Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ile wyniesie podwyżka emerytur w 2022 roku? Znamy już kwoty

198
Podziel się:

Waloryzacja rent i emerytur w 2022 roku będzie na poziomie 4 proc. - wynika z rządowych planów, do których dotarł money.pl. W praktyce oznacza to, że emeryt otrzymujący dziś świadczenie na poziomie 2500 zł brutto, w 2022 roku otrzyma emeryturę o 100 zł wyższą.

Ile wyniesie podwyżka emerytur w 2022 roku? Znamy już kwoty
Waloryzacja rent i emerytur w 2022 roku. Osoby z emeryturą w wysokości 2000 zł, będą od 2022 zł otrzymywać świadczenie emerytalne wyższe o 80 zł (Adobe Stock, methaphum, money.pl)

Waloryzacja emerytur i rent w 2022 roku ma być procentowa - wynika z informacji money.pl. Rząd założył, że wyniesie ona 4 proc. (wzrost cen plus 20 proc. wskaźnika wzrostu płac).

Co to oznacza w praktyce? Sprawdźmy na przykładzie najniższej emerytury, która w 2021 roku wynosi 1250,88 zł brutto. Po waloryzacji w 2022 roku wzrośnie ona o mniej więcej 50 zł (ok. 41 zł na rękę). Zatem senior z najniższym świadczeniem otrzyma w 2022 roku nieco powyżej 1300 zł brutto.

Połączone waloryzacja i zwolnienie z podatku oznaczają większe kwoty w kieszeni seniora. Zostańmy przy przykładzie osoby pobierającej minimalną emeryturę. Po zmianach miesięcznie w jej kieszeni zostanie 117 zł netto. Rocznie oznacza to dodatkową emeryturę w wysokości 1404 zł netto.

Natomiast osoba pobierająca emeryturę na poziomie 2500 zł na rękę, od 2022 roku zyska 237,28 zł więcej. Rocznie zatem otrzyma dodatkowo 2669,12 zł. Emeryt pobierający świadczenie w wysokości 2000 zł netto w 2022 roku otrzyma emeryturę wyższą o ok. 250 zł na rękę. Przekłada się to nieco ponad 3000 zł rocznie.

Dlaczego podwyżki w świadczeniach emerytalnych się różnią?

Dlaczego podwyżka osoby mającej emeryturę na poziomie 2000 zł netto jest większa niż tej mającej 2500 zł netto? Pamiętać należy o zwolnieniu z podatków. Z tego rozwiązania skorzystają tylko osoby pobierające emeryturę do 2500 zł brutto.

Związki zawodowe oraz pracodawcy z Rady Dialogu Społecznego już otrzymali od rządu propozycję waloryzacji rent i emerytur w 2022 roku. Trzeba też od razu wskazać, że obecnie to tylko prognoza. Być może rząd zdecyduje się na jeszcze większy wskaźnik waloryzacji, jeżeli inflacja w Polsce nie wyhamuje.

Waloryzacja obejmie ponad 9 mln Polaków.

Zobacz także: Zapomnij o czternastce. Idzie Polski Ład. Maląg: 70 proc. emerytów skorzysta na zmianach
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(198)
Nona
2 lata temu
Kolejna reforma dla patologii! Nie pracowało się, nie chciało się uczyć, a teraz dajcie bo mam mało. Całe życie na to pracowaliście !!!!! Teraz ja mam dokładać i dalej płacić a nieroby i nieuki się bogacą. SKANDAL
bunia
2 lata temu
nic mi w kieszeni nie zostanie od stycznia płacę za mieszkanie w bloku o 30 zł więcej miesięcznie nie licząc ubiegłorocznych podwyżek ,prąd, gaz oraz drożyzna w sklepach nie mówiąc o strasznie drogich lekarstwach, które wszyscy musimy kupować, to jest obrzydliwe gadać jak to rząd dobrze robi emerytom!
Emerytka 60 l...
3 lata temu
Po co pracować było 40 lat,skoro bez pracy przy urodzeniu 4 dzieci tez można dostać podobne emerytury,jeśli się miało niskie zarobki jak w oświacie kiedyś. Czy to nie paranoja.....
Michał
3 lata temu
Wy oddajcie mi moje pieniądze które już wam zapłaciłem na podatek a teraz od emerytury znowu mi je zabieracie pracując i teraz na emeryturze to zabieracie mi 50% uposażenia . Morawiecki miał dawać po 5 tyś za każdy dłuższy rok pracy i gdzie są te pieniądze . Kłamcą oszust
Maria
3 lata temu
Pracowalam 44lata i bede placic podatek.Ktos przepracowal kilka lat przed emerytura i podatku placil nie bedzie.W koncu wynagrodzenia beda rowne.Albo podatek placa wszyscy albo nikt. Pracowalam wiele lat dlatego moje brutto jest 2600 Inni siedzieli w domu nie dlatefgo ze nie mieli pracy tylko im sie nie chcialo praciwac maja mnie brutto niz 2600 podatku placic nie beda.To nie uczciwe.Moze rzad jeszcze to wezmie pod uwage.Dziekuje
...
Następna strona