Notowania

gospodarka
14.03.2020 13:51

Galerie handlowe zamykają wszystkie sklepy. Chociaż... nie wszystko musi być zamknięte

Galerie handlowe zamykają wszystkie sklepy i firmy usługowe, choć… wcale nie muszą. Jak wynika z informacji money.pl, Komisja Nadzoru Finansowego już kontaktowała się z Ministerstwem Zdrowia w sprawie placówek bankowych. W wielu miejscach są zamknięte choć wcale nie musiały.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Galerie handlowe w wielu miejscach zamknęły się całkowicie (Fot: PAP/Grzegorz Michałowski)

Galerie handlowe muszą ograniczyć swoją działalność - taka jest decyzja premiera Mateusza Morawieckiego i Ministerstwa Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia w nocy z piątku na sobotę opublikowało rozporządzenie dotyczące wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. To dokument, który reguluje ogłoszone w piątek zamknięcie wielu placówek handlowych.

Wiele galerii handlowych postanowiło jednak… zamknąć się niemal całkowicie. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia jasno wyliczyło, które sklepy powinny być zamknięte. To ograniczony katalog.

Zobacz także: Żywności nie zabraknie. Nawet we Włoszech jest dowożona

I tak handel wyborami tekstylnymi, odzieżą, obuwiem, meblami, sprzętem oświetleniowy, sprzętem RTV i AGD oraz artykułami piśmiennymi i księgarskimi w galeriach handlowych od dziś - 14 marca - jest zabroniony.

Które sklepy w galeriach handlowych mają pozostać zamknięte? Te, które działają w centrach o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych i handlują:

- Wyrobami tekstylnymi
- Wyrobami odzieżowymi
- Obuwiem i wyrobami skórzanymi
- Meblami i sprzętem oświetleniowym
- Sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego
- Artykułami piśmiennymi i księgarskimi

I tak wciąż otwarte mogą być punkty usługowe, czyli na przykład banki, pralnie, oddziały operatorów komórkowych. Jednocześnie otwarte są sklepy spożywcze oraz apteki. Na liście sklepów do zamknięcia nie ma również marketów budowlanych. Jednocześnie jeszcze w sobotę decyzje o zamknięciu wszystkich placówek w Polsce podjęła szwedzka sieć meblowa Ikea.

Warto dodać, że zamykać nie muszą się wszystkie sklepy. Przepisy dotyczą tylko tych placówek, które sprzedają konkretny towar i jednocześnie mają oddział w dużej galerii handlowej.

O tym, że banki wciąż mogą być otwarte przypomina Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Poinformował o tym w mediach społecznościowych, choć jednocześnie zachęca do kontaktu z bankiem za pomocą serwisu transakcyjnego lub infolinii. Wycieczki do galerii handlowych należy ograniczyć w najbliższym czasie do niezbędnego minimum.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem:

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-03-2020

AdrianParanoja, histeria, psychoza, zamknijcie autobusy, pociągi, spożywcze i przejścia podziemne oraz metro, razem z pomysłodawcami. Rocznie na świecie … Czytaj całość

14-03-2020

SprzedawczyniPan premier nie traktuje wszystkich obywatelu równo my pracujacy w sklepach spożywczych drogeriach czy w pralniach jestesmy gorsi od tych co pracuja … Czytaj całość

14-03-2020

Pisowsko!Będziemy pierwszym krajem UE, który zniszczy sobie gospodarkę i nie zmniejszy epidemii wirusa :D

Rozwiń komentarze (26)