Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Polskie elektrownie oszczędzają węgiel na zimę. Dlatego drożeje prąd

72
Podziel się:

Obawy o dostawy węgla to jeden z powodów, dla których elektrownie w Polsce decydują się na oszczędzanie surowca przed zimą. Tym samym maleje produkcja energii, a to przekłada się ceny prądu, które już biją rekordy - wskazuje dziennik "Rzeczpospolita".

Polskie elektrownie oszczędzają węgiel na zimę. Dlatego drożeje prąd
Elektrownia "Bełchatów" (East News, Pawel Wodzynski)

Jak czytamy, ceny prądu w pierwszych dniach sierpnia biją rekordy. W minionym tygodniu cena na Towarowej Giełdzie Energii stabilizowała się "na bardzo wysokim, niespotykanym dotychczas poziomie 1630–1662 zł za MWh".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prąd i gaz coraz droższe w całej UE. Poranna kawa to dla niektórych luksus

Elektrownie produkują mniej prądu. Ceny energii rosną

Drogi prąd to mniejsze jego zużycie, co potwierdzają dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Nie obniża to jednak cen, ponieważ, jak wskazuje "Rz", elektrownie dostarczają mniej energii, a dokładnie o 4,23 proc. mniej według danych z lipca w ujęciu rok do roku.

Jak pisze "Rz", elektrownie "sygnalizowały operatorowi sieci przesyłowych – Polskim Sieciom Elektroenergetycznym – liczne ubytki mocy. Z danych operatora wynika, że w lipcu odnotował on 168 nieplanowanych odstawień bloków. Tych planowanych, wynikających z wcześniej przygotowanych remontów, było tylko 41".

Tym samym elektrownie oparte na węglu kamiennym dostarczały w lipcu nawet o 15 proc. mniej energii niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Powodem są obawy przed zimą.

Zapasy węgla przy elektrowniach i kopalniach rosną

Polskie elektrownie, które korzystały dotychczas w 98 proc. z krajowego węgla kamiennego, mają coraz większe obawy, czy kontrakty na jego dostawę zostaną dotrzymane. W lipcu prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski wskazał, że główny dostawca tego surowca, czyli Polska Grupa Górnicza, w ubiegłym roku nie zrealizował 10 proc. dostaw wynikających z kontraktu. W tym roku już 20 proc. - czytamy w "Rzeczpospolitej".

W związku ograniczeniem produkcji energii elektrycznej zapasy węgla przy elektrowniach i kopalniach w Polsce wzrosły już do ponad 6 mln ton. Elektrownie i ciepłownie zgromadziły łącznie 4,8 mln ton surowca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(72)
Loki
rok temu
Jak rząd mówi że wystarczy węgla i gazu to trzeba kupić agregaty i paliwo do nich bo na pewno nie wystarczy
stary wiarus.
2 lata temu
Niedawno alarmowaliście, że węgla zabraknie, teraz nowa wiadomość , że będzie za dużo. Macie jeszcze coś w zanadrzu?
🤢😂🤢🤢
2 lata temu
Co czeka nas jeszcze za totalnego rządu pis?
Z GEN GUBERNI...
2 lata temu
JAK ŻYJĘ TAKIEGO KŁAMSTWA NIE SŁYSZAŁEM Z OSZCZĘDNOŚCI DROŻEJE PRĄD. KUPUJĄC PO 340 ZŁ TONĘ WĘGLA. ALE ELEKTROWNIE DOPROWADZAŁY KOPALNIE W UBIEGŁYM ROKU DO UPADŁOŚCI A KOPALNIANA MAFIA DOTOWAŁA ELEKTROWNIE I KONTYNUJUJE TEN KRYMINALNY TREND DOTUJĄC ELEKTROWNIE KIEDY WĘGIEL NA ŚWIECIE DZISIAJ JEST PO 430 DOLARÓW ZA TONĘ A TE SZANOWNE 255INTELIGENY PREZESI KOPAŁ DEFRAUDUJĄ ZŁOŻA WĘGLA ZA OKOŁO 300 ZŁ ZA TONĘ!!! DZISIAJ TE SAME MIERNOTY Z ELEKTROWNI SPROWADZAJĄ PYŁ WĘGLOWY ZA 1500 ZŁ2000 ZŁ ZA TONĘ PYŁU WĘGLOWEGO CZYLI ODPADU PLUS FRACH PLUS AKCYZA... I NIKT NIE MA ARESZTÓW BO SPÓŁKI SKARBU PAŃSTWA SĄ POD OPIEKĄ ABW KONTRYWIADU.... CZYLI KŁANIA SIĘ KODEKS KARNY OD 1,5 ROKU DLA ELEKTROWNI PLUS KOPALŃ I ORGANÓW ZARZĄDCZYCH. SKARBU PAŃSTWA JEST NICZYJE.
gali7
2 lata temu
o 4,23 proc. mniej ....i już alarm .... co za brednie .... tego typu wahania produkcji były i są na porządku dziennym
...
Następna strona