Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Firmy energochłonne z dodatkowym wsparciem. Rząd jeszcze w grudniu podejmie decyzję

3
Podziel się:

Rząd jeszcze w grudniu planuje przyjąć uchwałę w sprawie pomocy dla sektorów energochłonnych – wynika z wykazu prac rządu. Zdaniem rządzących jest ona niezbędna ze względu na nagłe wzrosty cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.

Firmy energochłonne z dodatkowym wsparciem. Rząd jeszcze w grudniu podejmie decyzję
Ceny energii. Firmy energochłonne mogą liczyć na wsparcie od rządu (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Fxquadro)

Podstawą Programu pomocowego, który przyjmie rząd, są opublikowane 28 października "Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy", w którym dopuszczona jest możliwość udzielania przez państwa członkowskie Unii Europejskiej pomocy publicznej z tytułu zakłóceń w działalności gospodarki Unii Europejskiej (UE).

Pomoc ta ma służyć przede wszystkim zapewnieniu płynności i dostępu do finansowania dla przedsiębiorstw zmagających się z wyzwaniami obecnego kryzysu, przy jednoczesnym zachowaniu warunków działania na jednolitym rynku UE. Wsparcie może być udzielone na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej oraz gazu ziemnego – czytamy.

Kto otrzyma pomoc od państwa?

Z uzasadnienia dowiadujemy się, że o pomoc może ubiegać się przedsiębiorca, który spełnia warunek energochłonności (koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3 proc. jego wartości produkcji w 2021 r. albo co najmniej 6 proc. w pierwszym półroczu 2022 r.) oraz uzyskuje większość przychodu lub wartości produkcji z działalności w jednej, lub wielu podklasach PKD, lub kodach PRODCOM wymienionych w Programie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pojawił się nowy problem z gazem. Będzie drogo

Wysokość pomocy wynika z kosztów poniesionych przez wnioskodawcę na zakup gazu i energii elektrycznej w wybranych miesiącach, maksymalnie od 1 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Do jej obliczenia potrzebna jest wiedza o średniej cenie brutto za MWh we wspomnianym okresie.

Taka będzie wysokość wsparcia

Łączna kwota pomocy na wnioskodawcę nie może przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a zarazem nie może być wyższa niż 4 mln euro. Ten ostatni limit dotyczy sumy pomocy zaoferowanej w latach 2022-2023.

Wnioskodawca kwalifikuje się do zwiększonej kwoty pomocy, jeżeli wykaże ujemny wskaźnik EBITDA w całym 2022 r. lub w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. lub wykaże obniżenie wskaźnika EBITDA o 40 proc. w przynajmniej jednym z tych okresów w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. – wyjaśniono.

"Kwota pomocy dla takiego wnioskodawcy nie może przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowanych, a wskaźnik EBITDA za cały 2022 r. po uwzględnieniu udzielonej pomocy nie może być wyższy niż 70 proc. w porównaniu do 2021 r. Kwota pomocy przyznana wnioskodawcom z jednej grupy kapitałowej nie może przekroczyć w sumie 50 mln euro" – czytamy w uzasadnieniu.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Giotto
rok temu
Jeżeli chodzi o kwestię pomocy rozwoju firm to warto zainteresować się czego tak naprawdę potrzebuje firma - u nas była to kwestia bezpieczeństwa i płynności, nie byliśmy pewni czy podejmować dany krok czy nie - co ostatecznie nie prowadziło nigdzie. Odkąd rozpoczęliśmy współpracę z Kaczmarski Group to możemy pozwolić sobie na więcej i zazwyczaj rezultat jest pozytywny, w końcu narzędzia kontroli kontrahenta przydają się świetnie :)
lex
rok temu
to jest nic w porównaniu z oficjalnym złodziejstwem w 2021 , ferajna napasiona przez pis ma się dobrze ,towarzysze z pis i solidarnej odpowiedzialni są za wyciąganie kasy od tego biednego Narodu ,po przez sztuczne zawyżanie cen , należy przejrzeć wyniki w KRS pośredników począwszy od branży hutniczej po przez pośrednictwo w budowlance a kończąc na marketach , energetyce i paliwach,WIELOMILIARDOWE zyski za ostatni rok /2021/,przy niewielkim wzroście sprzedaży masy towarowej i energii/to jest dopiero kradzież zresztą zgonie z zasadą "jak kraść to miliony"/ . Jedno co pis zrobił to po przez swoją niekompetencje wzbogacił garstkę cwaniaków kosztem całego Narodu .
Pepe11
rok temu
Ceny gazu lecą na twarz do poziomu z przed wojny a u nas ? Podwyżki kilkaset procent tak nas d yma pis