Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Galerie handlowe zamykają wszystkie sklepy. Chociaż... nie wszystko musi być zamknięte

28
Podziel się:

Galerie handlowe zamykają wszystkie sklepy i firmy usługowe, choć… wcale nie muszą. Jak wynika z informacji money.pl, Komisja Nadzoru Finansowego już kontaktowała się z Ministerstwem Zdrowia w sprawie placówek bankowych. W wielu miejscach są zamknięte choć wcale nie musiały.

Galerie handlowe w wielu miejscach zamknęły się całkowicie
Galerie handlowe w wielu miejscach zamknęły się całkowicie (PAP, PAP/Grzegorz Michałowski)

Galerie handlowe muszą ograniczyć swoją działalność - taka jest decyzja premiera Mateusza Morawieckiego i Ministerstwa Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia w nocy z piątku na sobotę opublikowało rozporządzenie dotyczące wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. To dokument, który reguluje ogłoszone w piątek zamknięcie wielu placówek handlowych.

Wiele galerii handlowych postanowiło jednak… zamknąć się niemal całkowicie. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia jasno wyliczyło, które sklepy powinny być zamknięte. To ograniczony katalog.

Zobacz także: Zobacz także: Żywności nie zabraknie. Nawet we Włoszech jest dowożona

I tak handel wyborami tekstylnymi, odzieżą, obuwiem, meblami, sprzętem oświetleniowy, sprzętem RTV i AGD oraz artykułami piśmiennymi i księgarskimi w galeriach handlowych od dziś - 14 marca - jest zabroniony.

Które sklepy w galeriach handlowych mają pozostać zamknięte? Te, które działają w centrach o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych i handlują:

- Wyrobami tekstylnymi
- Wyrobami odzieżowymi
- Obuwiem i wyrobami skórzanymi
- Meblami i sprzętem oświetleniowym
- Sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego
- Artykułami piśmiennymi i księgarskimi

I tak wciąż otwarte mogą być punkty usługowe, czyli na przykład banki, pralnie, oddziały operatorów komórkowych. Jednocześnie otwarte są sklepy spożywcze oraz apteki. Na liście sklepów do zamknięcia nie ma również marketów budowlanych. Jednocześnie jeszcze w sobotę decyzje o zamknięciu wszystkich placówek w Polsce podjęła szwedzka sieć meblowa Ikea.

Warto dodać, że zamykać nie muszą się wszystkie sklepy. Przepisy dotyczą tylko tych placówek, które sprzedają konkretny towar i jednocześnie mają oddział w dużej galerii handlowej.

O tym, że banki wciąż mogą być otwarte przypomina Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Poinformował o tym w mediach społecznościowych, choć jednocześnie zachęca do kontaktu z bankiem za pomocą serwisu transakcyjnego lub infolinii. Wycieczki do galerii handlowych należy ograniczyć w najbliższym czasie do niezbędnego minimum.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem:

gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
dsas
2 lata temu
widzisz Boże i nie grzmisz idą w zaparte dalej, ale se wymyślili
matko
2 lata temu
haaa żal o maseczkach to myśli senat bo zarabia ale o zakazie palenia by w powietrzy nie było bakterii to nikt nie pomyli bo nikt nie zarabia
Paula
2 lata temu
A kioski? Takie z gazetami, lotto itd
maria100
2 lata temu
PIS ! specjaliści od zamykania i rozdawania ...
Bodzio
2 lata temu
Czy ptak w rzgowie bedzie zamkniety
...
Następna strona