Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Eurostat: Niewielki procent wakatów w Polsce. Dużo poniżej średniej

11
Podziel się:

W Polsce na koniec września było niecałe 150 tys. wolnych miejsc pracy. W porównaniu do liczby wszystkich miejsc pracy (zarówno wolnych jak i obsadzonych) jest to niewielki odsetek - zdecydowanie poniżej średniej dla Unii Europejskiej.

Procentowo nie ma w Polsce wielu wakatów.
Procentowo nie ma w Polsce wielu wakatów. (East News, Bartosz Krupa/East News)
bEDTXGhx

Według najnowszych danych, w Unii Europejskiej średnio na 100 miejsc pracy są nieco ponad 2 wakaty, czyli wolne miejsca pracy do obsadzenia. W Polsce jest ich o połowę mniej - podaje Eurostat.

Z wynikiem na poziomie 1,1 proc. jesteśmy blisko końca stawki. Taki sam odsetek wakatów ma Rumunia. Minimalnie wyprzedzamy Portugalię i Słowację (1 proc.). Przed nami jest Chorwacja (1,3 proc.).

bEDTXGhz

Największe kraje, takie jak Niemcy czy Wielka Brytania, mają ich odpowiednio 3,2 proc. i 2,6 proc.

Co ciekawe, na pierwszym miejscu, dystansując resztę stawki, są Czesi. U naszych południowych sąsiadów jest około 6,2 proc. wolnych miejsc pracy.

Zobacz także: Czym zajmuje się headhunter?
bEDTXGhF

Należy podkreślić, że wartości procentowe odnoszą się do całkowitej liczby miejsc pracy w konkretnych krajach. Tym samym nominalnie różnice są nieco inne. Przykładowo w Polsce jest około 148 tys. wakatów, a w Niemczech 1 mln 350 tys.

W całej Europie widać od kilku lat tendencję do powolnego wzrostu liczby wakatów. Na podobnym poziomie co teraz w Polsce w UE był w 2013 roku.

bEDTXGhG

Dane GUS bardziej szczegółowo pokazują sytuację na rynku pracy. Urząd zwraca uwagę, że w trzecim kwartale 2019 utworzono mniej nowych miejsc pracy i zlikwidowano więcej niż rok wcześniej. Na koniec września nieobsadzone były prawie 33 tys. nowo utworzonych miejsca pracy.

Wolnymi miejscami pracy dysponowało tylko 49 tys. firm, czyli 6,4 proc. ogólnej ich liczby. Zdecydowana większość, bo 88,3 proc., należała do sektora prywatnego. Nieco ponad połowę (54,4 proc.) stanowiły jednostki o liczbie pracujących do 9 osób.

bEDTXGhH

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDTXGia
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Jojo
2 lata temu
Kiedy doczekamy się w Polsce mądrych rządzących!Od czasów Jagiełły jeszcze takich nie było.Same chapole.
Olo
2 lata temu
Zróbcie z Donka premiera Czech, a będziecie mieć 30 wakatów!
Jarek
2 lata temu
To dobitnie pokazuje że Ukraińcy psują nam rynek pracy
bEDTXGib
wq
2 lata temu
no to tragedia. (co za bełkot).
SLAWOMIR
2 lata temu
ALE POPULIZM PIS TWIERDZI ŻE PRACY PRZYBYWA I JEST LEPIEJ NIZ U NIEMCA MASAKRA CZYSTA PROPAGANDA