Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

Emerytury stażowe. "Solidarność" złoży dziś projekt ustawy

27
Podziel się:

Dziś o 13 przedstawiciele "Solidarności" z Piotrem Dudą na czele złożą na ręce marszałek Sejmu projekt ustawy o emeryturach stażowych. Zakłada on de facto skrócenie wieku emerytalnego i jednocześnie wypłatę niskich świadczeń.

Emerytury stażowe. "Solidarność" złoży dziś projekt ustawy
Solidarność złoży dziś projekt ustawy o emeryturach stażowych.(Photo by Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images) (GETTY, NurPhoto)

Projekt związkowców zakłada, że kobiety będą mogły przejść na emeryturę po przepracowanych 35 latach pracy, a mężczyźni 40 latach. "Solidarność" chce także, aby w przypadku emerytur stażowych również można byłoby dorobić.

Gdyby rząd zgodził się na propozycję związkowców, kobiety mogłyby przechodzić na emeryturę już w wieku 53 lat. Z kolei mężczyźni po przekroczeniu 58. roku życia lub nawet wcześniej, jeśli np. rozpoczęli pracę w rolnictwie mając lat 16.

Piotr Duda zwracał już podczas prezentacji dokumentu uwagę, że projekt ustawy przygotowany przez "Solidarność", który zostanie złożony u marszałek Sejmu “jasno mówi, że jest tylko jedno obostrzenie – 40 lat pracy składowej mężczyzn, 35 lat pracy składkowej kobiet i uzbierany minimalny kapitał”.

Zobacz także: Emerytury stażowe. Rzecznik "Solidarności": Będzie niewielka, ale stawiamy na wybór

Według niego chodzi o to, "aby pracownik czy pracownica, którzy zdecydują się odejść na emeryturę, mieli zapewnioną minimalną emeryturę, a państwo nie musiało do niej dopłacać".

Takie wcześniejsze emerytury będą jednak niższe. W projekcie jest mowa o tym, że emerytura stażowa nie może być niższa od emerytury minimalnej (ta obecnie wynosi 1250,88 zł brutto).

- Przy tych propozycjach "Solidarności" emerytura stażowa byłaby więc bardzo niska, wręcz głodowa - mówi money.pl Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego. Wskazuje, że w większości krajów Europy wiek emerytalny się raczej podwyższa. - Wiele krajów już myśli, żeby wynosił on 70 lat.

Wprowadzenie emerytur stażowych obiecywał w kampanii prezydenckiej Andrzej Duda, jednak od wyborów wiele na ten temat nie mówił.

- Tu, w ramach tej właśnie Rady ds. Społecznych, przed nami nie tylko dyskusja, ale jakaś propozycja tzw. emerytury stażowej - tłumaczył Andrzej Duda. - Nie będę ukrywał, że my już tu od jakiegoś czasu na tym pracujemy z panią prezes [ZUS - red.], ale wypracowanie tego rozwiązania będzie, mam nadzieję, dziełem tej właśnie kadencji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
obserwator.
10 miesięcy temu
przepracowałem 45 lat cały okres pracy odkładane składki wypracowany kapitał i jak wprowadzą ustawę to bez chwili wahania odchodzę bo wiem że czekając jeszcze ten rok który mi pozostanie do 65 to stracę .Nie będę pracował na urzędasów którzy przejadają setki milionów pieniędzy a chcieli by że by robole pracowali dożywotnio na ich emerytury.A przecież nikt nikogo nie zmusza do odejścia na emeryturę w Polsce określony jest tylko minimalny wiek odejścia kobiety 60 mężczyźni 65 I jak to zawsze bywa ci co są przeciw to pierwsi z przywileju skorzystają
kiwaczek
rok temu
Jednym słowem Solidarność dała Prezydentowi labę od emerytur stażowych aż do 6 października do godz. 24.00. Ciągnąć temat ile się da potem znowu coś się wymyśli.
Pytania???
rok temu
Jaka rewolucja??? Jak rozpoczynałam pracę w 1981 roku mając 19 lat życia, to wiek emerytalny dla kobiet wynosił 55 lat. Czy nie obowiazują prawa nabyte?
mam dość
rok temu
56 lat i 41 lat pracy -to mało na godną emeryturę ?
swój
rok temu
Mam 60lat 41 lat pracy Cukrzyca poszła mi na oczy coraz gorzej widzę Choruje na rentę Jak niedostane renty z czego będę żył
...
Następna strona