Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Polska straciła fotel lidera. Meksyk najlepszy w truskawkowym biznesie

23
Podziel się:

Polska jest drugim największym światowym eksporterem mrożonych truskawek. W latach 2017-2019 byliśmy liderem, ale straciliśmy tę pozycję na rzecz Meksyku - piszą w najnowszym raporcie ekonomiści PIE.

Polska straciła fotel lidera. Meksyk najlepszy w truskawkowym biznesie
Eksport mrożonych truskawek. Polska straciła pozycję lidera. (Adobe Stock)

Polska jest drugim po Hiszpanii największym producentem truskawek w Unii Europejskiej i dziewiątym na świecie. Zbiory polskich truskawek sięgają od 175 do 205 tys. ton i większość z nich przeznaczana jest na eksport.

Wywożone są głównie owoce przemysłowe, natomiast polskie owoce deserowe w większości trafiają do konsumentów krajowych. Wartość eksportu truskawek świeżych i mrożonych oraz przetworów z nich wyniosła 174 mln euro, wynika z danych GUS za 2020 rok.

Największą pozycją (137,8 mln euro) były truskawki mrożone, których obecnie Polska jest drugim największym globalnym eksporterem. W latach 2017-2019 byliśmy liderem, ale straciliśmy tę pozycję na rzecz Meksyku.

Zobacz także: Pensja minimalna 2022. Jest postulat rewolucji

Eksport truskawek mrożonych z Polski stanowi 13 proc. światowego eksportu. Polskie mrożone owoce trafiły do 54 państw na całym świecie.

Głównymi odbiorcami były państwa unijne, w tym Niemcy, Holandia i Francja. Ale polskie owoce dotarły także m.in. do Japonii, Chin, USA czy Australii.

Mimo że Polska jest ważnym światowym producentem i eksporterem truskawek, także je importuje. W 2020 roku wartość dostaw do Polski truskawek i ich przetworów wyniosła łącznie 74,1 mln euro.

Z zagranicy sprowadzane są głównie świeże truskawki deserowe, a najwięcej trafia do Polski tuż przed krajowym sezonem (tj. w miesiącach luty-maj). W 2020 roku wartość importu truskawek do Polski wyniosła 34,2 mln euro. Najwięcej importowaliśmy z Hiszpanii, Grecji i Niemiec.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Polski Instytut Ekonomiczny
KOMENTARZE
(23)
Działkowiec
3 lata temu
Czy ktoś jeszcze ma plantacje odmiany Senga Sengana? To byla bardzo smaczna odmiana o specyficznum zapachu i słodkim miąższu. Większość truskawek była średniej wiekości. Gdzie można dostać rozsadę.
realnie
3 lata temu
Polska była zagłębiem żywieniowym Rosji i najlepsze produkty tam wysyłała. Polak musiał zadowolić się odpadamy poza norma jakościową. Za co Polska otrzymywała 0 waluty a co najwyżej Rubel Transferowy który Rosja odbijała sobie jednym zdewastowanym statkiem odebranym ze stoczni na rejs próbny co skutkowało nie terminowym oddaniem do użytku po wykonaniu napraw i karą przewyższającą wartość łajby. Brak rozwijanego przemysłu miał utrzymać na wsiach wolne ręce do prac rolnych, a teraz emigracja znacząco tę grupę pracowniczą zredukowała i produkcja wymagająca wielu rąk do uprawy i zbioru z roku na rok będzie maleć. Teraz eksportujemy owoce, mięso, mleko, masło za waluty, a ile to spytać rocznik statystyczny jeżeli jest rzetelnie robiony bo papier wszystko przyjmuje wszystko. Gro pieniędzy za ten eksport trafia do przetwórców i pośredników, a nie producentów.
derek
3 lata temu
Jedząc teraz polskie zdrowe truskawki można się tylko rozchorować faszerowane co drugi dzień opryskami grzybowymi.Jest to owoc miękki, więc bardzo dużo chłonie. Nie ma warstwy woskowej tak jak jabłka czy gruszki, która by zabezpieczała przed dogłębnym wnikaniem pestycydów--bez zapachu kwaśne w niczym nie przypominają truskawek z przed lat.
babcia
3 lata temu
dziwne tylko że z tych truskawek nie daje się już powideł zrobić bo za wodniste...
Janek
3 lata temu
Caly polski eksport pokryje wysokosc kar za Turow. Wyjdziemy na zero, nie jest zle. Mozemy sie postawic. Kto bogatemu zabroni. Stac nas na to.
...
Następna strona