Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Fundusz Ochrony Rolnictwa. Kolejna opłata wchodzi w życie

32
Podziel się:

Producenci rolni będą mogli uzyskać rekompensatę z tytułu utraty przychodów z działalności w przypadku upadłości nabywców produktów rolnych - zakłada ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa, która została podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Na nowy fundusz pieniądze wpłacać mają podmioty skupujące produkty rolne.

Fundusz Ochrony Rolnictwa. Kolejna opłata wchodzi w życie
Premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Robert Telus (Agencja FORUM, Jacek Szydlowski/FORUM)

Fundusz Ochrony Rolnictwa będzie stanowić wyodrębniony rachunek bankowy, którym ma dysponować Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Środki finansowe Funduszu nie będą środkami publicznymi w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Koszty związane z realizacją przez KOWR zadań związanych z obsługą Funduszu będą pokrywane ze środków Funduszu w ryczałtowej wysokości 2,5 proc. sumy wpłat na Fundusz w danym roku.

Fundusz Ochrony Rolnictwa. Najważniejsze założenia

Dochodami Funduszu będą: wpłaty na Fundusz dokonywane przez podmioty skupujące, odsetki od środków lokowanych w formie depozytu Ministra Finansów oraz środki finansowe odzyskane przez KOWR w wyniku prowadzonych postępowań upadłościowych od podmiotów skupujących, które stały się niewypłacalne, na rzecz Funduszu z tytułu roszczeń po wypłacie producentom rolnym rekompensat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obietnice wyborcze i "prezent" od prezesa Obajtka. "To wszystko tylko zwiększa zadłużenie"

Do wpłat na Fundusz będą obowiązane podmioty skupujące, będące podatnikami podatku od towarów i usług. Wpłaty będą naliczane w wysokości 0,125 proc. wartości produktów rolnych bez podatku od towarów i usług, nabytych od producentów rolnych.

Ze środków finansowych Funduszu będą przyznawane i wypłacane rekompensaty producentom rolnym, którzy nie otrzymali zapłaty za produkty rolne zbyte podmiotowi skupującemu, który stał się niewypłacalny. Wysokość rekompensaty będzie ustalana jako iloczyn procentowej stawki i kwoty wierzytelności netto za zbyte produkty rolne, za które producent rolny nie otrzymał zapłaty od podmiotu skupującego, który stał się niewypłacalny.

Stawka rekompensaty będzie określana corocznie, w terminie do 31 maja, w drodze rozporządzenia Ministra Finansów.

Rekompensata będzie przyznawana na wniosek producenta rolnego, w drodze decyzji administracyjnej, przez dyrektora oddziału terenowego KOWR w terminie do dnia 30 czerwca danego roku. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2023 r.

Fundusz budzi emocje

Już pod koniec lutego producenci żywności ostrzegali, że zmuszenie podmiotów do uiszczania wspomnianych wpłat, które branża nazywa wprost podatkiem, doprowadzi do wzrostu cen w sklepach.

- W obecnych warunkach opłata na FOR zostanie przerzucona w całym łańcuchu produkcji i dostaw na finalnego konsumenta, co będzie dodatkowym impulsem inflacyjnym i finalnie obciąży budżety gospodarstw domowych - przekonywał Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności

Posłowie opozycji również wskazywali, że rząd pod płaszczykiem nowego Funduszu wprowadzi nowy "parapodatek", który zapłacą firmy: skupowe, przetwórcze czy też handlowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
iza
4 miesiące temu
rząd jest zły, rząd jest bardzo bardzo zły!!! tylko Tusk
123
4 miesiące temu
Kolejny przewał
nowy
4 miesiące temu
podatek urzędowy
Atomek
4 miesiące temu
Dlaczego mam płacić rolnikom za ich biznes ?. Dlaczego mam utrzymywać rolników Uk.... ? Dlaczego nikt mi nie płaci za to, że jestem uzdolnionym cieślą ?.
Twój nick
4 miesiące temu
Ile z tego zdefraudowują na słupy-przytulasków pokroju szafranowicza?🤔
...
Następna strona