Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Energia Plus jeszcze w tym roku. Padły szczegóły na konwencji partii Gowina

128
Podziel się:

W Krakowie odbyła się I Konwencja Krajowa Porozumienia Jarosława Gowina. Zabrakło Jarosława Kaczyńskiego, ale poznaliśmy szczegóły programu Energia Plus.

Minister Jadwiga Emilewicz zdradziła szczegóły programu Energia Plus
Minister Jadwiga Emilewicz zdradziła szczegóły programu Energia Plus (PAP)

W Krakowie odbyła się I Konwencja Krajowa Porozumienia Jarosława Gowina. Miało ją zapoczątkować wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ale zabrakło go "w ostatniej chwili". Jak się okazało, powodem była choroba szefa rządzącej partii.

- Trzy lata przywództwa prezesa Jarosława Kaczyńskiego, któremu życzymy, by jak najszybciej pokonał wirusa – zapoczątkował swoje wystąpienie prezes Porozumienia Jarosław Gowin.

Później padło więcej konkretów, a głównym punktem konwencji było przedstawienie założeń programu Energia Plus, autorstwa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz.

Zobacz także: Zobacz też: Nadchodzi "Plan Emilewicz". Wiceminister uchyla rąbka tajemnicy

- Łączymy przywiązanie do wolności w sferze gospodarczej i równocześnie konserwatywne spojrzenie na sprawy społeczne i na sferę wartości. Ten stop wolności, tradycji, wiary, patriotyzmu to jest coś, czego najbardziej dziś potrzebuje Polska i zjednoczona Europa – stwierdził wicepremier Jarosław Gowin.

- Bardzo bym chciał, żeby w Krakowie dzieci mogły się uczyć legendy o smoku wawelskim, a później tego jak unikać smogu. Ale musimy jeszcze trochę zadziałać, by nasze dzieci myślały o smoku, a nie o smogu. Dlatego zaprezentuję program Energia+. Dzięki programowi Energia+ miliony Polaków obniżą rachunki za energię i staną się jej współproducentami. Ten program ma swojego autora, jest nim minister Jadwiga Emilewicz – dodał Gowin.

- Po blisko 4 latach możemy powiedzieć – to był dobry czas dla Polski. Prezydent Andrzej Duda zapoczątkował pasmo zwycięst w wyborach. 2019 r. to ważny rok polityczny. Życzmy sobie, by to był rok kolejnych zwycięstw. Nie idzie o to, by wygrywały partie polityczne, a Polska i Polacy. My mamy taki program – stwierdziła z kolei wicepremier Beata Szydło, która była gościem honorowym konwencji.

Po tym minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zaprezentowała założenia programu Energia Plus.

- To jest program dla nas wszystkich - dla dzisiejszych i przyszłych pokoleń. Dlaczego ja zajmuję się programem Energia+, dlaczego ja zajmują się programem związanym z energetyką? Po pierwsze dlatego, że koszty energii elektrycznej w pierwszej kolejności odczuwają przedsiębiorcy, a to dla nich staramy się stworzyć warunki dobrego rozwoju – powiedziała Emilewicz.

- Po drugie, chcemy inwestować i wydawać środki na nowe technologie, bo tylko nowe technologie zagwarantują, że damy radę utrzymać szybkie tempo wzrostu gospodarczego do końca kolejnej dekady – dodała minister.

- Po trzecie, źródłem inspiracji tego programu była dla mnie premier Beata Szydło. W styczniu 2017 r. na jednym z posiedzeń Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, kiedy smog dotarł do Warszawy, poprosiła ówczesnego ministra rozwoju o przygotowanie planu naprawczego. Byłam odpowiedzialna za przygotowanie tego planu, którego założenia przedstawiliśmy już w lutym. To pierwszy program, który na serio traktuje jakość powietrza – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Trzej beneficjenci

Minister przedsiębiorczości wymieniła beneficjentów programu Energia Plus. Będą to rodziny, przedsiębiorcy oraz samorządy.

- Nasz program trafi do trzech podstawowych grup odbiorców. Zostanie uruchomiony jeszcze w tym roku. Po pierwsze skorzystają rodziny - średnio szacujemy oszczędność 2,5 tys. zł w skali roku. Rodzina w ten sposób nie tylko oszczędzi, ale i zarobi – powiedziała minister.

- Drugim beneficjentem będzie polski biznes. Ten, który obniży sobie rachunki, dostanie dodatkowe źródła przychodu, ale także ten biznes, ci przedsiębiorcy, którzy będą mogli dostarczyć nam te rozwiązanie. Powstanie też znacznie więcej miejsc pracy – dodała Emilewicz.

- Trzeci odbiorcy to samorządy, a jak samorząd - to my wszyscy. Dzięki tym rozwiązaniom samorząd będzie mógł świadczyć konkurencyjne, niedrogie usługi komunalne, publiczne. Życie w miastach, gminach, małych miejscowościach będzie nie tylko ekologiczne, ale i do zniesienia finansowo – powiedziała szefowa resortu przedsiębiorczości.

- Konsultowałam te propozycje z minister finansów Teresą Czerwińską, więc pani minister te propozycje dobrze zna - dodała Emilewicz.

- Jesteśmy przekonani, że z tym programem możemy dotrzeć dzisiaj do wszystkich Polaków. Jesteśmy przekonani, że z tym przesłaniem możemy wygrać wybory. Nie dla słupków, nie dla sondaży, ale dla przyszłych pokoleń – podsumowała swoje wystąpienie minister Jadwiga Emilewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(128)
Zynon
5 lata temu
Obniżyć stawkę VAT z 23 % do 8% dla domowych instalacji OZE, które montowane są poza budynkiem mieszkalnym np. na gruncie to podstawa Wielce Szanowna Pani Minister
edi
5 lata temu
Jak zwykle ble,ble,ble i nie wiadomo o co chodzi.Na czym ten program polega?
kama22
5 lata temu
Rozdawnictwa ciąg dalszy! Polska zle skończy!
luj
5 lata temu
To + to patologiczne państwo,koniec normalności !!!
tb
5 lata temu
Kolejny specjalista od energii . Głupoty na potęgę.
...
Następna strona