Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Fuzja PKN Orlen z Lotosem. "Jest korzystna dla firm i polskiej gospodarki"

86
Podziel się:

Zdaniem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka dzisiaj jest ostatni moment i szansa na zbudowanie prawdziwego polskiego czempiona, który będzie mógł konkurować z zagranicznymi koncernami.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. (East News)
bFdMmlcR

- Planowana fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos będzie korzystna dla obu firm, ale także dla Pomorza i dla całej polskiej gospodarki - wskazał prezes Orlenu Daniel Obajtek, odnosząc się do zapowiedzi Platformy Obywatelskiej, że w przypadku wygranej PO w jesiennych wyborach parlamentarnych do fuzji nie dojdzie. Główny ekonomista PO Andrzej Rzońca zaproponował program "monopolom stop".

"Aby zbić kapitał polityczny Platforma jest gotowa poświęcić dobro polskiej gospodarki. Warto pamiętać, że zysk PKN ORLEN w ciągu ostatnich trzech lat był ponad 6-krotnie wyższy niż w ciągu ośmiu lat rządów poprzedniej ekipy. Fuzja PKN z Lotosem jest korzystna dla obu firm, Pomorza i polskiej gospodarki. Warto myśleć o niej w szerszym, niż tylko polityczny, kontekście. Europa proces konsolidacji sektora paliwowego ma już dawno za sobą i my również musimy wzmacniać naszą pozycję konkurencyjną" - napisał Obajtek na swoim profilu na Twitterze.

bFdMmlcT

- PKN Orlen jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. Przez ponad trzy ostatnie lata, czyli 2016 - I kwartał 2019 wypracował 19,3 mld zł zysku netto, wobec zaledwie 2,9 mld zysk za osiem lat (2008-1015) w czasie rządów PO. To efekty zarówno wprowadzonych zmian w zarządzaniu, jak i dobrej kondycji polskiej gospodarki - powiedział portalowi ISBnews Obajtek.

Podkreślił, że optymalizacja kosztowa, restrukturyzacja, ambitne inwestycje rozwojowe budowały przewagę konkurencyjną PKN Orlen, wzmacniając jego pozycję tak na rodzimym, jak i międzynarodowym rynku. Dzisiaj jest ostatni moment i szansa na zbudowanie prawdziwego polskiego czempiona, który będzie mógł konkurować z zagranicznymi z korzyścią zarówno dla akcjonariuszy, jak i polskiej gospodarki, wskazał.

Zobacz także: Obajrzy: Paliwowa fuzja. "Orlen z Lotosem będzie i tak mikrusem"
bFdMmlcZ

- Jeden silny podmiot to możliwość skutecznego konkurowania na wymagającym, globalnym rynku, poprawa bezpieczeństwa krajowej gospodarki w obszarze paliw i energii, a także szansa na zwiększenie inwestycji ukierunkowanych na rozwój - podsumował prezes w wypowiedzi dla ISBnews.

Kilka dni temu także pełnomocnik rządu ds. krytycznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił, że fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos może być ważna z punktu widzenia konkurencji całej polskiej gospodarki.

3 lipca br. PKN Orlen złożył do Komisji Europejskiej wniosek stanowiący zgłoszenie koncentracji w związku z planowanym przejęciem przez spółkę, bezpośrednio lub pośrednio, kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos. Wniosek ten inicjuje formalne postępowanie w sprawie kontroli koncentracji.

bFdMmlda

Pod koniec listopada 2018 r. PKN Orlen złożył do Komisji Europejskiej (KE) wersję roboczą wniosku o wyrażenie zgody na koncentrację w związku z planowanym przejęciem kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos. Spółka podała wówczas, że liczy na uzyskanie zgody KE do połowy 2019 r.

W końcu lutego 2018 r. PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos, rozumianej jako nabycie przez PKN Orlen bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. udziału w kapitale zakładowym Grupy Lotos. Przewidywalny scenariusz zdarzeń zakłada warunkowe nabycie od Skarbu Państwa 32,99 proc. udziałów Grupy Lotos. Dopiero w następnej fazie doszłoby natomiast do ogłoszenia wezwania na akcje Lotosu do poziomu 66 proc. w związku z zamiarem przekroczenia 33 proc. ogólnej liczby głosów w Grupie Lotos.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wyniosły 24,18 mld zł w 2017 roku.

bFdMmldb

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

bFdMmldu
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(86)
CZYLI POJAWIE...
2 lata temu
O DO WYDOJENIA PRZEZ PIS.
MAC19
2 lata temu
Po co ta fuzja? Zabraknie stołków dla partyjnych tuzów i ich pociotków. Nie wolno do tego dopuścić bo suweren może się oburzyć.
Dziadek nieja
3 lata temu
Chyba tylko dla soltysa sterowanego ze slusznej wazeliny partyjnej . Bo ciemny lud to kupi .
bFdMmldv
jur
3 lata temu
pewnie p.rzońca wolałby sprzedać Niemcom małe przedsiębiorstwa niż duże ….czy to prawda ???????????????????
ja
3 lata temu
kolejne rządy chcą ratować kopalnie przez łączenie z firmami energetycznymi. Regulują ceny energii, a firmy energet. odbijają to sobie na przedsiębiorcach. Ceny produkcji rosną, a więc ceny towarów też.. Płacimy więcej za węgiel. Tracimy też wszyscy w inny sposób, bo ceny akcji firm energet. poleciały w dół po 50-60%, a wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Dlatego powstała ksią.ż ka „Emeryt,ura nie jset Ci potzerbna", by ludzie potrafili sami zadbać finansowo o siebie.
...
Następna strona