Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Emerycie, cieszysz się z Polskiego Ładu? A wiesz, że zapłacisz większą składkę?

203
Podziel się:

Brak podatku od emerytur, zapisany w Polskim Ładzie, to dobra wiadomość dla pobierających świadczenia. Ale w tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu - bo emeryci zapłacą zwiększoną składkę zdrowotną.

Emerycie, cieszysz się z Polskiego Ładu? A wiesz, że zapłacisz większą składkę?
Emeryci zapłacą większą składkę zdrowotną (money.pl, Rafał Parczewski)

Zmiany podatkowe i emerytalne zawarte w Polskim Ładzie zakładają, że osoby dostające świadczenia do wysokości 2500 złotych brutto nie będą płacić podatku dochodowego.

Ci, którzy dostają więcej, będą płacić ten podatek, ale w wysokości mniejszej, niż ma to miejsce obecnie. Wszystkie grupy seniorów więc na tym skorzystają.

Gorsza wiadomość jest taka, że emerytów nie ominie podwyżka składki zdrowotnej. Będzie ona wynosiła aż 9 proc. świadczenia. Starsze osoby nie mają co liczyć na takie ulgi, jakie będą przysługiwać przedsiębiorcom. Ci ostatni w przyszłym roku będą płacić tę składkę tylko w wysokości 4,9 proc.

Zobacz także: Rekordowe podwyżki dla emerytów? Ekonomista rozwiewa nadzieje

Składka liniowa dla ryczałtowców i liniowców

Szczegóły dotyczące zmian w kwestii składki ujawnił wiceminister finansów Jan Sarnowski, który podał, że w przyszłym roku osoby rozliczające się podatkiem ryczałtowym, liniowym czy poprzez kartę podatkową zapłacą składkę zdrowotną na poziomie 4,9 proc.

Ustalona będzie również najniższa stawka składki, która wyniesie 270 złotych, czyli 9 proc. z pensji minimalnej (3 tys. złotych od 2022 roku). Taką stawkę zapłacą liniowcy zarabiający do 6 tys. złotych.

Nie zmieniają się natomiast propozycje Polskiego Ładu dla pracowników etatowych czy też dla emerytów. Osoby te zapłacą pełną, 9-procentową stawkę składki zdrowotnej liczonej od dochodu. Nie będą mogły również jej odliczyć od podatku.

Są też jednak inne dobre wiadomości dla emerytów. W 2022 roku szykuje się rekordowa waloryzacja ich świadczeń. Według szacunków rządu waloryzacja emerytur może wynieść aż 4,89 proc. Wszystko przez szalejącą inflację, która osiągnęła niespotykane od 20 lat poziomy.

To, ile dokładnie wyniesie waloryzacja, będzie ustalone w kolejnych miesiącach. Na razie nikt nie może jeszcze zagwarantować seniorom, że będzie to właśnie 4,89 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(203)
Freedom
2 lata temu
Sami ich wybraliście...
emeryt niepot...
2 lata temu
emeryt 9% składki zdrowotnej a nie którzy 4,5 musimy szybko zdychać
mójnick
2 lata temu
biedni emeryci będą utrzymywać słuzbę zdrowia,ale niby z jakiej racji.Czym jest to uzasadnione.
jan.dominas@o...
2 lata temu
Ja już wiem, że będę otrzymywał mniejszą emeryturę bowiem pracowałem na nią 50-lat i trzeba takich ukarać.A co z prawami nabytymi i dlaczego muszę płacić u lekarza specjalisty mimo,że płacić będę większą stawkę zdrowotną.
judas
2 lata temu
Trzeba dodać, że bez podatku to 2500 brutto.
...
Następna strona