Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Magdalena Skłodowska
|
aktualizacja

Fala renowacji domów ogarnie Polskę

289
Podziel się:

Komisja Europejska ogłosiła Falę Renowacji - strategię, która ma znacznie poprawić efektywność energetyczną budynków. Termomodernizacja, zeroemisyjne źródła ciepła, technologie "smart home" - to może dać w Polsce bezpośrednio 100 tys. miejsc pracy. Bruksela planuje też stopniowe zaostrzanie regulacji, by nawet stare domy spełniały minimalne standardy efektywności energetycznej.

Fala renowacji domów ogarnie Polskę
(Flickr)

Polski "zasób budowlany" składa się ponad 15 mln budynków, z czego ok. 45 proc. to domy jednorodzinne. O ile wybudowane w obecnym wieku budynki cechują się relatywnie wysoką efektywnością energetyczną, to starsze mają wysokie zapotrzebowanie na energię i wymagają renowacji. Najgorsza jest kondycja domów wybudowanych przed 1945 rokiem, które stanową jedną piątą budynków mieszkalnych.

W wyniku "Fali Renowacji", wskaźnik termomodernizacji ma się podwoić. W Unii Europejskiej tylko 1 proc. istniejących zasobów budowlanych co roku przechodzi termomodernizację. Głębokie renowacje, które zmniejszają zużycie energii o co najmniej 60 proc., są przeprowadzane tylko na 0,2 proc. zasobów, a w niektórych regionach - wcale. Komisja Europejska chce zwiększyć wskaźnik renowacji co najmniej dwukrotnie. Szacuje, że do 2030 r. można by odnowić 35 mln budynków i stworzyć do 160 tys. dodatkowych zielonych miejsc pracy w sektorze budowlanym.

Zobacz także: Zwolnienie ze składek ZUS? Prezes PFR rozwiewa wątpliwości

Polska nie ma długoterminowej strategii

W Polsce fala renowacji już zaczyna działać. Głównym instrumentem jest ulga termomodernizacyjna. To obowiązujący od ubiegłego roku przepis, który pozwala odpisać wydatki na termomodernizację, ekologiczne ogrzewanie i fotowoltaikę od dochodu. Po podliczeniu PIT-ów za 2019 rok okazało się, że z ulgi skorzystało ponad 200 tys. Polaków. Odpisali od dochodów przeszło 3 miliardy złotych.

To zdecydowanie najlepszy instrument wspierający termomodernizację. W oparciu o ustawę o wspieraniu termomodernizacji z 1998 r., kompleksową termomodernizację przeszło ponad 40 tys. budynków (głównie wielorodzinne), źródeł ciepła i sieci ciepłowniczych. Z kolei w programie Czyste Powietrze, z którego można wziąć dotacje na wymianę pieców i termomodernizację domów jednorodzinnych, około 70 proc. wniosków dotyczy właśnie termomodernizacji, to oznacza ok. 140 tys. ocieplonych domów.

Jaki poziom prezentują dotychczas przeprowadzone prace termomodernizacyjne? Czy Polska przedstawi strategie, a co za tym idzie dostanie pieniądze? Dlaczego Polska jest przeciwna włączeniu budownictwa do europejskiego systemu handlu prawami do emisji CO2? Skąd wziąć pieniądze na przeprowadzenie „Fali renowacji”? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
budownictwo
KOMENTARZE
(289)
Edtom
2 lata temu
No i pyk. Wymyślili pandemiościemę, ludzie stracili pracę, i teraz wyskakujcie z kasy bo dom trzeba dostosować. Bandyterka pełną gębą.
synowa
2 lata temu
Moja teściowa, chce ocieplić dom ma pieniądze ale nie może, bo dom jest z 1890 roku, konserwator łapę na to położył. Rusztowania stoją już ósmy rok a urzędasy rozkłada ręce, że się nie da.
b22
2 lata temu
Czy cała Polska mieszka w domkach jednorodzinnych. Są też domy wielorodzinne, bloki, kamienice itp. Dla nich jest ZERO .
qwer
2 lata temu
Fala.... taak, ciekawe ZA CO?
RR81
2 lata temu
Natomiast ci co domów nie mają tylko żyją w wynajętym lub o rodziców całą tą zabawę sfinansują ha ha ha
...
Następna strona