Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Emerytury stażowe. "Solidarność" złoży dziś projekt ustawy

26
Podziel się

Dziś o 13 przedstawiciele "Solidarności" z Piotrem Dudą na czele złożą na ręce marszałek Sejmu projekt ustawy o emeryturach stażowych. Zakłada on de facto skrócenie wieku emerytalnego i jednocześnie wypłatę niskich świadczeń.

Emerytury stażowe. "Solidarność" złoży dziś projekt ustawy
Solidarność złoży dziś projekt ustawy o emeryturach stażowych.(Photo by Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images) (GETTY, NurPhoto)
bErqghsR

Projekt związkowców zakłada, że kobiety będą mogły przejść na emeryturę po przepracowanych 35 latach pracy, a mężczyźni 40 latach. "Solidarność" chce także, aby w przypadku emerytur stażowych również można byłoby dorobić.

Gdyby rząd zgodził się na propozycję związkowców, kobiety mogłyby przechodzić na emeryturę już w wieku 53 lat. Z kolei mężczyźni po przekroczeniu 58. roku życia lub nawet wcześniej, jeśli np. rozpoczęli pracę w rolnictwie mając lat 16.

Piotr Duda zwracał już podczas prezentacji dokumentu uwagę, że projekt ustawy przygotowany przez "Solidarność", który zostanie złożony u marszałek Sejmu “jasno mówi, że jest tylko jedno obostrzenie – 40 lat pracy składowej mężczyzn, 35 lat pracy składkowej kobiet i uzbierany minimalny kapitał”.

bErqghsT
Zobacz także: Emerytury stażowe. Rzecznik "Solidarności": Będzie niewielka, ale stawiamy na wybór

Według niego chodzi o to, "aby pracownik czy pracownica, którzy zdecydują się odejść na emeryturę, mieli zapewnioną minimalną emeryturę, a państwo nie musiało do niej dopłacać".

Takie wcześniejsze emerytury będą jednak niższe. W projekcie jest mowa o tym, że emerytura stażowa nie może być niższa od emerytury minimalnej (ta obecnie wynosi 1250,88 zł brutto).

bErqghsZ

- Przy tych propozycjach "Solidarności" emerytura stażowa byłaby więc bardzo niska, wręcz głodowa - mówi money.pl Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Wskazuje, że w większości krajów Europy wiek emerytalny się raczej podwyższa. - Wiele krajów już myśli, żeby wynosił on 70 lat.

Wprowadzenie emerytur stażowych obiecywał w kampanii prezydenckiej Andrzej Duda, jednak od wyborów wiele na ten temat nie mówił.

bErqghta

- Tu, w ramach tej właśnie Rady ds. Społecznych, przed nami nie tylko dyskusja, ale jakaś propozycja tzw. emerytury stażowej - tłumaczył Andrzej Duda. - Nie będę ukrywał, że my już tu od jakiegoś czasu na tym pracujemy z panią prezes [ZUS - red.], ale wypracowanie tego rozwiązania będzie, mam nadzieję, dziełem tej właśnie kadencji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErqghtu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
kiwaczek
2 tyg. temu
Jednym słowem Solidarność dała Prezydentowi labę od emerytur stażowych aż do 6 października do godz. 24.00. Ciągnąć temat ile się da potem znowu coś się wymyśli.
Pytania???
4 tyg. temu
Jaka rewolucja??? Jak rozpoczynałam pracę w 1981 roku mając 19 lat życia, to wiek emerytalny dla kobiet wynosił 55 lat. Czy nie obowiazują prawa nabyte?
mam dość
miesiąc temu
56 lat i 41 lat pracy -to mało na godną emeryturę ?
bErqghtv
swój
miesiąc temu
Mam 60lat 41 lat pracy Cukrzyca poszła mi na oczy coraz gorzej widzę Choruje na rentę Jak niedostane renty z czego będę żył
j23
miesiąc temu
dla mundurówki też tyle lat potrzebował
...
Następna strona