Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Fitch obniża perspektywę ratingu USA. "Pogorszenie stanu finansów publicznych"

26
Podziel się:

Perspektywę ratingu obniżono ze "stabilnej" do "negatywnej". Jak podaje agencja, finanse publiczne są w złym stanie, a nic nie wskazuje na to, by kryzys miał się szybko zakończyć.

Fitch obniża perspektywę ratingu USA.
Fitch obniża perspektywę ratingu USA. (money.pl)

Jak ocenia agencja, stan finansów publicznych USA po wybuchu pandemii koronawirusa uległ znacznemu pogorszeniu. Brakuje też "wiarygodnego planu konsolidacji fiskalnej”.

"Wysokie deficyty fiskalne i zadłużenie wzrastały w perspektywie średnioterminowej jeszcze przed początkiem ogromnego wstrząsu gospodarczego wywołanego przez koronawirusa" - czytamy w komunikacie Fitch. "Zaczęło to osłabiać tradycyjną siłę kredytową Stanów Zjednoczonych"

Jak podaje Bloomberg, gospodarka Stanów Zjednoczonych osiągnęła swój najgorszy kwartał w historii. Bezrobocie gwałtownie wzrosło, a perspektywa rocznego PKB spadła o 32,9 proc.

Zobacz także: Oglądaj też: Rząd ukrywa zadłużenie? Minister: wszystko raportujemy do KE

Liczba zachorowań w USA stale rośnie, przez co kryzys prawdopodobnie będzie jeszcze narastał.

Według prognoz, dług sektora instytucji rządowych i samorządowych przekroczy 130 proc. PKB. Jak podaje Fitch, Stany Zjednoczone mają w tej chwili największy dług publiczny wśród krajów o ratingu AAA.

"Elastyczność finansowania, wspomagana przez interwencję Rezerwy Federalnej w celu przywrócenia płynności na rynkach finansowych, nie eliminuje całkowicie zagrożeń dla średnioterminowej zdolności obsługi zadłużenia i istnieje ryzyko, że decydenci w USA nie skonsolidują finansów publicznych w stopniu wystarczającym do ustabilizowania długu publicznego po tym, jak minie pandemiczny szok" - czytamy w komunikacie agencji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
Majk
2 lata temu
I bardzo dobrze! Już dawno należało to zrobić.
FEDEX
2 lata temu
Nie Białoruś goni USA, tylko USA goni Białoruś.
xyz
2 lata temu
Polska bierze przykład z najlepszych :)
xyz
2 lata temu
Trzeba odróżnić dług publiczny od zagranicznego. W wielu krajach UE dług publiczny przekracza grupo 100% wartość PKB, więc o co kaman? A swoją drogą, teraz koronawirus, potem będzie wojna, bo tylko wojna pozwoli anulować długi.
Kryzys
2 lata temu
Gospodarka amerykańska jest w tak fatalnym stanie że jeśli USA szybko nie rozpocznie jakiejś wojny w obronie demokracji i wolności ... lub np. atak ''obronny '' na ROSJĘ to grozi im gigantyczny kryzys finansowy .
...
Następna strona