Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Embargo na ropę Putina. Pakiet 14 mld dol. pomocy dla Ukrainy

Podziel się:

Izba Reprezentantów przegłosowała w środę w nocy ustawę budżetową wartą 1,5 biliona dolarów, zawierającą pakiet 13,6 mld dolarów dodatkowych wydatków m.in. na pomoc Ukrainie i krajom przyjmującym uchodźców. W osobnym głosowaniu Izba przyjęła też ustawę o embargu na rosyjskie surowce energetyczne. Obie ustawy trafią do Senatu.

Embargo na ropę Putina. Pakiet 14 mld dol. pomocy dla Ukrainy
Głosowanie miało znaczenie głównie symboliczne, bo już w środę zakaz importu tych produktów wprowadził prezydent Joe Biden za pomocą rozporządzenia wykonawczeg (PAP, PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Stany Zjednoczone uchwaliły ustawę budżetową. W pakiecie wydatków pomocy dla Ukrainy znalazły się m.in. 3 mld na sfinansowanie zwiększonej obecności sił USA na wschodniej flance NATO, 3,5 mld na pomoc wojskową dla Ukrainy oraz 4 mld na pomoc humanitarną, w tym na pomoc uchodźcom w Polsce.

Dodatkowo 650 milionów zostało przeznaczone na uzupełnienie inwentarzy wojskowych państw, które przekazały uzbrojenie Ukrainie. Pakiet jest większy od tego, o który wnioskował Biały Dom, który miał wynieść 10 mld. W ostatecznej formie projektu prawie dwukrotnie zwiększono kwotę na pomoc wojskową.

1,5 biliona dolarów

Całkowity roczny budżet państwa uchwalony w środę przez Izbę opiewa na 1,5 biliona dolarów, w tym 782 mld na wydatki związane z bezpieczeństwem - o 42 mld więcej niż rok wcześniej. Z uwagi na sprzeciw Republikanów z projektu wycofano 15 mld na wydatki związane z pandemią Covid-19. Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie może zostać przegłosowana jeszcze w tym tygodniu.

W kolejnym z nocnych głosowań Izba przytłaczającą większością głosów (stosunkiem głosów 414-17) przegłosowała ustawę nakładającą embargo na rosyjską ropę naftową, gaz, węgiel i inne surowce energetyczne.

Symboliczne głosownie

Głosowanie miało znaczenie głównie symboliczne, bo już w środę zakaz importu tych produktów wprowadził prezydent Joe Biden za pomocą rozporządzenia wykonawczego. Według portalu Politico prawdopodobnie nie zostanie procedowana przez Senat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP