Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Fotowoltaika zamiast lokat w banku. Można płacić mniej za prąd, ale z inwestycją trzeba się spieszyć

217
Podziel się:

W firmach zaczyna brakować wolnych terminów na montaż instalacji, a na rynku - dostępnych części i mikroprocesorów. - Wszyscy chcą zdążyć przed przyszłorocznymi zmianami - mówi money.pl Arkadiusz Witt z firmy zajmującej się fotowoltaiką. - Rachunki za prąd zredukowałem ośmiokrotnie - przyznaje pan Arkadiusz Karch, który założył instalację rok temu.

Fotowoltaika zamiast lokat w banku. Można płacić mniej za prąd, ale z inwestycją trzeba się spieszyć
Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza. W Polsce mamy dziś ponad 700 tys. prosumentów (Pixabay)

To już ostatni dzwonek, aby zdążyć przed przyszłorocznymi zmianami w prawie i jeszcze na starych zasadach skorzystać z systemu opustów przy instalowaniu paneli fotowoltaicznych. Czasu jest coraz mniej, choć i tak termin wejścia w życie nowych, mniej korzystnych przepisów przesunięto ze stycznia 2022 na koniec marca.

- To trudny okres na zakładanie instalacji. Dzień jest coraz krótszy, a pogoda mniej pewna. Może być zimno, ale musi być sucho. Mimo tego telefony z pytaniami o wolny termin się urywają, a kolejka rośnie. Zapisuję ludzi na przyszły rok, koniec stycznia, luty. Wszyscy chcą zdążyć przed końcem marca - przyznaje Arkadiusz Witt, szef Involte.pl, firmy zajmującej się fotowoltaiką.

Jak podkreśla, to niejedyny problem. Terminy się odwlekają, ponieważ pojawiają się poważne problemy z dostępem do mikroprocesorów oraz ważnych elementów instalacji fotowoltaicznych.

Za przykład podaje choćby falowniki hybrydowe, które montuje się przy magazynach energii pozwalających uniknąć kupowania brakującego prądu nocą. - Na polskim rynku pozostały już tylko podstawowe urządzenia. Co oczywiście jest efektem nadchodzących zmian zasad rozliczania - zaznacza.

Przy szykowaniu się do inwestycji trzeba zabezpieczyć sobie czas nie tylko na kupno i montaż instalacji, ale też na jej poprawne zgłoszenie i zamontowanie licznika dwukierunkowego. To może zająć nawet miesiąc.

Ważny termin coraz bliżej

Rynek fotowoltaiki rozgrzały już same zapowiedzi zmian w systemie rozliczania prosumentów. Rząd odchodzi bowiem od systemu opustów na rzecz tak zwanego net-billingu.

Zobacz także: Rewolucja w fotowoltaice. Koniec darmowego prądu?

Obowiązujący obecnie system wirtualnego magazynowania nadwyżek pozwala prosumentowi oddać do sieci nadwyżkę wyprodukowanej energii, by później bezpłatnie odebrać z tego 80 proc. System jest bardzo atrakcyjny, ale nie dla firm energetycznych, które z tego powodu ponoszą duże koszty. Błyskawiczny rozwój OZE w Polsce wymógł więc zmiany.

Według nowych zasad wyprodukowaną energię będzie trzeba zużywać od razu, natomiast nadwyżkę odsprzedawać po cenie rynkowej. Kłopot w tym, że w dzień jej cena jest o ponad połowę niższa niż w nocy i wieczorem, kiedy będzie trzeba ją z powrotem dokupić, bo panele bez słońca energii nie produkują. To oznacza, że zwrot inwestycji w panele znacznie się wydłuży.

Ci, którzy wejdą do systemu do końca marca 2022 roku, będą rozliczani za pomocą dotychczasowego systemu opustów i zachowają swoje prawa jeszcze przez 15 lat. Dlatego też Polacy rzutem na taśmę zakładają nowe instalacje.

Na koniec 2019 r. w kraju mieliśmy ok. 149 tys. prosumentów. Obecnie ich liczba wzrosła ponad czterokrotnie. Według danych resortu środowiska dziś jest ich już ponad 700 tys. i ta liczba stale rośnie.

