Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Nadchodzi fala upadłości firm. Te szacunki budzą grozę

203
Podziel się:

Globalna liczba niewypłacalności ma wzrosnąć o 21 proc. w 2023 r. Ten problem w dużej mierze dotyczyć będzie także Polski, gdzie w 2023 r. można spodziewać się wzrostu upadłości o 18 proc. po wzroście o 20 proc. w 2022 r. – stwierdza w swoim raporcie Allianz Trade.

Nadchodzi fala upadłości firm. Te szacunki budzą grozę
W Polsce od czterech lat przybywa niewypłacalnych firm i końca tej tendencji nie widać (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Według szacunków Allianz Trade w 2023 r. w połowie badanych krajów prawdopodobnie przekroczony zostanie poziom niewypłacalności firm sprzed pandemii, a Globalny Indeks Niewypłacalności Allianz Trade ma nadal rosnąć w ciągu najbliższych kilku lat.

Polskie firmy mają znacznie wyższe koszty, a o kredyt znacznie trudniej

W Polsce od czterech lat przybywa niewypłacalnych firm i końca tej tendencji – w ocenie analityków Allianz Trade – nie widać. Podstawowym problemem, który wywiera na nie presję, to wzrost kosztów finansowych, który obniża ich rentowność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spadek PKB uderza w portfele Polaków. "Małe firmy padają. Ten problem się snuje"

Wśród największych problemów, z którymi borykają się obecnie polscy przedsiębiorcy, Allianz wymienia:

  • Wysokie koszty obsługi kredytów i problemy z pozyskaniem finansowania;
  • Bezprecedensowy wzrost kosztów pracy, często powyżej poziomu inflacji;
  • Brak nowych zamówień ogranicza możliwość regulowania wcześniejszych zobowiązań;
  • Oszczędności konsumenckie w strefie euro, które odczuwają polscy eksporterzy dóbr konsumpcyjnych;
Istnieje wiele przyczyn rynkowych, których skumulowanym efektem są powszechne problemy finansowe polskich firm. Przede wszystkim drastycznie wzrosły koszty finansowe wykazywane w raportach spółek, pochłaniające większość ich marż – komentuje Sławomir Bąk, członek zarządu Allianz Trade w Polsce odpowiedzialny za windykację i ocenę ryzyka.

Bezprecedensowo wysoka pozostaje presja płacowa. Brakuje siły roboczej

Jak podkreśla Bąk, nawet w branżach, które łatwiej mogą przenosić wzrost kosztów na ceny swoich produktów, jak na przykład sektor spożywczy, mamy do czynienia jedynie z równoważeniem w ten sposób własnych strat.

Z kolei wysokie stopy procentowe mają podwójnie negatywny skutek, ponieważ powodują nie tylko trudności ze spłatą poprzednich zobowiązań, ale również wpływają na możliwość odnowienia finansowania, czyli jego realną dostępność.

Jak podkreśla raport Allianz Trade, problemem dla polskich przedsiębiorców, dotychczas niespotykanym na taką skalę, jest presja płacowa. To przede wszystkim ogromny problem w budownictwie czy transporcie, ale nie tylko, także m.in. w przemyśle. Takich podwyżek funduszy na wynagrodzenia w planach finansowych firm jeszcze nie było, a – jak wskazuje Allianz – wiele branż musi oferować wyższe stawki nie tylko zgodne ze wzrostem inflacji, ale nawet powyżej niej, bo brakuje pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(203)
Ane
7 miesięcy temu
2023 r. bankructwo ogłosiło 5357 dłużników. Jest to najwyższy kwartalny wynik w historii. Do ZUS u są zbyt ogromne składki oddawane od firm 1 osobowych
Bożena
8 miesięcy temu
Zapomniano o najgorszym o złodziejskim bardzo wysokim obecnie Zusie
Olo
8 miesięcy temu
Ja mam taki apel ,absolutnie nie jestem związany z tym tematem pracuje na etacie ,ale przetańmy kupować w marketach a róbmy zakupy w małych sklepach może i jest trochę drożej ale dajemy zarobić ludziom którzy mają swój własny interes a nie korporacjom a bywa tak że mają o wiele lepsze produkty niż w tych molochach gdzie oszukują na cenach i na jakości produktów a kasa noe płynie do Polski. Ja zacząłem robić zakupy spożywcze w małych osiedlowych sklepach i znalazłem tam wiele ciekawych artykułów bardzo dobrych jakościowo od małych producentów. GOSPODARKA MASZEGO KRAJU ZALEZY OD KONSUMENTOW I ICH MENTALNOSCI.
Pracownik
8 miesięcy temu
Ogólnie to fajnie że tak się dzieje może wkońcu powstanie nowy porządek reguł na świecie sprawiedliwych systemów, rozliczeń oraz ulg likwidacja przywilejów ! Nie jak to jest teraz poszczególne grupy żyją kosztem innych , cwaniactwo i oszukiwanie na każdym kroku 0 uczciwości na każdej płaszczyźnie życia !!!
Rebeliant80
8 miesięcy temu
A czego mozna sie spodziewac po towarzyszach ktorzy poc hlali przy okraglym stole jak powiedzial na powitanie do nich Kiszczak - " 30 kieliszkow jest o bowiazkowych a dalej kto jak woli" Tak lll Rzeczpospolita utworzyli Na czele przecierz , z obecnym bankrutem
...
Następna strona