Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Kąpiel nie więcej niż 5 minut, w pracy maksimum 19 stopni. Tak Europa planuje oszczędzać energię

124
Podziel się:

Kolejna unijne państwa ogłaszają plany oszczędzania energii. Wprowadzono już m.in. zakazy oświetlania budynków nocą, wzywa się też obywateli do krótszych kąpieli. Finowie namawiają z kolei do rezygnacji z sauny i ograniczenia czasu spędzonego z telefonem.

Kąpiel nie więcej niż 5 minut, w pracy maksimum 19 stopni. Tak Europa planuje oszczędzać energię
Duńskie władze zalecają obywatelom skrócenie kąpieli do pięciu minut i nieużywanie elektrycznych suszarek do ubrań (GETTY, SOPA Images)

Europejskie ceny gazu osiągnęły w miniony piątek, 26 sierpnia, 341 euro za MWh, blisko rekordowego poziomu 345 euro z marca - poinformował portal France24. Ceny energii poszły w górę m.in. dlatego, że Rosja, która w przeszłości pokrywała około 40 proc. zapotrzebowania UE na gaz, ograniczyła jego dostawy. Europa obawia się drastyczniejszych cięć zimą.

Jedna piąta energii elektrycznej w Europie jest wytwarzana przez elektrownie gazowe, więc spadki podaży nieuchronnie prowadzą do wyższych cen.

Dlatego część krajów UE już wprowadza przepisy dotyczące oszczędzania energii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prąd i gaz coraz droższe w całej UE. Poranna kawa to dla niektórych luksus

Europa chce oszczędzać energię

W Niemczech od 1 września do 28 lutego drzwi sklepów nie mogą być stale otwarte, a pomniki i obiekty reklamowe, w tym witryny sklepowe, nie mogą być podświetlane w godzinach 22.00-6.00.

W miejscu pracy temperatura zimą nie może przekraczać 19 stopni Celsjusza, a w budynkach użyteczności publicznej korytarze i hale muszą pozostać nieogrzewane, podobnie jak woda do mycia rąk. Zwolnione z tego są tylko placówki medyczne, żłobki, przedszkola i szkoły.

Prywatne baseny wewnętrzne i zewnętrzne nie mogą być ogrzewane gazem lub energią elektryczną z sieci, ale nie dotyczy to basenów w hotelach, obiektach wypoczynkowych czy ośrodkach rehabilitacyjnych.

Rosną ceny prądu

W połowie lipca we Francji, która otrzymuje około jednej piątej dostaw gazu z Rosji, ogłoszono plan "umiaru energetycznego", który ma zostać przedstawiony pod koniec września. Rząd zamierza zabronić sklepom pozostawiania otwartych drzwi w czasie, kiedy działa klimatyzacja lub ogrzewanie, podświetlania reklam i bilbordów od godziny 1 w nocy do 6 rano, co obowiązuje już dziś w miastach do 800 tys. mieszkańców.

Do października francuskie sieci supermarketów mają zmniejszyć oświetlenie powierzchni handlowych o 30 proc. i obniżyć temperaturę do 17 stopni w godzinach szczytu zakupów.

We Francji uchwalono już prawo ograniczające klimatyzację do 26 stopni Celsjusza i ogrzewanie do 19 stopni, ale dopiero teraz władze mają zadbać o jego przestrzeganie.

W Hiszpanii zgodnie z nowym prawem zatwierdzonym przez parlament w czwartek 25 sierpnia, w budynkach publicznych ogrzewania zimą nie może być wyższe niż 19 stopni. Po godzinie 22 budynki użyteczności publicznej i witryny sklepowe nie mogą być podświetlane, a do końca września każdy klimatyzowany lub ogrzewany lokal musi mieć zainstalowany mechanizm automatycznego zamykania drzwi, by uniknąć marnowania energii.

We Włoszech nowy plan zmniejszenia konsumpcji energii może zostać zatwierdzony na posiedzeniu gabinetu już w przyszłym tygodniu.

Według włoskich mediów może on obejmować obniżenie temperatur i skrócenie godzin ogrzewania w domach i biurach w okresie zimowym, ograniczenie oświetlenia miejsc publicznych i sklepów w nocy, a także wydłużenie działania elektrowni węglowych.

Grecki rząd ogłosił już w czerwcu środki mające na celu ograniczenie zużycia energii w sektorze publicznym o 10 proc. Władze będą oferować zachęty finansowe organizacjom oszczędzającym energię, a także stworzą cyfrowy system monitorowania zużycia energii. Przewidywane środki obejmują kontrole temperatury w budynkach, wyłączanie świateł i komputerów w nocy i zmiany w oświetleniu ulic.

Finlandia: mniej czasu w saunach

Fiński rząd ogłosił kampanię wzywającą gospodarstwa domowe, a także firmy i organizacje do ograniczenia konsumpcji energii. Kampania ma na celu trwałe obniżenie zużycia energii i oficjalnie rozpocznie się w październiku. W jej ramach ma dojść do obniżenie temperatury w pomieszczeniach zimą, zwiększenie wykorzystania transportu publicznego oraz zmniejszenia prędkości pojazdów, zażywania krótszych kąpieli i skrócenie czasu spędzanego na komputerach i telefonach. Rząd zachęca również do spędzania mniej czasu w saunach, które są fińską tradycją narodową.

Z kolei gabinet premier Szwecji Magdaleny Andersson ma nadzieję przeznaczyć równowartość ok. 28 mld złotych na rekompensaty dla gospodarstw domowych i firm, które pomogą zmniejszyć zużycie energii. Chodzi tutaj m.in. o izolację poddaszy i elewacji, wymianę baterii umywalkowych na bardziej wydajne, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi zewnętrznych oraz uzupełnienie systemów grzewczych o pompę ciepła.

Duńskie władze zalecają obywatelom m.in. skrócenie kąpieli do pięciu minut i nieużywanie elektrycznych suszarek do ubrań.

Z kolei nienależąca do UE Szwajcaria zwróci się do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw z apelem o m.in. obniżanie temperatury ogrzewania w pomieszczeniach zimą w celu zmniejszenia zużycia gazu o 15 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
oszczędzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(124)
Bieda
2 lata temu
To nie obywatele Europy wprowadzili sankcje. Tylko władze nie zapewniając bezpieczeństwa energetycznego oraz gospodarczego swoim obywatelom. Bez porozumienia ze społeczeństwem w tak ważnej kwestii. Dziś chcą nam wprowadzać ograniczenia podnosić ceny i podatki. Prowadzący przeciętne gospodarstwa domowe do upadku. Lecz sami w żaden sposób swoich decyzji nie odczują i nie będą odczuwać. Cały ten jeden klan spiskowców powinien podać się do dymisji lub zostać zdjęty. Posadzeni nowi ludzie którzy przywracą stan poprzedni. Nie wyszło im przy covidzie to wycudowali w inny sposób
Apel do nas??...
2 lata temu
Na pewno polscy milionerzy znani z mediów będą się ograniczać... Weźcie zacznijcie te ograniczenia od was na świeczniku, bo to wy zużywacie najwięcej wszystkiego i również najszybciej gnacie po drogach swymi drogimi autami. To wszystko przekażcie np Lewandowskiej, Rozenek, czy Janachowskiej. Oraz Wieniawie itd itp oraz bogatym politykom. Wszyscy widzimy na ich profilach jak pluskają się w podgrzewanych basenach. Ile wody i prądu do tego idzie? A jeśli mają panele fotowoltaiczne, to ile syfu poleciało w świat z produkcji masy elektroniki do tych paneli pseudo eko? Czy bogaci pozbyli się już helikopterów, całej masy aut i to pełnych elektroniki??? Ile cementu musiały wyprodukować fabryki na ich potężne rezydencje i apartamenty??? Powiem wprost. Nie będę się z niczym ograniczać, jeśli ci wszyscy ludzie też nie będą i to we wszystkim. Po co rodzinie typu mąż i żona plus dziecko lub góra troje rezydencja o powierzchni np 500 metrów kwadratowych??? Z całym monitoringiem, na który leci prąd. Z paneli?? To ile poszło syfu w świat z produkcji aż takiej ilości paneli, że takie powietrznie te panele obsługują?? Te stosy lampek, lampeczek w ich domach i wielkich apartamentach, różne bajery na prąd, bo przecież mają na pewno tzw inteligentne domy, czyli wanna sama nalewa sobie wodę, pompa od fontanny w ogrodzie pompuje wodę, podgrzewa się prywatny basem, ładuje kosiarka lub jest spalinowa nie na ogórek, ale na wielki ogród. I tak można wymieniać jeszcze długo ile bogaci zużywają na swoje kaprysy wody, prądu, ile muszą mieć paneli, które tylko z nazwy są eko, bo ich produkcja i utylizacja nie jest eko. Tak samo jak produkcja cementu w takiej ilości, jak na cały blok dla zwykłych ludzi. A dajcie nam święty spokój. Zacznijcie od siebie te wszystkie ograniczenia. Jedna baba i auto jak dla armii. Nikt nie ściga, gdy któreś parkuje tym na chodniku mimo, że tam można tylko pojazdem do maks 3,5 t, a nie SUV gigantem jak dla armii
Ewa
2 lata temu
Tak, my jesteśmy Europejczykami, też tak chcemy s nawet więcej. Niech żyje furdochland
Zapraszamy
2 lata temu
No co wy. A u nas od sukcesu do sukcesu. Zapraszamy na zimę do Polski, kraju, gdzie gazu ani energii w nadmiarze.
Pol
2 lata temu
Rządzący są kompletnie oderwani od rzeczywistości.
...
Następna strona