Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Firmy zawieszają działalność. Tak próbują przeczekać problemy

39
Podziel się:

Przedsiębiorcy coraz częściej zawieszają działalność. To ucieczka przed kłopotami. W 2023 roku w Polsce zdecydowano się na ten krok ok. 250 tys. razy. W podziale na branże dominuje budownictwo, przed handlem oraz sektorem badań i nauki - informuje "Rzeczpospolita".

Firmy zawieszają działalność. Tak próbują przeczekać problemy
Przedsiębiorcy coraz częściej zawieszają działalność. To ucieczka przed kłopotami (East News, Bartlomiej Magierowski)

Z danych wywiadowni Dun & Bradstreet Poland, które analizuje "Rzeczpospolita", wynika, że w porównaniu z 2022 rokiem liczba zawieszeń działalności gospodarczej wzrosła o 61 proc., a w porównaniu z okresem przed pandemią - o blisko 250 proc. Tylko w styczniu 2024 roku na zawieszenie działalności zdecydowało się kolejne 12,9 tys.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

Najczęściej są to firmy z branż: budowlanej, handlowej, przemysłowe, naukowo-badawawczej i HoReCa - czytamy w dzienniku.

- Zaskoczeniem i bardzo złą wiadomością dla polskiego społeczeństwa jest pojawienie się na wysokiej pozycji branży naukowo-badawczej. Ogółem w 2023 roku zawieszono działalność nieco ponad 24 tys. takich firm, co świadczy o poważnych problemach finansowych i przekłada się na wyhamowanie innowacyjności polskich firm - mówi w rozmowie z "Rz" Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland.

Najbardziej dynamicznie rosła liczba zawieszonych działalności w sektorze HoReCa. W 2023 roku zawieszono tu blisko 17 tys. firm, co w porównaniu z 2022 rokiem stanowi wzrost o blisko 260 proc. - wynika z danych, które publikuje dziennik.

Sklepy znikają jeden po drugim

W branży handlowej działalność coraz część zawieszają lub zamykają sklepy internetowe. Zdaniem ekspertów to efekt dużej konkurencji na rynku, która sprawia, że wiele biznesów nie wytrzymuje. Sklepy tradycyjne także nie uniknęły problemów: z jednej strony znika ich po kilka tysięcy rocznie, z drugiej kolejne tysiące są zawieszane - czytamy w "Rz".

Zawieszenie działalności daje przedsiębiorcom szansę na przeczekanie najgorszego momentu. Wiele firm przygniatają lawinowo rosnące koszty działalności, którym chce przeciwdziałać rząd, dokonując zmian m.in. w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy czekają na te rozwiązania - informuje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
firma
działalność gospodarcza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Czosnek
3 miesiące temu
I bardzo dobrze od 10 lat na powstawało pelno jakichś 5 minutowych firm gdzie właściciel na niczym nie musiał się znać ale z racji popytu wyrastał na Pana i władcę
Wodnik
3 miesiące temu
Czas przyjąć do wiadomości, że Europa traci na znaczeniu w gospodarce światowej, a to oznacza, że będziemy biedniejsi. Chiny i USA inwestują mocno w inne branże niż UE. UE mocno inwestuje w branże moto, a jak opracują pojazdy autonomiczne to UE mocno to odczuje.
Kaz Dagmiersk...
3 miesiące temu
Państwo w świetle przepisów, które samo ustanawia okrada mnie i mi podobnych, ludzi pracujacych na jdg na własnym podwórku i we własnym pomieszczeniu. Prowadzę zakład usługowy,podatek od nieruchomości za działalność gospodarczą za 2023 rok 5640 zł ,a za 2024 rok 7580 zł rocznie. Likwiduję firmę w marcu ,mam serdecznie dość tego dojenia. Po zamknięciu działalności będę płacił podatek w wysokości 1795 zł rocznie,nie będę płacił za prąd, wodę,ogrzewanie, śmieci,nie będę płacił vatu ani pitu,ani zusu. Idę na bezrobocie , a rządzący niech się zastanowią czy budżet państwa będą robić urzędnicy,politycy, posłowie i inne pijawki jak pozamykają się wszystkie firmy.
Szewc.
3 miesiące temu
Problemy w prowadzeniu małych i średnich przedsiębiorstw widzi dobrze Metzen i tylko on jest wstanie rozwiązać wszystkie absurdy ! Inni politycy jak widać są nieudolni i mają gdzieś firmy !
Wiechu .
3 miesiące temu
Prowadzą firmę usługową od 30 lat i nie pamiętam tak złych czasów jak teraz . Nie dziwie się że inne firmy zawieszają działalność !
...
Następna strona