Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
eurostat
28.11.2019 15:06

Eurostat zbadał wydatki Europejczyków. Zdrowie i edukacja daleko z tyłu

Na co Europejczycy wydają najwięcej pieniędzy? Na opłacenie rachunków za mieszkanie. Żywność plasuje się za transportem. Niewielki procent przypada na zdrowie i edukację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Na co wydaje pieniądze przeciętny Europejczyk? (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Średnia miesięczna pensja w Unii Europejskiej wynosi około 3 tys. euro. Znacząco przewyższa zarobki w Polsce. Na co statystyczny Europejczyk wydaje ciężko zarobione pieniądze? Wydatki wziął pod lupę Eurostat, a teraz poznaliśmy wyniki badań.

Okazuje się, że w UE zdecydowanie największy udział w wydatkach ma mieszkanie, w tym rachunki za wodę, prąd, gaz itp. To około 24 proc. wszystkich wydatków typowego gospodarstwa domowego.

O połowę mniej pieniędzy idzie na żywność i napoje bezalkoholowe, które minimalnie wyprzedza transport. Wydatki m.in. na paliwo i korzystanie z różnych środków transportu szacuje się na 13,2 proc.

Wśród najważniejszych kategorii wydatków na samym tyle są te związane z edukacją. Ledwo przekraczają 1 proc. Dwukrotnie większy udział ma komunikacja i trzykrotnie większy zdrowie. To jednak tylko niecałe 4 proc.

Co ciekawe, taki sam procent wydatków przypada na zdrowie i alkohol oraz papierosy.

Organizacja pierwszej komunii kosztuje rodziców średnio 1,1 tys. zł

Charakterystyczne są całkiem wysokie wydatki na kulturę i rekreację, a także hotele i restauracje (po niecałe 10 proc.). Charakteryzuje to bardziej zamożne społeczeństwa, które nie skupiają się tylko na zaspokajaniu najbardziej podstawowych potrzeb.

O jakich kwotach mowa? Eurostat podaje, że w 2018 roku gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej wydały prawie 2 biliony 100 miliardów euro tylko na koszty mieszkania. Tym samym całkowite wydatki można oszacować na blisko 9 bilionów euro. Na żywność przypadłoby około biliona, a na zdrowie blisko 350 mln euro.

Jak wypada Polska? Samo porównanie wydatków na mieszkanie w różnych krajach pokazuje, że nie jesteśmy statystycznie typowym europejskim krajem pod względem wydatków. Wypadamy podobnie jak mniej zamożne kraje w UE takie jak Bułgaria czy Łotwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: eurostat, wydatki, gospodarka, wiadomości, statystyka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-11-2019

socjaldbardziej interesują mnie rankingi zarobków pracowników w UE!!!

Rozwiń komentarze (1)