Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Gaz z Rosji - STOP. PGNiG nie przedłuży kontraktu jamalskiego

146
Podziel się:

To koniec kontraktu podpisanego jeszcze przez wicepremiera Pawlaka. PGNiG go wypowiedział. Dostawy musi jednak odbierać jeszcze przez ponad trzy lata.

Gazociąg z Jamału za ponad trzy lata będzie świecił pustkami
Gazociąg z Jamału za ponad trzy lata będzie świecił pustkami (Fotolia, grigvovan)
bFghLiut

15 listopada zarząd PGNiG przekazał do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna gazu ziemnego. To kontrakt długoterminowy podpisany jeszcze 25 września 1996 r., czyli tzw. "Kontrakt Jamalski".

Wypowiedzenie będzie obowiązywać od 31 grudnia 2022 r. Czyli jeszcze przez ponad trzy lata w naszych kuchenkach popłynie głównie gaz wydobywany w północnych krańcach azjatyckiej części Rosji.

Zgodnie z zapisami kontraktu, strony umowy zobowiązane są do złożenia deklaracji, dotyczącej dalszej współpracy po 2022 roku na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem jego obowiązywania. Czyli trzeba było takie oświadczenie złożyć do końca bieżącego roku.

bFghLiuv

Zobacz też: Dodatkowe 1,5 mld m3 gazu rocznie za kilka lat. PGNiG wydobędzie gaz ze złóż węgla

"W ocenie zarządu spółki, dotychczas podjęte przez grupę PGNiG działania związane z dywersyfikacją kierunków pozyskania gazu do Polski po 2022 roku[...], w szczególności zakontraktowanie dostaw gazu LNG, akwizycje złóż gazu ziemnego na Morzu Północnym oraz działania prowadzone przez operatora systemu przesyłowego w zakresie rozbudowy systemu przesyłowego, są odpowiednie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i pozwalają na zakończenie Kontraktu Jamalskiego zgodnie z jego postanowieniami" - podaje spółka w komunikacie.

Na razie głównie Rosja

W tym roku PGNiG zaimportował łącznie 10,88 mld m.sześc. gazu z czego 6,29 mld m.sześc. pochodziło z kierunku wschodniego. Import LNG wyniósł 2,48 mld m.sześc., a własne wydobycie 3,33 mld m.szec., w tym w Norwegii 0,38 mld m.sześc.

bFghLiuB

Dzień przed wypowiedzeniem kontraktu PGNiG informował o zakontraktowaniu 1 mld m.sześc. gazu LNG na pierwszy kwartał przyszłego roku.

- W pierwszym kwartale 2020 roku otrzymamy 10 dostaw LNG. Łączny zakontraktowany wolumen to około 1 mld m.sześc. po regazyfikacji - powiedział Maciej Woźniak podczas konferencji prasowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFghLiuW
KOMENTARZE
(146)
r4f4f
miesiąc temu
i jest rok 2021 końcówka a gaz za 2 tygodnie drożeje o 56% brawo Morawiecki brawo rząd pis
krzycho454
2 lata temu
Gdyby Morawiecki tak dobrze rzadził jak kłamie,to w Polsce by było jak w Szwajcarii. Obiecuje,również,że narastający kryzys gospodarczy zmieni na sukces.
XxxxA
2 lata temu
No to pięknie wystarczy byle konflikt i zachód się wupina a my leżymy energetycznie na łopatkach. Nie mówię unizalrzniac nas od Rosji ale wystarczyło usiąść do stołu i negocjować warunki pozostania we współpracy. Za chwilę będziemy kupować wszystko a naszego nikt nie weźmie.
bFghLiuX
Putin
2 lata temu
Putin to co ma zrobić tak zrobi a nasz Naród tak ciemny
Mietek
2 lata temu
Dopóki za rosyjski płacimy więcej niż Niemcy nie powinniśmy go kupować . Oczywiście kontrakt jest ale jak wygaśnie to w końcu pewnie cena znacznie spadnie - wtedy tak .
...
Następna strona