo zniesienie formalności nie rozwiąże całego problemu mieszkaniowego.

W ocenie eksperta jednym z rozwiązań byłaby likwidacja barier w procesie inwestycyjnym, przede wszystkim w kontekście skrócenia czasu oczekiwania na pozwolenie na budowę lub warunki zabudowy (WZ) i w tym celu powinno się zmodyfikować ustawę o planowaniu przestrzennym.

Wskazał jednocześnie, że o ile cały projekt znosi pozwolenia, dzienniki budowy czy nadzór nad nią, to w przypadku zaciągnięcia kredytu - banki najczęściej tych elementów wymagają. Zatem w sytuacji budowy domów do 70 m kw. na kredyt te elementy mogą się okazać konieczne.

Zobacz także: Polski Ład zwiększy deficyt w budżecie? Minister finansów tłumaczy

O krok dalej idzie prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) Bohdan Lisowski, który obawia się "fawelizacji" przestrzeni w przypadku pojawienia się pewnych nadużyć w programie.

- Moją główną troską jest to, aby nie popełnić błędów, które okażą się później kosztowne dla przestrzeni publicznej - tłumaczy szef SARP. Według niego wskazana byłaby pewna "typizacja" projektów i zadbanie, aby to niedrogie budownictwo było jednak możliwie wysokiej jakości.

Polski Ład dla mieszkalnictwa

Przypomnimy, że w piątek Sejm przyjął ustawę o budowie domów do 70 m kw. bez formalności. W myśl przepisów każdy będzie mógł rozpocząć budowę małego domu mieszkalnego jednorodzinnego jedynie na zgłoszenie, czyli bez uzyskania pozwolenia na budowę, a także bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Dopuszczalna powierzchnia zabudowy takich domów to 70 m kw. Liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 m kw. powierzchni działki. Wyłączono możliwość zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy.

Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi zgłoszenia. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana ma być w ciągu 21 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
ass
2 lata temu
jak słyszę o typizacji to mi się flaki przewracaja...widać, że deweloperka i mafia urzędnicza obawia się że dostanie po tyłku
Jurek
2 lata temu
Proponuję uprościć prawo dotyczące podłączenia do mediów. Obecnie jest to droga przez mękę.
zes
2 lata temu
Wszelkie urzędy będą w imię najróżniejszego powodu utrudniać powstawanie takich domów. U nas nic nie może ulec zmianie🤭
zybi
2 lata temu
Proszę mi przypomnieć: jaką ustawę uchwalaną w ciągu ostatnich 6-ciu lat udało się PIS-owi nie sp....yć?
zimny
2 lata temu
Pan profesor niech się o banki nie martwi. poradzą sobie bez inspektora budowlanego.
...
Następna strona