Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Oferty pracy tylko z podanym wynagrodzeniem. Jest projekt ustawy

278
Podziel się:

Za publikowanie ofert pracy bez wskazanego poziomu wynagrodzenia firmie ma grozić grzywna. Tego chcą autorzy nowelizacji Kodeksu pracy, która właśnie trafiła do Sejmu. Dzięki temu rekrutacja ma być znacznie szybsza i dużo tańsza.

"Rekrutacyjne gierki" wokół wynagrodzenia miałyby się skończyć wraz z nowym prawem.
"Rekrutacyjne gierki" wokół wynagrodzenia miałyby się skończyć wraz z nowym prawem. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Ten, kto choć raz szukał w swoim życiu pracy, wie, jak frustrujący może to być proces.

- Kiedyś przeszłam dwa etapy rekrutacji, zanim w ogóle ktoś zapytał mnie o to, ile chciałabym zarabiać - mówi nam pani Paulina. 30-latka szukała pracy nieco ponad rok temu.

- Oczywiście, gdy przyszło do ustalania wynagrodzeń, to okazało się, że chciałabym zarabiać zbyt dużo. Straciłam tylko czas i nerwy na czasochłonną rekrutację - dodaje.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Takich osób jest więcej. Pan Michał wskazuje na jeszcze inny problem z tym związany. Chodzi o sakramentalne pytanie podczas rekrutacji: "Ile chciałby Pan/Pani zarabiać?".

- I nigdy nie wiadomo, ile powiedzieć. Powiem za dużo, to mnie nie wezmą. Ale z drugiej strony, jak powiem za mało, to firma się zgodzi, a ja będę miał niedosyt, że mogłem zażądać więcej - mówi.

Resort "pozytywnie nastawiony"

Tego typu gierki rekrutacyjne mogą wreszcie się skończyć. O ile oczywiście przepisy zaproponowane przez grupę posłów opozycji znajdą uznanie większości parlamentarnej.

A na to jest szansa, bo pomysł nie jest bynajmniej nowy. W marcu tego roku dyskutowano nad nim na jednym z posiedzeń Sejmu minionej kadencji. Posłowie nie zdążyli go jednak przegłosować, więc wraca po wyborach. Co jednak istotne, wiosną wiceminister pracy wypowiadał się o pomyśle w przychylny sposób.

- Oficjalnego stanowiska rządu nie ma. Jeśli chodzi o nasze ministerstwo, jesteśmy pozytywnie nastawieni do projektu - mówił wówczas wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Jak dodawał, to bardzo ważna kwestia, która wymaga jednak dużej pracy legislacyjnej. - Co do kierunku jesteśmy zgodni - podkreślał.

Szwed nadal jest wiceministrem. Czy pod wodzą nowej szefowej Marleny Maląg stanowisko resortu się zmieniło? Zapytaliśmy u źródła, ale odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Ogłoszenie tylko ze stawką

Autorami projektu są posłowie opozycji, których przedstawicielem jest Witold Zembaczyński z klubu PO-KO.

- Od jednej osoby, z którą konsultowałem ten projekt, usłyszałem, że została nawet zapytana wprost: Za ile najmniej byłaby pani w stanie pracować? To jest niewiarygodne, ale tak często wyglądają realia rozmów rekrutacyjnych - tak uzasadnił projekt parlamentarzysta.

- To obok pytania kobiet o plan założenia rodziny drugi ze współczesnych grzechów pracodawców, praktykowany zarówno w czasie rozmów kwalifikacyjnych, jak i kontynuacji zatrudnienia - dodawał.

Nowe przepisy wymagałyby podawania proponowanej kwoty wynagrodzenia brutto. I za niewywiązanie się z tego obowiązku groziłaby grzywna. Kara będzie się należała również wtedy, gdy w ofercie pensja będzie wyższa niż później w rzeczywistości.

Autorzy chcą również, by w przypadku zamieszczenia widełek wynagrodzenia pracodawca musiał również dodać, że kwota ta podlega negocjacji.

Ma być szybciej i taniej

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, brak jasności co do wysokości zarobków generuje konflikty i jest sytuacją patologiczną.

"Rekruterzy i pracodawcy uznają często pytanie dotyczące wynagrodzenia, jednej z podstawowych dla poszukującej zatrudnienia osoby kwestii, za przejaw braku kultury, roszczeniowości albo arogancji" - wskazują autorzy nowelizacji Kodeksu pracy. Powołują się również na badania, w których Polacy jasno opowiadają się za zmianą w przepisach.

Jak wynika z raportu portalu Pracuj.pl, prawie 70 proc. Polaków twierdzi, że to właśnie wynagrodzenie jest dla nich najważniejsze w pracy. Szczególnie w najmłodszych grupach wiekowych.

W serwisie z ogłoszeniami zapytaliśmy również, czy oferty z podaną kwotą pensji cieszą się większą popularnością niż te bez proponowanego wynagrodzenia. Pracuj.pl poinformowało nas jednak, że takich danych nie może udostępnić.

Zdaniem posłów opozycji taka zmiana przysłuży się wszystkim. Kandydaci nie będą brali udziału w rekrutacji, gdy stawka będzie zbyt niska. A to sprawi, że rekrutacje będą szybsze i tańsze.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie 30 lipca przyszłego roku. Wszystko po to, żeby dać pracodawcom czas na przystosowanie się. Choć oczywiście wielkich przygotowań to nie wymaga.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(278)
Gość10
11 miesięcy temu
Mamy 2023.05 i co nadal nic, tylko głośne obiecanki przed wyborami.
Gosc
4 lata temu
Tak powinno być już od zawsze a nie nigdy nie wiesz czy jest sens aplikować bo tajemnica bez sensu
pracownik
4 lata temu
Super pomysł, nareszcie!!
olo
4 lata temu
przecież pensja to nie wszystko, czasem np. równie ważna jest perspektywiczna ścieżka awansu a tego w ogłoszeniu nie rozpiszesz. Dlatego wymóg powinien być inny - obowiązek podania wysokości pensji na pierwszym spotkaniu rekrutacyjnym.
Luk
4 lata temu
Super, jestem za!
...
Następna strona