Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Gaz z Rosji - STOP. PGNiG nie przedłuży kontraktu jamalskiego

145
Podziel się

To koniec kontraktu podpisanego jeszcze przez wicepremiera Pawlaka. PGNiG go wypowiedział. Dostawy musi jednak odbierać jeszcze przez ponad trzy lata.

Gazociąg z Jamału za ponad trzy lata będzie świecił pustkami
Gazociąg z Jamału za ponad trzy lata będzie świecił pustkami (Fotolia, grigvovan)
bDzrazsl

15 listopada zarząd PGNiG przekazał do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna gazu ziemnego. To kontrakt długoterminowy podpisany jeszcze 25 września 1996 r., czyli tzw. "Kontrakt Jamalski".

Wypowiedzenie będzie obowiązywać od 31 grudnia 2022 r. Czyli jeszcze przez ponad trzy lata w naszych kuchenkach popłynie głównie gaz wydobywany w północnych krańcach azjatyckiej części Rosji.

Zgodnie z zapisami kontraktu, strony umowy zobowiązane są do złożenia deklaracji, dotyczącej dalszej współpracy po 2022 roku na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem jego obowiązywania. Czyli trzeba było takie oświadczenie złożyć do końca bieżącego roku.

bDzrazsn

Zobacz też: Dodatkowe 1,5 mld m3 gazu rocznie za kilka lat. PGNiG wydobędzie gaz ze złóż węgla

"W ocenie zarządu spółki, dotychczas podjęte przez grupę PGNiG działania związane z dywersyfikacją kierunków pozyskania gazu do Polski po 2022 roku[...], w szczególności zakontraktowanie dostaw gazu LNG, akwizycje złóż gazu ziemnego na Morzu Północnym oraz działania prowadzone przez operatora systemu przesyłowego w zakresie rozbudowy systemu przesyłowego, są odpowiednie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i pozwalają na zakończenie Kontraktu Jamalskiego zgodnie z jego postanowieniami" - podaje spółka w komunikacie.

Na razie głównie Rosja

W tym roku PGNiG zaimportował łącznie 10,88 mld m.sześc. gazu z czego 6,29 mld m.sześc. pochodziło z kierunku wschodniego. Import LNG wyniósł 2,48 mld m.sześc., a własne wydobycie 3,33 mld m.szec., w tym w Norwegii 0,38 mld m.sześc.

bDzrazst

Dzień przed wypowiedzeniem kontraktu PGNiG informował o zakontraktowaniu 1 mld m.sześc. gazu LNG na pierwszy kwartał przyszłego roku.

- W pierwszym kwartale 2020 roku otrzymamy 10 dostaw LNG. Łączny zakontraktowany wolumen to około 1 mld m.sześc. po regazyfikacji - powiedział Maciej Woźniak podczas konferencji prasowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzrazsu
bDzrazsO
KOMENTARZE
(145)
oburzona
rok temu
Od amerykanów gaz jest dużo droższy ale o tym mało się informuje społeczeństwo .Ogrzewanie domu na gaz będzie bardzo drogie i należy się zastanowić nad takim ogrzewaniem..
DYWERSYFIKACY...
rok temu
Gaz z Rosji , ropa z Rosji , węgiel z Rosji. Gdyby Putin wydał ukaz , że dla Polski : GAZ STOP! , ROPA STOP! WĘGIEL STOP! , to leżymy na łopatkach i kwiczymy.
taaak
rok temu
i przerzucimy się na Polski ekologiczny węgiel
bDzrazsP
Ziom
rok temu
Prawda jest taka, ze za taka umowe to Pawlak powinien siedziec... trzeba bylo ja zerwac
polak
rok temu
To czekam na obniżkę rachunków za tani gaz z USA.
...
Następna strona