Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Fundusz pożyczek płynnościowych w górę. Dodatkowy miliard dla firm

7
Podziel się

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały aneks do umowy dotyczącej funduszu pożyczek płynnościowych dla firm. Mają one być finansowane z funduszy unijnych. Fundusz urośnie o 1,1 mld zł i teraz wyniesie 2,15 mld zł.

Fundusz pożyczek płynnościowych wzrośnie do 2,15 mld zł - poinformował resort funduszy
Fundusz pożyczek płynnościowych wzrośnie do 2,15 mld zł - poinformował resort funduszy (PAP)
bDAIWboB

- Ta forma pomocy dla firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Budżet Funduszu pożyczkowego początkowo wynosił 400 mln zł, a teraz podnosimy go o 1,1 mld zł, by finalnie zaoferować przedsiębiorcom 2,15 mld zł - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.

Uruchomienie pożyczek płynnościowych było bardzo ważnym krokiem.- Musimy wspierać firmy i miejsca pracy, to kluczowe z punktu widzenia strategicznych interesów Polski. W ścisłej współpracy z resortem funduszy przygotowaliśmy rozwiązanie, w którym właściciele mikro-, małych i średnich firm, bez względu na branżę, mają od kilku miesięcy możliwość ubiegać się o unijną pożyczkę. Duża liczba składanych wniosków o pożyczki świadczy o tym, że przedsiębiorcy potrzebują tego wsparcia - dodał członek zarządu BGK Przemysław Cieszyński.

Pożyczki płynnościowe udzielane są przez instytucje finansujące współpracujące z BGK. Do tej pory w całym kraju przedsiębiorcy zawarli ponad 1 000 umów na prawie 365 mln zł.

bDAIWboD
Zobacz także: Dla kogo miliardy z Unii? Polska stworzy nowe programy pomocowe

Przedsiębiorcy złożyli blisko 3,8 tysiąca wniosków na kwotę przekraczającą dostępną pulę. Przyznane pożyczki trafiły głównie do małych firm (46,2 proc. podpisanych umów) i mikroprzedsiębiorstw (30,4 proc. podpisanych umów). Pożyczek najczęściej udzielano podmiotom z branży handlu (26 proc.), przemysłu (21 proc.), budownictwa (14 proc.), oraz usług (13 proc.).

Największy odsetek przedsiębiorców korzystających ze wsparcia w ramach puli na pożyczki płynnościowe wykazywany jest w woj. mazowieckim (149 wniosków), pomorskim (121 wniosków) oraz małopolskim (94 wnioski).

bDAIWboJ

Dzięki zwiększeniu budżetu z pożyczek udzielanych na korzystnych warunkach skorzysta ponad 2000 małych i średnich przedsiębiorców. Główną zaletą pożyczki jest jej połączenie z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. W praktyce przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowe.

Dotacja na odsetki jest udzielana równolegle z podpisaniem umowy o pożyczkę - bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Maksymalna wysokość pożyczki ustalana jest indywidualnie. Przedsiębiorca może skorzystać z więcej niż jednej pożyczki, a ich suma nie może przekroczyć 15 mln zł.

Pieniądze można przeznaczyć na uregulowanie bieżących potrzeb firm, zapłatę pensji pracowników czy należności u kontrahentów. Okres spłaty może trwać do 6 lat, podsumowano.

bDAIWboK

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bDAIWbpe
Źródło:
KOMENTARZE
(7)
kiel
5 miesięcy temu
Pożyczka to nie dotacja. Pożyczki jeszcze bardziej pogrążą te firmy.
strach pomyśl...
5 miesięcy temu
co będzie dalej; środki z UE, których jeszcze nie ma; państwo zadłuża się coraz bardziej, a ciągłe łamanie prawa w Polsce grozi nam obcięciem funduszy z UE; tak postępuje prawdziwy gospodarz?
SterlingLoans
3 miesiące temu
Czesc wszystkim. Skontaktuj sie z nami w sprawie jakiejkolwiek pozyczki. Oferujemy pozyczki bez sprawdzania historii kredytowej. Skontaktuj sie z nami w Sterling Loans, aby uzyskac pozyczke na sterlingloansz@gmail.com.
bDAIWbpf
STARY WILK
5 miesięcy temu
BGK....KOLEJNY CIESZYŃSKI....JEDEN JUŻ POSZEDŁ....
Ziraat Loans
3 miesiące temu
Skontaktuj sie z nami pod adresem ziraatloans@gmail.com, aby uzyskac pozyczke. Oferujemy pozyczke na maksymalnie 30 lat.