Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Polski Ład. Będzie "liniowa" składka zdrowotna bez możliwości odliczenia. "W praktyce to podwyżka podatku"

308
Podziel się:

Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku to fundamentalna zmiana. - To w praktyce oznacza podwyższenie stawek podatku – komentuje Małgorzata Samborska, ekspertka ds. podatków w Grant Thornton. Według ekonomistów może to wpłynąć na realne wynagrodzenia Polaków bardziej niż inne rozwiązania proponowane w Polskim Ładzie.

Polski Ład. Będzie "liniowa" składka zdrowotna bez możliwości odliczenia. "W praktyce to podwyżka podatku"
Składka zdrowotna ma wynieść 10 proc., nie będzie można jej odliczyć od podatku (kprm)

- Zmianą zdecydowanie niekorzystną, a jednocześnie taką, która nie wybrzmiała, gdyż została wpleciona w wypowiedź premiera o systemie zdrowotnym, jest brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej. (...) W uproszczeniu można powiedzieć, że to właśnie podwyższenie podatku o 7,75 proc. – komentuje propozycje Polskiego Ładu Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa w Grant Thornton.

Mateusz Morawiecki tak mówił o składce: "Tutaj oprzemy się na nowych źródłach finansowania z nowej składki, składki liniowej, bez możliwości jej odpisania od podatku, która wpłynie do NFZ wyłącznie po to, aby poprawiać jakość służby zdrowia".

Ekspertka podkreśla, że dwie inne zmiany - podniesienie kwoty wolnej od podatku (do 30 tys. zł) i progu drugiej stawki podatkowej (będzie obowiązywał dla dochodów od 120 tys. zł) - należy uznać za zmiany w dobrym kierunku. Jednak nawet przy uwzględnieniu tych zmian zniesienie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku oznacza w praktyce wyższe podatki.

- Będziemy mieć do czynienia z wyższymi stawkami podatkowymi – odpowiednio 26 proc. i 41 proc, co czyni stawki podatkowe w Polsce bardzo wysokimi. Zmiany będą korzystne dla osób osiągających niższe dochody, ale już w przypadku klasy średniej wszystkie fiskalne korzyści zostaną zniwelowane przez brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej - komentuje Samborska.

Zobacz także: Opłata reprograficzna albo śmierć? Artyści na wojnie. "Napędzamy sprzedaż urządzeń"

W podobnym tonie zmiany dotyczące składki zdrowotnej komentuje Grzegorz Szysz z Grant Thornton. - Poziom wynagrodzenia, który zostaje do dyspozycji danej osoby zależy zarówno od PIT, jak i wysokości składek ZUS oraz składki zdrowotnej. Dla większości osób kluczowym obciążeniem formalnie nie jest PIT, ale właśnie ZUS oraz składki zdrowotne – podsumowuje propozycje Szysz.

I podaje konkrety: finalnie efektywna stopa opodatkowania wzrośnie dla tych, których dochody są zbliżone do 7000 zł miesięcznie lub są wyższe. Im wyższe dochody, tym zmiany bardziej dotkliwe.

Z wyliczeń ekonomistów wynika, że po wprowadzeniu rozwiązań zapowiedzianych podczas prezentacji Nowego Ładu zmniejszą się różnica dochodów na rękę uzyskiwanych na etacie i na tzw. fakturze. Np. osoba zarabiająca 12 tys. brutto obecnie ma więcej o 750 zł netto prowadząc działalność gospodarczą w porównaniu z etatem. Po zmianach ta różnica będzie wynosiła 267 zł (nadal na korzyść działalności).

Analizy nie biorą pod uwagę tzw. czynnika korygującego, o którym mówił w sobotę wicepremier Jarosław Gowin, ponieważ nie ma jeszcze konkretnych decyzji dotyczących szczegółów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(308)
myślący księg...
2 lata temu
CZY KTOŚ TO PRZELICZYŁ DLA FIRM ? ! 1) wprowadzenie składki zdrowotnej, liczonej proporcjonalnie do dochodu (9 proc.) TO DODATKOWY WZROST OBCIĄŻEŃ o 9 % ( DOCHÓD MINUS 4 242,38 ) * 9 % ) 2) bez możliwości jej odliczania, podobnie jak przy umowie o pracę. TO DODATKOWY WZROST PODATKU DOCHODOWEGO + 9 % Małe i średnie firmy przeliczyły . RAZEM TO DODATKOWE OBCIĄŻENIE PODATKOWE O około 18 % !!!!!!!!! Co drugi zamierza zamknąć firmę. Ps; Podobnie zadziała to przy etatach mimo, że podniesiono progi podatkowe i kwoty wolne , to niewiele dadzą. Polacy będą czuli się baaaaardzo oszukani !
JDG
2 lata temu
Wiele opinii na ty for… jest spójna, to bardzo zły pomysł który sięgnie do kieszeni wszystkich i nic nie daje w zamian. Zapłacimy wyższe składki wszyscy, a idąc do lekarza usłyszymy że nie ma możliwości przyjęcia bo dziś lekarz ma komplet lub jest limit, ale prywatnie niema problemu. To jest coś na zasadzie równi i równiejsi bo czy Rolnik który zarabia 50 tyś miesięcznie i płaci KRUS to nie żart. Nic dziwnego że śmieją się ze wszystkich którzy płacą ZUS. Nowe składki spowodują, wzrost cen ponieważ każdy będzie miał wyższe koszty więc będzie chciał zarobić tyle samo co w efekcie spowoduje że za wszystko wszyscy bez wyjątków zapłacą więcej.
VAT
2 lata temu
A KIEDY SKŁADKĘ ZDROWOTNĄ ZACZNĄ PŁACIĆ CI CO KORZYSTAJĄ A NIE PŁACĄ ???????????
zusowiec
2 lata temu
krusu to nie dotyka, ani pit , ani składka zdrowotna ,im się tylko wszystko należy dopłaty, ulgi, bezzwrotne kredyty , ot ulubiony elektorat dojnej zmiany
llll
2 lata temu
Proponuję rozdać biednym majątek pana M. i jego żony.
...
Następna strona