Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Rynek pracownika słabnie. W Polsce maleje zatrudnienie

181
Podziel się:

W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika. Zatrudnienie rosło, bezrobocie malało i to pracownicy dyktowali warunki firmom. Dane GUS pokazują, że trend powoli zaczyna się odwracać.

Na rynku pracy kończy się właśnie okres koniunktury
Na rynku pracy kończy się właśnie okres koniunktury (East News, Andrzej Zbraniecki/EAST NEWS)

W czwartek Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w październiku zatrudnienie po raz trzeci z rzędu zmalało. To najgorsza seria od 2013 roku.

Eksperci interpretują te dane tak, że na sytuację na rynku pracy bardziej niż presja płacowa czy bezrobocie determinuje spowolnienie gospodarcze w naszym kraju.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Jak pisze "Rzeczpospolita", zdaniem ekspertów wynagrodzenia w polskiej gospodarce nie będą wcale rosły tak, jak wydawało się jeszcze niedawno. Skokowy wzrost płacy minimalnej nie będzie już miał aż tak wielkiego znaczenia.

Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole wskazuje, że podwyżkom na pewno nie sprzyjają dyskusje na temat 30-krotności składek ZUS.

Poza tym, jego zdaniem pracodawcy przygotowują się na nowe obowiązki. Mowa tu przede wszystkim o PPK, które wielu z nich potraktowało jako swoistą "podwyżkę" dla pracowników. Stąd wolniejszy od zapowiadanego wzrost wynagrodzeń.

- Coraz bardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że duża podwyżka płacy minimalnej spowoduje powrót tempa wzrostu płac do poziomów z początku 2019 roku - twierdzą analitycy ING Banku Śląskiego.

Jedno jest jednak pewne. Koniunktura na rynku pracy powoli się kończy i najlepszy czas dla pracowników jest już za nami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

rynek pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(181)
Xoxoo
2 lata temu
Nigdy nie było rynku pracownika. Kto wymyślił tę bzdurę. Istnieje coś takiego jak bezrobocie rejestrowane i nierejestrowane. Natomiast suma tych obydwu daje mizerne wyniki stopy bezrobocia.
Pracodawca
3 lata temu
Robotyzacja i automatyzacja! Leniwych, roszczeniowych, rewirujących pracowników na bruk. Niech sobie swoje firmy pozakładają...
Ralf
3 lata temu
Przecież każdy może założyć własny biznes i płacić krocie. Tylko jakoś jak pytam się pracowników kiedy zaczynają na swoim to śmieją się że na tyle jeszcze nie zgłupieli.
JA
3 lata temu
ZŁE WIEŚCI DLA PRACODAWCÓW ... Polak to istota rozumna ... STOP ... Propaganda tej treści już nie przejdzie ... STOP ... Albo zaczniecie uczciwie płacić za pracę, albo pójdziecie z torbami bo nie będzie miał kto na was robić ... STOP ... Zacznijcie Polaka traktować jak innych obywateli w europie ... STOP ... Uczciwie bez wykorzystywania ... STOP
Korsa
3 lata temu
Co za bzdury jeśli nie będzie podwyżek niebedzie pracowników jak niebedzie pracowników to będą zwijać interes strachy na Lachy Polacy są mobilni jak pracy niebedzie tuto będzie tam niewiele kto natym gorzej wyjdzie
...
Następna strona