Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Fiat Chrysler korumpował amerykańskich związkowców. Zapłaci 30 mln zł kary

14
Podziel się:

Czasem pieniądze do ręki, ale również drogie ubrania, wejściówki do klubów czy pomoc w spłacie zobowiązań. Fiat Chrysler korumpował wysokiej rangi amerykańskich związkowców. Po tym, jak sprawa wyszła na jaw, zgodził się zapłacić zapłaci 30 mln dol. Kary za umorzenie postępowanie.

Fiat Chrysler korumpował amerykańskich związkowców. Zapłaci 30 mln zł kary
Firma korumpowała związkowców, by mieć ich zgodę na niepopularne decyzje (Pixabay)

Fiat Chrysler zapłaci 30 mln dol. kary za umorzenie postępowania w sprawie korumpowania wysokiej rangi amerykańskich związkowców. Koncern przyznał się do zarzucanych mu czynów i poszedł na ugodę z prokuraturą – informuje "Gazeta Wyborcza".

Konieczność zapłaty kary nie jest jedyną sankcją. Dodatkowo niezależny nadzór przez trzy lata będzie sprawdzać, czy spółka spełnia przepisy amerykańskiego prawa pracy. Ugoda wymaga jeszcze zatwierdzenia przez sąd. 

Hojnie obdarowani związkowcy chętniej godzili się na propozycje korporacji – nie trzeba dodawać, że ze szkodą dla pracowników, których interesy mieli przecież reprezentować.

Zobacz także: "Będą zamknięcia". Niektóre galerie nie otworzą się po lockdownie

Kluby golfowe, zegarki, spłata hipoteki

W latach 2009-2016 Fiat Chrysler – trzeci co do wielkości producent samochodów w USA – przekazał wysokiej rangi przedstawicielom UAW ponad 3,5 mln dol. Łapówek – ustalił Departament Sprawiedliwości USA.

Nie zawsze były to pieniądze do ręki. Działaniem korupcyjnym było również przekazywanie drogich prezentów, wstępu do elitarnych klubów golfowych czy drogich restauracji. Wiceszef centrali związkowej UAW General Holiefield mógł liczyć na to, że Fiat Chrysler spłacił mu wartą 262 tys. dol. hipotekę.

Dochodzenie w tej aferze korupcyjnej zakończyło się już karami więzienia dla 15 byłych menedżerów FCA i wysokiej rangi urzędników centrali związkowej UAW.

Prokuratura prowadzi jeszcze dochodzenie w sprawie podejrzeń o korumpowanie wysokiej rangi związkowców przez Forda. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
anty związkow...
3 lata temu
Związkowcy to najgorsza mafia po klerze nieroby i sprzedawczyki a szczególnie w Polsce od 1989 r. firma związkowa solidarność niszczyła wszystko po drodze np. w 1991 r. oddała za darmo FSM firmie FIAT najnowocześniejszą fabrykę samochodów w Europie środkowo-wschodniej pomimo ustaleń 30% dla załogi mało tego podpisał to prawnik premier Olszewski zwolennik związkowców, następnie doprowadzili stocznie do bankructwa i upadłości cukrownie i wiele innych zakładów z różnych branż gdzie rządzili gdzie ich było więcej niż zarządzających w samym górnictwie było i dalej jest ok. 60 związków zawodowych ! pomimo deficytu kopalnie fedrują lub udają węgiel leży na hałdach bo nikt tego nie chce a wypłaty na bieżąco premie 13 i 14 dlaczego bo to jest wierny elektorat kościelno-pisowski a kto płaci polski podatnik a kto będzie spłacał potworne zadłużenie skarbu państwa polski podatnik.
Kazek
3 lata temu
większość działaczy związkowych brało, biorą albo będą brać. NIC nowego. Znam związkowca (szefa) któremu pracodawca zlecał dodatkowe osobno płatne prace. za tą pracę otrzymywał wynagrodzenie dwu trzykrotnie większe jak normalnie. I było cicho w firmie ;)))
YORK
3 lata temu
A jak kler korumpuje społeczeństwo POLSKIE ..
Baba Jaga
3 lata temu
Świat i " ludzie " są tak skonstruowani , że każdy ma swoją " cenę " . Często Najwyższą Kontrolę sprawują " krystalicznie czyści " oszuści i cisi współpracownicy bandytów . Tak jest wszędzie na świecie . Marian B. ma się doskonale i wszystko jakoś ucichło . Za dużo wie . . .
Wijas
3 lata temu
To 30 mln zł (jak w tytule), czy 30 mln USD (jak w treści)? Jest taki serial: Rodzina Soprano, okazuje się że to dokument.