Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Nie będzie oszczędzania energii? Kary sięgną nawet 100 mln euro

Podziel się:

Rząd Hiszpanii opublikował we wtorek w Dzienniku Ustaw przepisy dotyczące oszczędzania energii w obiektach użyteczności publicznej w związku z kryzysem wywołanym rosyjską inwazją na Ukrainę. Kary za ich łamanie sięgają 100 mln euro.

Nie będzie oszczędzania energii? Kary sięgną nawet 100 mln euro
Właściciele sklepów w Hiszpanii będą musieli wyposażyć je w automatycznie zamykające się drzwi (Getty, atset)

Nowe regulacje mają obowiązywać do 1 listopada 2023 roku. Sankcje za ich lekceważenie zostały podzielone na trzy kategorie: od lekkich, karanych grzywną do 600 tys. euro, do kar za wykroczenia ciężkie i bardzo ciężkie. Ich maksymalna wartość wynosi odpowiednio 6 mln euro i 100 mln euro.

Europa zaczyna oszczędzać

Nowe przepisy, jak wskazał we wtorek madrycki dziennik "La Razon", są odpowiedzią rządu Hiszpanii na zalecenie Komisji Europejskiej dotyczące redukcji zużycia energii. Właściciele placówek handlowych, kulturalnych, czy turystycznych, a także administratorzy budynków publicznych, dworców kolejowych i autobusowych mają siedem dni na zastosowanie się do nowej regulacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja odcięła gaz Polsce. Damy sobie radę? "Sami podziękowalibyśmy za dostawy"

Nowe prawo nakazuje m.in. utrzymanie temperatury maksymalnej w tych obiektach w okresie zimowym do 19 stopni, a latem do minimalnej 27 stopni, a także wyposażenie ich w automatycznie zamykające się drzwi, chroniące budynek przed utratą energii.

Hiszpania to nie pierwsze europejskie państwo, które mówi o karach. Francja również chce wprowadzić przepisy zobowiązujące firmy do oszczędzania energii. Za pozostawianie otwartych drzwi w sklepach z klimatyzacją grozić będzie do 750 euro mandatu. Zapowiedziała to minister transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher.

Pod koniec lipca przedstawiciele państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie planu dotyczącego ograniczenia zużycia gazu ziemnego. Dokument zakłada, zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, ograniczenie zużycia gazu ziemnego w okresie od 1 sierpnia 2022 roku do 31 marca 2023 r. o 15 procent.

Do oszczędzania energii namawiają także w Polsce.

- Sytuacja na rynku surowców energetycznych jest bardzo niestabilna — powiedział w mediach prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

- Problemy będą także z dostępnością węgla, który również jest wykorzystywany do produkcji energii. - Więc na pewno warto oszczędzać energię, żeby nie wywołać sytuacji niedoboru - przekonywał Rafał Gawin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energia
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP