Notowania

gospodarka
12.09.2019 16:16

Firmy farmaceutyczne większe niż motoryzacja. Powód? Ludzie się starzeją

Na innowacje w sektorze farmaceutyków wydaje się obecnie więcej niż na technologie informatyczne - wskazuje książka firmowana przez Akademię Leona Koźmińskiego. A branża przychodami przegoniła już motoryzację. Starzejące się społeczeństwa bogatych krajów zmienia strukturę gospodarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Leki to najważniejszy produkt dla starzejących się społeczeństw

W najbliższych pięciu latach na badania i rozwój w branży leków wydane zostanie aż 240 mld dol. To daje jej pozycję lidera na świecie, nawet przed branżą IT - wynika z prognoz dr. Waldemara Karpy, eksperta w dziedzinie ekonomii i zarządzania z Akademii Leona Koźmińskiego. Przez dwa lata analizował światowy sektor medyczny i opublikował niedawno książkę „Osobliwości innowacji medycznych. Analiza ekonomiczna”.

"Firmy z sektora medycznego, a w szczególności te z gałęzi biofarmaceutycznej (badającej zależność między właściwościami leku a reakcją człowieka na lek), na badania przeznaczają ponad 14 procent przychodów, czyli trzy razy więcej niż na przykład producenci elektroniki użytkowej i aż pięć razy więcej niż branża lotnicza czy motoryzacyjna" - podaje Karpa.

Najwięcej w badania i rozwój inwestują: w branży sprzętu medycznego - Medtronic (2,7 mld dolarów); w branży farmaceutycznej i biofarmaceutycznej - Roche (11,7 mld dolarów). Całkowite wydatki branż w horyzoncie najbliższych pięciu lat mają wynieść 237,5 mld dol. (203,9 mld w branży farmaceutycznej oraz 33,5 mln w gałęzi sprzętowej).

Zobacz też: W Polsce może zabraknąć leków. "Jest takie ryzyko"

- Przychody liderów przemysłu farmaceutycznego porównywalne są z przychodami największych firm technologicznych, jak choćby firmy Apple, gdzie kształtują się na poziomie 260 mld dolarów – podkreśla dr Karpa, który podczas pracy nad książką przeanalizował szereg badań, w tym przytaczane dane firmy analitycznej EvaluatePharma.

Zestawienie firm działających w branży medycznej zdominowały te ze Stanów Zjednoczonych, choć o swoją pozycję walczy też kilka podmiotów z Europy oraz Chin.

Przychody większe niż motoryzacji

Według szacunków firmy doradczej Frost & Sullivan przychody firm sektora medycznego zdrowia w 2017 r. osiągnęły wartość niespełna 1,8 biliona dolarów, przekraczając tym samym globalne przychody firm branży samochodowej (1,6 bln dol.).

38,5 proc. globalnych przychodów sektora medycznego generują firmy z Ameryki Północnej, niespełna 23 proc. to firmy europejskie, a 18,5 proc. wypracowują podmioty z Azji z wyłączeniem Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni to aż 10 procent światowych przychodów firm farmaceutycznych - podał w książce dr Karpa.

Za rozwojem sektora medycznego stoją ogromne pieniądze przeznaczane na badania i rozwój. Wszystko to pochodna coraz szybciej starzejących się bogatych społeczeństw. W Niemczech średni wiek to 47 lat, czyli o 10 lat więcej niż 30 lat temu. W Polsce - 41 lat, czyli dziewięć lat więcej niż 30 lat temu. Najstarsi są mieszkańcy Monako (średnia to 53 lata) i Japonii (47 lat). Popyt na leki w miarę starzenia się społeczeństw rośnie. A co za tym idzie i zarobki firm farmaceutycznych idą w górę.

- Najnowsze wskaźniki innowacyjności, w tym Dervent World Patent Index, pokazują, że firmy tworzące i dostarczające specjalistyczną aparaturę medyczną oraz koncerny farmaceutyczne wygenerowały 18 proc. światowych innowacji, a wliczając sektor biotechnologii aż 31 procent - zaznacza dr Karpa.

Nowoczesne technologie medyczne umożliwiają coraz skuteczniejszą walkę z chorobami, które do tej pory były odporne na leczenie - rak piersi, choroby serca czy stwardnienie rozsiane. Dzięki możliwości prowadzenia coraz skuteczniejszych badań przesiewowych, lekarze mogą walczyć z nimi we wczesnych stadiach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, branża farmaceutyczna
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2019

axeloindolencja, infantylność i głupota ludzka nie zna granic...wokoło same reklamy medykamentów od stóp po głowę na wszystko...(poza głupotą) Suplement … Czytaj całość

12-09-2019

KS przywrócićbardzo dobrze pamiętam, jak sowieckie pachołki z PRL typu bandziorBalcerowicz z PZPR, za grosze "prywatyzowały" dochodowe i nowoczesne fabryki … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)