Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek pracy
22.11.2019 10:44

Rynek pracownika słabnie. W Polsce maleje zatrudnienie

W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika. Zatrudnienie rosło, bezrobocie malało i to pracownicy dyktowali warunki firmom. Dane GUS pokazują, że trend powoli zaczyna się odwracać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Na rynku pracy kończy się właśnie okres koniunktury (Fot: Andrzej Zbraniecki/EAST NEWS)

W czwartek Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, z których wynika, że w październiku zatrudnienie po raz trzeci z rzędu zmalało. To najgorsza seria od 2013 roku.

Eksperci interpretują te dane tak, że na sytuację na rynku pracy bardziej niż presja płacowa czy bezrobocie determinuje spowolnienie gospodarcze w naszym kraju.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Jak pisze "Rzeczpospolita", zdaniem ekspertów wynagrodzenia w polskiej gospodarce nie będą wcale rosły tak, jak wydawało się jeszcze niedawno. Skokowy wzrost płacy minimalnej nie będzie już miał aż tak wielkiego znaczenia.

Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole wskazuje, że podwyżkom na pewno nie sprzyjają dyskusje na temat 30-krotności składek ZUS.

Poza tym, jego zdaniem pracodawcy przygotowują się na nowe obowiązki. Mowa tu przede wszystkim o PPK, które wielu z nich potraktowało jako swoistą "podwyżkę" dla pracowników. Stąd wolniejszy od zapowiadanego wzrost wynagrodzeń.

Płace niby rosną, ale miało być lepiej
Wzrost wynagrodzeń rozczarował. Do tego spada zatrudnienie w większych firmach

- Coraz bardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że duża podwyżka płacy minimalnej spowoduje powrót tempa wzrostu płac do poziomów z początku 2019 roku - twierdzą analitycy ING Banku Śląskiego.

Jedno jest jednak pewne. Koniunktura na rynku pracy powoli się kończy i najlepszy czas dla pracowników jest już za nami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, praca, pracownicy, zatrudnienie, gus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-11-2019

Tomek B .Odwiedziłem dziadków bo głosowali na PIS bo trzynastka . Jak zacząłem im czytać artykuły archiwalne jak Grecy doszli do tego że przechodzili kryzys to … Czytaj całość

22-11-2019

szukam dobrej robotyPropaganda od a do zet . Nie było dobrze i na pewno nie będzie.

22-11-2019

ZobaczNIE MA GŁUPICH ROBIĆ ZA MICHE RYŻU I WYPŁATA POD STOŁEM U POLSKIEGO ZŁODZIEJA PRYWACIARZY..... NIE MA ZA DARMO.. NIKT JUŻ ZA DARMO ROBIŁ NIE … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (181)