Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Firmy pożyczkowe będą miały wgląd do bazy PESEL. Umożliwiła im to tarcza antykryzysowa

19
Podziel się

Firmy pożyczkowe będą miały dostęp do naszych numerów PESEL. Ma to usprawnić udzielanie pożyczek przez internet, ale czy będzie bezpieczne?

Firmy pożyczkowe będą miały wgląd do bazy PESEL. Umożliwiła im to tarcza antykryzysowa
bEhDbIKZ

Do tej pory, aby uzyskać dostęp do danych z Rejestru Dowodów Osobistych lub PESEL, firma musiała wskazać interes prawny i przejść przez skomplikowany proces. Wśród setek postanowień tarczy antykryzysowej znalazł się ten mówiący o tym, że teraz zainteresowana firma będzie musiała wykazać "interes faktyczny" – zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

Rodzi to pytanie: dlaczego w specustawie, która przygotowywana była w pośpiechu, by jak najszybciej określić ramy pomocy dla przedsiębiorców, znalazł się przepis, który w żaden sposób nie ratuje firm przed skutkami kryzysu.

bEhDbILb

- Większość polityków opozycji wpierw jej w ogóle nie dostrzegło. Dopiero w ostatnich dniach podnieśli raban – już podczas prac Senatu nad tarczą 3.0 – że rząd chce przekazywać dane Polaków m.in. firmom pożyczkowym - wyjaśnia "DGP".

Gazeta przekonuje, że nie oznacza to nieograniczonego dostępu dla pracowników firm pożyczkowych. Przedsiębiorca będzie musiał wskazać czyje dane chce sprawdzić, następnie otrzyma informację czy podane przez klienta dane były zgodne z prawdą, czy fałszywe. Z Rejestru Dowodów Osobistych dowiedzieć się można o imieniu, nazwisku, PESEL-u, serii i numerze dowodu osobistego, dacie jego wydania i ważności.

Zobacz także: Obejrzyj: Niedziele handlowe. "Powinny wrócić na ten i kolejny rok"
bEhDbILh

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhDbILC
KOMENTARZE
(19)
arek
rok temu
ok jestem za jesli tylko rzad bedzie splacac pozyczki ktorych nie zaciagnelem
MARTA
rok temu
PRECZ PISOWSCY/ ESKIMOSI OD MOICH DANYCH!
segudo
rok temu
To powinno być zabronione gdyż firma pożyczkowa będzie mogła wyłudzać pieniądze na koszt osoby którą sprawdzała.
bEhDbILD
Remik
rok temu
Jeżeli wejdzie ta ustawa to w miarę szybko zgłaszam kradzież/ zgubienie DO swojego i żony. Tak dla bezpieczeństwa bo wyrobienie nowego z innym jego nr potrwa min 3-5 tyg . Zawsze jest czas żeby nikt mnie nie okradł a może ktoś się obudzi . Mnie dziwi że dziś w dobie profilu zaufanego czy też samego podpisu elektronicznego ew. elektronicznego ktoś wymyśla na kolanie takie ułatwienia dla złodziei
Kamil
rok temu
Następna furtka do nadużyć i oszustw . Zabronić takiej działalności kapitału spekulacyjnego , jeśli udzielą pożyczki oszustowi to muszą ponosić 100% odpowiedzialność .