Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Elektroniczny dowód. Lepiej pilnować smartfona

23
Podziel się:

Zgodnie z danymi Ministerstwa Cyfryzacji już milion osób aktywowało nowy mDowód w aplikacji na smartfona. "Rzeczypospolita" przestrzega jednak przed zagrożeniem - przy kradzieży telefonu nie wystarczy już wizyta na komisariacie. Trzeba będzie wykorzystać infolinię i blokować w takiej sytuacji co się da.

Elektroniczny dowód. Lepiej pilnować smartfona
14 lipca weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Ruszyła aplikacja mObywatel 2.0. Dzięki temu np. dowód osobisty w smartfonie jest traktowany na równi z dokumentem w wersji plastikowej.

Zgubisz smartfona? Trzeba szybko działać

"Rzeczypospolita" zwraca jednak uwagę, że w związku z nowymi funkcjami aplikacji pojawił się także nowy problem. Jeżeli zgubimy smartfona, nie wystarczy już zgłosić zdarzenia na policję. "Dostęp np. do naszego dowodu osobistego może przysporzyć nam problemów" - przekonuje dziennik.

Jeżeli stracimy smartfona, musimy to zgłosić jak najszybciej na policję.

- Udając się na komisariat posiadać ze sobą dowód tożsamości oraz dane identyfikujące aparat telefoniczny, w szczególności jego numer IMEI – mówi "Rzeczpospolitej" adwokat Bartosz Grube.

Janusz Cieszyński minister cyfryzacji przypominał także, że po zgubieniu lub kradzieży telefonu, w którym była zainstalowana aplikacja mObywatel, należy zadzwonić na infolinię nr 42 253 5474. Wówczas dokument będzie szybko zastrzeżony.

Co ważne, aplikacja zawierająca dowód osobisty może być zainstalowana tylko na jednym telefonie.

mObywatel z nowymi funkcjami

Ustawy o aplikacji mObywatel weszła w życie 14 lipca, dzięki niej dokumenty dostępne w aplikacji mobilnej są traktowane na równi z dokumentami tradycyjnymi. Dotyczy to między innymi cyfrowego odpowiednika dowodu osobistego.

Dowód osobisty w formie plastikowej musimy nadal okazać w trzech sytuacjach:

  • podczas wizyty w banku (obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki wejdzie w życie 1 września 2023 r.),
  • przy przekraczaniu granicy,
  • przy wyrabianiu nowego dowodu osobistego.

W przyszłości aplikacja mObywatel ma m.in. wysyłać powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
maruder
9 miesięcy temu
Nie mam i nie zamierzam posiadac. Najlepiej uzywac telefonu starego typu, tylko do dzwonienia i sms-owania. Reszta na laptopie. Bezpieczniej. I zadnych apek, spokoj gwarantowany.
Jarosław Maćk...
9 miesięcy temu
Lepiej nie mieć w cale. Po co to komu, nie wiem, Tak na prawdę policja w czasie kontroli może pobrać zdjęcia i wszystkie dane z bębna i sprawdzić obywatela. Do tego w służbach dochodzą rozpoznawanie twarzy, rozpoznawanie mowy, biometria.
xymil
9 miesięcy temu
a ja mam całe życie dowód osobisty plastikowy bo w elektroniczny m obywatel itp. apki nie ufam bo na nie łatwo się włamać i poza tym to są złodzieje
Janek.
9 miesięcy temu
Przecież mobywatel nie działa.
Bubu
9 miesięcy temu
Hah taa: iPhone blokada Face ID by w ogole dostac sie do niego. Mobywatel II raz Face ID plus PIN a do tego zdalne wymazywanie urzadzenia.
...
Następna strona