Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Elektrownia atomowa w Polsce. USA najbliżej kontraktu

11
Podziel się:

Amerykanie są najbliżej zdobycia kontraktu na budowę elektrowni atomowej w Polsce - informuje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". W szranki jednak będą musieli stanąć z Francuzami i Koreańczykami.

Elektrownia atomowa w Polsce. USA najbliżej kontraktu
Elektrownia atomowa w Polsce coraz bliżej. Pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony w 2033 roku. (Flickr, Flickr)
bFgfCved

Przed ubiegłorocznymi wyborami w USA polski rząd podpisał umowę z administracją Donalda Trumpa zakładającą, że Amerykanie przygotują w ciągu 1,5 roku ofertę na budowę elektrowni atomowej w Polsce. Ratyfikacja tej umowy finalnie nastąpiła w lutym tego roku.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski w rozmowie z "DGP" zapewnia, że opóźnienie to nie wpłynie na realizację planu polskich władz. Naimski dodaje, że jeżeli rząd ostatecznie wybierze ofertę Stanów Zjednoczonych, to podpisy pod kontraktem strony mogłyby złożyć już za niespełna dwa lata.

Zobacz także: Opakowania do zwrotu. Minister klimatu: konsumentowi musi się opłacać nie wyrzucać
bFgfCvef

Chrapkę na ów kontrakt jednak mają również Francuzi i Koreańczycy. Pierwsi zapowiedzieli już złożenie oferty, drudzy - sygnalizowali taką możliwość - pisze "DGP". Naimski również zastrzegł, że oferta ze Stanów Zjednoczonych nie przesądzi ostatecznego wyboru technologii dla polskich elektrowni jądrowych.

Wyjaśnił również, że polska strona będzie musiała omówić warunki wyboru technologii z Komisją Europejską.

bFgfCvel

Dziennik przypomina, że polski rząd planuje budowę sześciu reaktorów atomowych. Pierwszy ma zostać uruchomiony w 2033 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFgfCveG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Bogdan
10 miesięcy temu
Przez całe moje dorosłe życie ( ponad 50 lat ) słyszę o budowie elektrowni atomowych w Polsce !!! Może już czas zacząć budować , a nie gadać głupoty !!!
Czlowiek
10 miesięcy temu
A ZA TUSKA BYŁY BUDOWANE MŁYNY ??? KTÓRE MIELIY I KRADŁY NO I SPRZEDAWAŁY WSZYSTKO CO NARÓD POLSKI STWORZYŁ - A PINIĘDZY NIE BYŁO I NIE MA , JEST TYLKO LIPA
Piotr N
10 miesięcy temu
Do wszystkich trolli matołków. Amerykanie mają bardzo nowoczesne i bezpieczne elektrownie atomowe. Francuzi w Europie są najlepsi w atomie więc rywalizacja będzie ciekawa.
bFgfCveH
PMD
10 miesięcy temu
Hm. Pytanie, dlaczego do każdej z 3 elektrowni nie zatrudnic innego dostawcy.
Ola
10 miesięcy temu
A kto te elektrownie atomowe będzie obsługiwał,żona Sobolewskiego się nie rozerwie a Obajtkowa rodzina już są na swoim.