Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koszty zatrudnienia. W Polsce rosną ponad dwukrotnie szybciej niż w Europie

28
Podziel się:

W Polsce koszty pracy rosną w tempie 6,6 proc., podczas gdy w Europie na poziomie około 2,6 proc. - wylicza Eurostat. Przestajemy być krajem taniej siły roboczej.

Koszty zatrudnienia w Polsce rosną.
Koszty zatrudnienia w Polsce rosną. (East News, Tomasz Kawka/East News)
bEEAHflx

Polska gospodarka od lat rozwija się znacznie szybciej niż gospodarki najbardziej rozwiniętych krajów Europy. Częściowo wynika to z większej konkurencyjności naszego rynku w związku z choćby niższymi kosztami zatrudnienia pracowników. To się jednak powoli zmienia.

Przestajemy być krajem taniej siły roboczej. Dobrze pokazują to najnowsze dane Eurostatu. Całkowite koszty zatrudnienia w Polsce w trzecim kwartale wzrosły o 6,6 proc.

bEEAHflz

Najmocniej w górę idą koszty związane z zatrudnieniem pracowników w sektorze przemysłowym (o 7 proc.). W budownictwie rosną w tempie 2,6 proc., zaś w usługach o 6,1 proc.

Zobacz także: Kopanie dołu to dzieło, czy zlecenie? "Podatnicy toczą absurdalne boje"

Koszty zatrudnienia w Polsce rosną ponad dwukrotnie szybciej niż średnia w 28 krajach Unii Europejskiej (3,1 proc.). Jeszcze większa jest różnica w porównaniu z krajami strefy euro (2,6 proc.).

bEEAHflF

O kosztach pracy w Polsce wiele mówi się w kontekście obietnic wyborczych PiS. Rządzący chcą skokowo podnieść płacę minimalną. W 2023 roku ma wzrosnąć do 4000 zł brutto, a więc prawie dwukrotnie w stosunku do obecnej.

Pomysł krytykują przede wszystkim mniejsi przedsiębiorcy, którzy boją się, że nie skompensują sobie koniecznych podwyżek płac wyższymi cenami i mogą zbankrutować.

Szybki monitoring NBP, a więc ankieta przeprowadzana wśród przedsiębiorców wskazała, że rosnące koszty pracy obok podatków i inflacji są głównymi barierami rozwoju w firmach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEAHfma
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
adam
2 lata temu
pewnie, że przestajemy, bo sprawił sprawił, że wszystko drożeje
As
2 lata temu
Przepraszam wykonuję usługi w postaci holu dla firmy i Polskiej i zagranicznej ryczałt od115zl do 150zl 20km w Niemczech 150 euro albo jestem słaby z matmy albo jesteśmy dalej niewolnikami
Art
2 lata temu
Hahahahaha😂😂😂👍ten co to pisał to ostatni🐑🐑🐑
bEEAHfmb
Kruppa
2 lata temu
Ha ha ha ha ha ha ha. Specjalista narzędziowiec korporacja niemiecka w Polsce-zarobek netto 3000 tysiące brutto. Doganiamy Białoruś czy Mongolię?
Maxx77
2 lata temu
Zarabiamy 3-4 razy mniej niż na zachodzie UE... wiele firemek żerowało na żebraczo niskiej płacy minimalnej (która nie pozwalała na jakiekolwiek godne przeżycie przez miesiąc) wykorzystując bezrobocie... trzeba się rozwijać i podnosić wydajność! a nie swoją nieudolność finansować głodowymi "płacami"...
...
Następna strona