Rachunek ośmiokrotnie niższy

Inwestycja w fotowoltaikę się jednak opłaca, co potwierdzają rachunki Polaków, którzy już zdecydowali się na inwestycje w panele słoneczne. Pan Arkadiusz Karch instalację o mocy 4,5 KW założył dokładnie rok temu. Zapłacił za nią 19 tys. zł. - To zdecydowanie lepsza inwestycja niż odłożenie tych pieniędzy w banku, zwłaszcza przy obecnym oprocentowaniu - zaznacza.

Jak wylicza, jego rachunki spadły ośmiokrotnie. Za marzec-kwiecień 2021 płacił 145 zł wobec 470 zł w tych samych miesiącach roku poprzedniego. - Kolejne miesiące były tylko lepsze. Maj-czerwiec i lipiec-sierpień to rachunki na poziomie 61,8 zł, tylko za koszt przesyłu - wylicza nasz rozmówca.

Oczywiście lato to czas największej wydajności instalacji, jesienno-zimowa część roku będzie mniej korzystna. - Mam jednak nadwyżki, więc kolejny okres rozliczeniowy pokryją, ale za styczeń-luty będą musiał zapłacić. Jednak, jeśli wciąć pod uwagę cały rok, to na fotowoltaice i tak korzystam. Dotąd za cały rok płaciłem około 3,5 tys zł, a obecny rok bilansowy nie przekroczy 540 zł - szacuje.

Opłacalność inwestycji potwierdza również Krystian Burza z Radwanic, który prosumentem jest od lipca 2020 roku. W instalację o mocy 3,2 KW zainwestował 15 tys. zł.


Po ponad roku mam 157 zł nadpłaty. Za prąd więc nic nie płacę. Energia służy mi do podgrzania wody oraz pokrywa zapotrzebowanie na prąd w domu - wylicza w rozmowie z money.pl Burza.

Jak podkreśla, najlepszym czasem na inwestycję jest wiosna, ale nie ma wątpliwości, że warto i dziś zainwestować, aby załapać się jeszcze na stare zasady rozliczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(217)
donald
2 lata temu
z biegiem lat to będzie jedna wielka ściema!!!
Sowa
2 lata temu
Tak, to prawda to taka lokata jak w Amber Gold. Dla chciwych na duży zysk. A to są instalacje wspomagające .
heniek trąbka
2 lata temu
pamietajcie jeszcze o przeglądach rocznych tj. przegląd 1 tysiac plus przyjazd fachowca 500 zł
Romek
2 lata temu
Zakład energetyczny mimo że zarabia na wyprodukowanym przez ludzi prądzie nigdy nie będzie zadowolony . Zawsze jest stratny na opłatach przesyłowych . Stawianie farm PV jest opłacalne ale montaż w domu już nie? Jest zysk i to spory - ciężko ocenić czy to 8 czy 12 lat zwrotu a być może tylko 6 - ( nie wiadomo jakie będą ceny energii a podwyżki zapowiadają się spore ) ale mając gwarancję na inwerter 10lat i na panele 25 lat ( oby tylko istniały te firmy ) istnieje bardzo duża szansa że bedziemy sie cieszyć z oszczędności. Powinniśmy się tylko zmobilizować i wystąpic przeciwko zakładom energetycznym sprawie bilansowania międzyfazowego bo nas oszukują bardzo w tej kwestii.
Irian
2 lata temu
a pan Arkadiusz Karch jest frajerem który nie doszacował swojej instalacji słuchając sprzedawców którzy wyczuli dusigrosza więc poszli na taniość. 4,5 KW to za mało na dom (zresztą cena którą podał pokazuje że typowo po chińszczyźnie pojechał) zawsze trzeba przewymiarować instalację czyli: rachunek roczny jaki zużywasz *0,8 i dodać do tego jakieś 20% jak widać pan Arkadiusz z matematyką nie jest za bardzo zaprzyjaźniony, a i niezły z niego sknerusek (ale bez maty to mija się z celem - taki chytrusek zawsze dwa razy traci):) przy porządnej instalacji niezależnie od miesiąca płaciłby tylko koszty stałe czyli jakieś 25 zł miesięcznie (oczywiście za dobrą instalację trza dopłacić ale zwraca się to po ok 7 latach).
...
Następna strona