Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Elon Musk zamieścił wpis o amerykańskich bazach wokół Iranu. X uznał, że wprowadza w błąd

Podziel się:

Elon Musk na platformie X zamieścił grafikę sugerującą, że Stany Zjednoczone mają rozlokowane bazy wojskowe wokół Iranu. Na wpis ten zareagowali fact-checkerzy jego własnej platformy. Oznaczyli jego posta jako "wprowadzający w błąd", gdyż USA nie mają baz w krajach wskazanych przez miliardera.

Elon Musk zamieścił wpis o amerykańskich bazach wokół Iranu. X uznał, że wprowadza w błąd
X poprawia Elona Muska. Platforma uznała, że jego wpis "wprowadza w błąd" (Getty Images, Nathan Howard)

Oczy całego świata skupiają się na Bliskim Wschodzie. Wszyscy obawiają się eskalacji wojny między Izraelem a Hamasem. W tym czasie Elon Musk opublikował mema na własnej platformie społecznościowej X (dawny Twitter). Obrazek ten od lat krąży wśród społeczności sceptycznych wobec Stanów Zjednoczonych, a wynika z niego, że w państwach sąsiadujących z Iranem aż roi się od baz wojskowych USA.

Wpis Muska "wprowadza w błąd"

"Iran chce wojny. Spójrz, jak blisko umieścił swój kraj obok naszych baz wojskowych" – głosi podpis na obrazku.

Wpis ten wywołał błyskawiczne reakcje użytkowników serwisu, którzy wskazali, że Elon Musk wpisuje się w narrację autorytarnych reżimów. Swoje trzy grosze dorzucili weryfikatorzy treści platformy X (należącej do Elona Muska), którzy wskazali, że wpis może "wprowadzać w błąd".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jasne i ciemne strony Elona Muska. Czemu wzbudza mieszane uczucia?
Nie ma amerykańskich baz wojskowych w Turkmenistanie, AfganistaniePakistanie. Nawet baz wojskowych, które rzeczywiście istnieją na Bliskim Wschodzie, nie jest aż tak dużo, jak można by sądzić po wpisie. Ta przesadzona liczba flag sugerujących lokalizację baz jest alarmująca. Wpis ten wprowadza w błąd – czytamy.

Musk w ogniu krytyki, mówi o "żartobliwym memie"

Sam miliarder odniósł się do wpisu i stwierdził, że udostępniony przez niego obrazek "to oczywiście żartobliwy mem". Zaraz jednak dodał, że "jest w nim więcej niż ziarno prawdy". Zaapelował też, by starać się patrzeć na poszczególne kwestie z punktu widzenia innych.

Zapewnił też, że "uwielbia być poprawiony", a ten fakt pokazuje, że nikt na X się od tego nie wywinie. A jednak wpis poprawiający właściciela platformy zniknął z niej po kilku godzinach.

Elon Musk zresztą znalazł się w ogniu krytyki. Jak zauważył serwis rp.pl, gorzkich słów nie szczędził m.in. ukraiński dyplomata Ołeksandr Sczerba, były ambasador w Austrii. "Poważnie, Elon, podnosisz teraz głos w obronie Iranu? IRANU?" – napisał.

Bogacza natomiast poparł... Dmitrij Miedwiedwiew. Były prezydent i premier Rosji napisał: "Dokładnie! Jednak jest Rosja, która stanowi zagrożenie dla całego świata! Nie zapominaj!".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl