Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Płaca minimalna. Szaleńcze tempo wzrostu, ekonomiści ostrzegają

222
Podziel się

PiS samo się prześciga w propozycjach coraz to wyższej płacy minimalnej. Jednak ekonomiści ostrzegają, że zaburzy to rynek pracy - siądzie dynamika zatrudnienia.

Szaleńcze tempo wzrostu płacy minimalnej. Zdaniem ekonomistów, to prosta droga do kryzysu pracowniczego
Szaleńcze tempo wzrostu płacy minimalnej. Zdaniem ekonomistów, to prosta droga do kryzysu pracowniczego (East News)
bEreWCiJ

Na pierwszy rzut oka - szczególnie, gdy mowa o spojrzeniu z perspektywy pracownika zarabiającego najniższą krajową - propozycje PiS dotyczące gigantycznego tempa wzrostu płacy minimalnej to napychanie portfela najbiedniejszych.

Płaca minimalna w ciągu 5 lat ma wzrosnąć aż o 77 proc. Gorzej, gdy mowa o przedsiębiorcach - nie wiadomo skąd mają brać pieniądze na wypłatę tak wysokiej płacy minimalnej i tu zaczynają się schody.

Analitycy Credit Agricole (CA), na których powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna", sprawdzili jakie będą skutki tak gwałtownego wzrostu minimalnego wynagrodzenia na miejsca pracy wśród firm, które zatrudniają co najmniej 9 osób.

bEreWCiL

"Poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw ukształtuje się w 2024 r. na poziomie o 3,5 proc. niższym niż w alternatywnym scenariuszu, w którym płaca minimalna rosłaby w takim samym tempie, jak w 2019 r." - napisano w raporcie CA. Dla zobrazowania, to przekłada się na ok. 200 tys. mniej pracowników.

Przy badaniu eksperymentu płacowego, proponowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, analitycy Credit Agricole założyli dwa scenariusze. W pierwszym przyjęli, że płaca minimalna rośnie tak, jak planuje rząd, czyli w przyszłym roku będzie to 2600 zł brutto i do 2024 r. zwiększy się do 4000 zł brutto, co przekłada się na wzrost o 77 proc.

W alternatywnym scenariuszu analitycy CA założyli, że wynagrodzenie minimalne przez cały ten okres rośnie tak, jak w 2019 r., co przekłada się na dynamikę wzrostu na poziomie 7 proc. rocznie. Ten scenariusz zakłada, że pensja minimalna w 2024 r. sięgałaby 3176 zł brutto, czyli wzrost o 41 proc.

bEreWCiR

Scenariusz proponowany przez rząd PiS powoduje znacznie wyższe koszty pracy, które boleśnie dotkną nikogo innego jak pracodawców. Jak zareagują? Jedną z opcji jest redukcja zatrudnienia, czyli zwolnienia. Rząd optymistycznie zakłada, że skoro na rynku pracy brakuje pracowników, a poziom bezrobocia jest historycznie niski, to sytuacja będzie trwała w nieskończoność, a przynajmniej w trakcie ich rządów, więc firmy nie zdecydują się na redukcję etatów mimo niekorzystnych warunków związanych ze wzrostem płacy minimalnej.

Jednak, gdy tempo wzrostu płacy minimalnej ruszy z kopyta, a rynek pracy zareaguje negatywnie, można się spodziewać, że PiS wprowadzi korektę proponowanego wzrostu najniższej krajowej.

Zobacz także: Obejrzyj: Podwyżka płacy minimalnej. "Czeka nas wzrost inflacji"
bEreWCiS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEreWCjm
KOMENTARZE
(222)
Olek
6 miesięcy temu
Praca służy zarabianiu pieniędzy a nie otrzymywaniu jałmużny !!!
bekazpolski
2 lata temu
dziwnym trafem niemieccy pracodawcy płacom ponad 4tys zł i jeszcze dają raz do roku bonusy na święta, a tutaj nikogo na to nie stać mimo iż ceny są te same i do tego mniejsze podatki
sadfasdf
2 lata temu
nie bedzie zadnych 4000 to zagrywka wyborcza, glupi to nawet wie
bEreWCjn
Pppfjdjdjc
2 lata temu
Jak można pracować za 4000 zł brutto Przecież na rękę to chyba z 3000 zł czyli bieda z nędzą
hex
2 lata temu
O 77% wzrosną płace i o 77% wzrosną ceny towarów i usług, więc pozostanie tak, jak było.
...
Następna strona