Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Europejski Bank Centralny zdecydował. "Gospodarka strefy euro balansuje na krawędzi"

55
Podziel się:

Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe bez zmian. Stopa depozytowa, podniesiona o 450 pb w lipcu, pozostała na najwyższym w historii poziomie 4 proc. - Gospodarka strefy euro balansuje na krawędzi recesji - podsumowuje Bartosz Sawicki, analityk.

Europejski Bank Centralny zdecydował. "Gospodarka strefy euro balansuje na krawędzi"
Gospodarka strefy euro znajduje się na krawędzi recesji (GETTY, NurPhoto)

Europejski Bank Centralny podjął decyzję kluczową dla strefy euro i dla gospodarki UE. Utrzymał stopy procentowe na poziomie 4,5 proc. Najwyższy poziom stóp w historii wspólnej waluty pozostają bez zmian kolejny miesiąc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Głośne "nie" dla atomu. Powód? Bo za drogi. "Myśliwce też kosztują, ale dają bezpieczeństwo"

EBC podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Jak zauważa Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl decyzja Rady Prezesów jest zgodna z oczekiwaniami i wyceną rynkową. Ekspert twierdzi, że przestrzeń do podwyżek została wyczerpana, a powodów do kontynuacji zacieśniania nie widać.

"Wprawdzie Rada Prezesów EBC wciąż może próbować utrzymać ostre nastawienie i przekonywać, że dalsze podnoszenie kosztu pieniądza jest możliwe, ale inwestorzy nie powinni pójść tym tropem w świetle ostatnich, pesymistycznych informacji" - twierdzi analityk.

Koniunktura w strefie euro najgorsza od pandemii

Przypomina też najnowsze odczyty ze strefy euro. Gospodarka balansuje na krawędzi recesji, a wskaźnik PMI oddający koniunkturę w usługach i przemyśle spadł do 46,5 pkt, najniższego poziomu do pandemicznego 2020 r.

Najmniejszych powodów do optymizmu nie dają też wyniki cyklicznego badania akcji kredytowej. Popyt na kredyt jest coraz bardziej anemiczny, a warunki udzielania pożyczek ulegają zaostrzeniu. Pokazuje to, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych działają i nie ma potrzeby kontynuacji cyklu - podkreśla Sawicki.

Zdaniem analityka Europa musi się liczyć, że do podwyżki stóp jednak dojdzie. Możliwe, że nastąpi to w grudniu, gdy ukażą się nowe prognozy dynamiki PKB i inflacji. Jak na razie "za scenariusz bazowy należy uznać utrzymanie stóp na bieżącym poziomie minimum do połowy 2024 r." - pisze ekspert. Polska nie jest w strefie euro, ale i tak ma powód do zmartwień - złe dane z gospodarek takich jak Niemcy czy Francja dają mniejszą szansę na ożywienie gospodarcze w naszym kraju.

Warto odnotować, że w czwartek ok. godz. 15:00 nastąpiło wzmocnienie złotego względem euro. Kurs spadł z poziomu ponad 4,48 do 4,45 zł. Oznacza to zmianę kursu o ok. 35 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
Uytgh
5 miesięcy temu
Ursula von der Leyen jest matką 7 dzieci jest dr ginekologii jest szefową KE. Jaką trzeba być cyniczną kobietą politykiem aby nie potępić zbrodni dzieciobójstwa w liczbie 5000 dzieci dla kariery politycznej? Hańba.
Nbbvcg
5 miesięcy temu
Netanjahu w czasie 35 dni zamordował 5000 dzieci. Co zrobili rządzący w Brukseli oraz rządy kraków członków UE? Nic aby zbrodnie powstrzymać. Wręcz przeciwnie szczuli zbrodniarzy do eskalacji zbrodni. Ursula von der Leyen oraz annalene Bearbeck, obie Niemki obie córki gen Wermachtu poparły zbrodniarza wojennego i robiły sobie z nim foto. Na co dzień obie damy wycierają sobie gęby sloganami o prawach człowieka. Ochyda, hańba UE.
Uytghv
5 miesięcy temu
Mam pytanie. Czy Hitler w czasie 35 dni podczas zdobywania miast zamordował 5000 dzieci? Nie. Tylko w KL Auschwitz było to moźliwe. Tymczasem Netanjahu w XI br. Dokonał tej zbrodni ludobójstwa.
Uyttyu
5 miesięcy temu
Netanjahu, Galan = Hitler, Himmler w XXI wieku
Zico
6 miesięcy temu
Najwyższy przejaw wolności w UE to prawa lgbt. Reszta to zamordyzm i system totalitarnej kontroli obywateli we wszystkich dziedzinach.
...
Następna strona