Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ewidencja budynków. Nowy pomysł na walkę ze smogiem

232
Podziel się

Ministerstwo Klimatu nie spoczywa w walce ze smogiem. Plan stworzenia Centralnej Ewidencję Emisyjności Budynków poszerzono o obowiązkowy rejestr źródła spalania. Jeśli projekt przejdzie, każdy będzie musiał zgłosić do rejestru swój piec.

Ewidencja obejmie domy mieszkalne, magazyny, kościoły, biura, warsztaty, szpitale, hotele, szkoły, budynki gospodarstw rolnych, itp.
Ewidencja obejmie domy mieszkalne, magazyny, kościoły, biura, warsztaty, szpitale, hotele, szkoły, budynki gospodarstw rolnych, itp. (Flickr)
bErNssoR

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma pomóc w rozwiązaniu problemu smogu. Zaproponowany w projekcie zmiany ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw zakres danych gromadzonych w CEEB jest szeroki.

Obejmuje stan techniczny budynku, źródło ciepła, przeprowadzone w budynku kontrole, a także informacje o udzielonej pomocy publicznej: uldze termomodernizacyjnej, zasiłku na opał, dodatku mieszkaniowym i energetycznym, dotacjach na termomodernizację i źródła energii, w tym fotowoltaikę.

Ewidencja budynków umożliwi po pierwsze dotarcie do osób ubogich energetycznie, czyli takich, których nie stać na porządne ogrzanie domu. Po drugie, dokładniej zostaną policzone publiczne pieniądze, które idą na walkę ze smogiem. Po trzecie, CEEB umożliwi namierzenie domów, gdzie piece nie spełniają standardów uchwał antysmogowych i przepisów krajowych.

bErNssoT

Według założeń ewidencja obejmie domy mieszkalne, magazyny, kościoły, biura, warsztaty, szpitale, hotele, szkoły, budynki gospodarstw rolnych, itp.

Piecowa lustracja

CEEB ma zawierać dane o źródłach ciepła. Dotyczy to zasilania z sieci ciepłowniczej, niewymagających pozwoleń źródeł spalania o mocy do 1 MW oraz wykorzystywanego do ogrzewania lub podgrzania wody użytkowej źródła energii elektrycznej.

Przepisy o konieczności zarejestrowania pieców dodano po konsultacjach. Przewidują, że właściciel lub zarządca budynku lub lokalu będzie składał do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację w terminie 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia źródła ciepła lub źródła spalania paliw. Tam, gdzie przed wejściem w życie ustawy takie źródła już istniały i były używane właściciele lub zarządcy będą musieli złożyć deklarację najpóźniej do 31 marca 2021 r.

bErNssoZ

Szczegóły deklaracji określi rozporządzenie. W uzasadnieniu podano, że obowiązek ma dotyczyć wszelkich źródeł, jak: kocioł gazowy, podgrzewacz gazowy przepływowy, podgrzewacz gazowy pojemnościowy, grzejnik gazowy, kominek gazowy, nagrzewnice gazowe, promienniki gazowe, kocioł na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący (koza, angielka) na paliwa stałe (węgiel, drewno, pellet), kominek na paliwo stałe, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, kocioł olejowy, piec olejowy, pompa ciepła powietrzna, pompa ciepła gruntowa, pompa ciepła wodna, ogrzewanie elektryczne, kolektory słoneczne, sieć ciepłownicza.

Co ma grozić za brak zgłoszenia w terminie? Kto na tym zarobi? Kto będzie miał wgląd w dane znajdujące się w bazie? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErNsspu
KOMENTARZE
(232)
Bob
6 dni temu
PiS-owi tylko jedno wychodzi podatki i kary .
pan na włości...
rok temu
To mamy wolność i demokrację,czy nie mamy.Uważam że w wolnym kraju czym i jak ogrzewam dom to moja sprawa.Jeśli nie podoba się mój system ogrzewania to proszę zainstalować, zmodernizować,ocieplić ,założyć fotowoltaikę ,solary i inne wymysły na koszt państwa.Dać każdemu właścicielowi nieruchomości 2000zl + miesięcznie na opłaty wówczas gra gitara.
dziadek
rok temu
Proponuję centralną ewidencje starych butów, kapci itp. którymi niektórzy pala w piecach. Grunt to ruchy pozorne a może niektórzy uwierzą, że rząd coś robi w temacie walki ze smogiem.
bErNsspv
xxxx
rok temu
Mają gotową ewidencję już od dawna pod wprowadzenie podatku katastralnego.
LOL
rok temu
czyli jednak można ! a dlaczego tak późno ?
...
Następna strona