Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Exodus oligarchów? Nawet 15 tys. milionerów ma opuścić Rosję do końca roku

Podziel się:

Nawet 15 tys. osób z majątkiem na poziomie co najmniej 1 mln dolarów ma opuścić Rosję do końca tego roku. To by oznaczało, że nawet 15 proc. rosyjskich miliarderów ucieknie z własnego kraju w ciągu kilku najbliższych miesięcy - wynika z badania Henley & Partners. Eksperci w tym trendzie migracyjnym dostrzegają możliwy wpływ na całe społeczeństwo.

Exodus oligarchów? Nawet 15 tys. milionerów ma opuścić Rosję do końca roku
Milionerzy będą uciekać z Rosji. Nawet 15 tys. osób do końca roku uda się na emigrację (zdj. ilustracyjne) (GETTY, SOPA Images)

Badacz Andrew Amoils z Henley & Partners (firmy doradczej) zauważa, że dane dotyczące migracji milionerów są najlepszym odzwierciedleniem kondycji gospodarki danego kraju. Ewentualny exodus najbogatszych osób z Rosji rzutowałby zatem na sytuację państwa.

Ludzie bogaci są niezwykle mobilni, a ich przemieszczanie się może służyć jako wczesny sygnał ostrzegawczy przed przyszłymi trendami w kraju – stwierdził Andrew Amoils.

Do tych krajów chcą uciekać bogaci Rosjanie

O tym, że po wybuchu wojny w Rosji rozpoczęła się emigracja na sporą skalę, media informują już od miesięcy. Mniej zamożni obywatele wybierają przede wszystkim państwa postsowieckie, gdyż tam mogą łatwo przekroczyć granice.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Musimy się "zaprzyjaźnić" z inflacją? "Do celu nie dojdziemy szybko"

Najzamożniejsi jednak zamierzają na stałe osiąść na Zachodzie, co pokazuje ranking państw, do których migrują milionerzy. Są w nim m.in. Australia, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Portugalia, Grecja, Malta, Monako, KanadaNowa Zelandia.

Część z nich jednak wybiera też inne kierunki, np. na Bliski Wschód (Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie), czy też nawet na Mauritius.

Sankcje uderzają w oligarchów

Oprócz sankcji na samą Rosję państwa zachodnie stworzyły również "czarną listę" sankcyjną, na którą trafiają oligarchowie powiązani z Kremlem. Majątki osób, które się na niej znalazły, są mrożone, a tam, gdzie jest to możliwe, dochodzi nawet do konfiskaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP