Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Emeryci obejdą się smakiem. Polski Ład nie przyniesie im ulgi

55
Podziel się:

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Polski Ład nie wprowadzi zerowego PIT-u dla pracujących emerytów. Eksperci twierdzą jednak, że nie ma czego żałować.

Emeryci obejdą się smakiem. Polski Ład nie przyniesie im ulgi
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów nie została uwzględniona w Polskim Ładzie (money.pl, Rafał Parczewski)

Pomysł, by w ramach Polskiego Ładu zapewnić aktywnym zawodowo emerytom zerowy PIT przepadł bez wieści. Podobnie jak wizja wyższych zarobków netto.

Co ciekawe, eksperci nie mają jednoznacznej odpowiedzi na to, czy porzucona ulga mogłaby zapewnić faktyczną korzyść dla portfela polskiego emeryta.

Już wcześniej w ramach tzw. Krajowego Planu Odbudowy padła propozycja, by zamiast zwyczajowo płacić PIT, seniorzy mogli odkładać konkretną kwotę na poczet funduszu emerytalnego. Na pomyśle się skończyło.

Zobacz także: Stażowe emerytury będą głodowe? Nie dla wszystkich

W przypadku niedoszłego rozwiązania z Polskiego Ładu pojawia się natomiast sporo pytań. Zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich rozwiązanie byłoby i tak niewielka zachętą, by mimo wieku nie zaprzestawać pracy.

- Wszystko zależy od konstrukcji tej ulgi, której przecież nie znamy - komentuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą". - Wiele wskazuje na to, że byłaby to niewielka zachęta - dodaje.

W sukurs przychodzi mu Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP. W jego ocenie zerowy PIT nie zmniejszyłby w krótkim okresie atrakcyjności życia na emeryturze.

Zdaniem eksperta tym, co rząd mógłby wprowadzić, jest zlikwidowanie bonusów w postaci 13. czy 14. emerytury, ale także pozostałe "premie" w ramach Polskiego Ładu.

Zamiast tego proponuje np. zamianę składki rentowej, która ma być dla seniorów bezużyteczna, na rzecz składki emerytalnej.

Co zyskają emeryci?

Przypomnijmy, że Polski Ład jako to gigantyczne zmiany dla wszystkich seniorów. Większość z nich zyska na nowych rozwiązaniach. Najwięcej ci, którzy obecnie pobierają świadczenia do 2500 zł.

Główną i najważniejsza jest kwota wolna od podatku, dzięki czemu ogromna część seniorów zyska. Od stycznia 2021 roku 30 tys. zł będzie nieopodatkowana kwotą.

Najwięcej na tym zyskają emeryci, którzy pobierają świadczenie do 2500 zł. Z wyliczeń "Faktu" wynika, że emeryci pobierający świadczenie w wysokości 2400 zł w 2022 roku zyskają łącznie 4195,84 zł. Na Polski Ładzie zyskają wszyscy emeryci dostający miesięcznie mniej niż 5 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
BEZ ZNIECZULE...
2 lata temu
A co z emerytami którzy biorą co im się należy czyli wypracowaną emeryturę i dalej pracują płacąc wszystkie składki - to obywatele gorszej kategorii.
sdf
3 lata temu
no to pis ma z głowy emerytów i rencistów. Nie mają co liczyć na ich głosy w wyborach.
BEZ ZNIECZULE...
3 lata temu
Uwagi do Polskiego Ładu 1. składki ZUS naliczane podwójnie dla niepracującego współmałżonka i oczywiście na dzieci. 2. składki od każdego rolnika od minimalnego wynagrodzenia. 3. waloryzacja stażowa dla emerytów pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego -wszystkie emerytury z 0 PIT podwójne opodatkowanie to skandal. 4. dodatek do emerytury wdowy/wdowca po zmarłym współmałżonku w wysokości 50% jego świadczenia lub 80 % świadczenia zmarłego do wyboru. 5. wyłączenie z ulg seniorów którzy podpisali darowiznę za dożywocie ciężar ich utrzymania przechodzi na zobowiązanego 6. dla emerytów ze stażem 40 lat pracy emerytura minimalna nie niższa jak 80% minimalnego wynagrodzenia. 7. przejecie w całości tak zwanej hipoteki odwróconej od podmiotów prywatnych - skoro państwo jest niewydolne w kwestii budowy mieszkań to może to jest pomysł by je pozyskiwać i potem sprzedawać w drodze przetargu nie będzie sięgania do kieszeni podatnika.
strata!!!!
3 lata temu
STRACĄ emeryci-RENCISCI - ok. 600 złotych miesięcznie !!!! Bo nie ma odpisu kosztów leczenia i rehabilitacji od podatku - ani żadnej innej formy rekompensaty tych kosztów!
Ewa
3 lata temu
Nie wierzę w żadne ich obietnice.
...
Następna strona