Notowania

pgnig
15.11.2019 16:25

Gaz z Rosji - STOP. PGNiG nie przedłuży kontraktu jamalskiego

To koniec kontraktu podpisanego jeszcze przez wicepremiera Pawlaka. PGNiG go wypowiedział. Dostawy musi jednak odbierać jeszcze przez ponad trzy lata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Gazociąg z Jamału za ponad trzy lata będzie świecił pustkami (Fot: grigvovan)

15 listopada zarząd PGNiG przekazał do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna gazu ziemnego. To kontrakt długoterminowy podpisany jeszcze 25 września 1996 r., czyli tzw. "Kontrakt Jamalski".

Wypowiedzenie będzie obowiązywać od 31 grudnia 2022 r. Czyli jeszcze przez ponad trzy lata w naszych kuchenkach popłynie głównie gaz wydobywany w północnych krańcach azjatyckiej części Rosji.

Zgodnie z zapisami kontraktu, strony umowy zobowiązane są do złożenia deklaracji, dotyczącej dalszej współpracy po 2022 roku na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem jego obowiązywania. Czyli trzeba było takie oświadczenie złożyć do końca bieżącego roku.

Zobacz też: Dodatkowe 1,5 mld m3 gazu rocznie za kilka lat. PGNiG wydobędzie gaz ze złóż węgla

"W ocenie zarządu spółki, dotychczas podjęte przez grupę PGNiG działania związane z dywersyfikacją kierunków pozyskania gazu do Polski po 2022 roku[...], w szczególności zakontraktowanie dostaw gazu LNG, akwizycje złóż gazu ziemnego na Morzu Północnym oraz działania prowadzone przez operatora systemu przesyłowego w zakresie rozbudowy systemu przesyłowego, są odpowiednie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i pozwalają na zakończenie Kontraktu Jamalskiego zgodnie z jego postanowieniami" - podaje spółka w komunikacie.

Na razie głównie Rosja

W tym roku PGNiG zaimportował łącznie 10,88 mld m.sześc. gazu z czego 6,29 mld m.sześc. pochodziło z kierunku wschodniego. Import LNG wyniósł 2,48 mld m.sześc., a własne wydobycie 3,33 mld m.szec., w tym w Norwegii 0,38 mld m.sześc.

Dzień przed wypowiedzeniem kontraktu PGNiG informował o zakontraktowaniu 1 mld m.sześc. gazu LNG na pierwszy kwartał przyszłego roku.

- W pierwszym kwartale 2020 roku otrzymamy 10 dostaw LNG. Łączny zakontraktowany wolumen to około 1 mld m.sześc. po regazyfikacji - powiedział Maciej Woźniak podczas konferencji prasowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pgnig, gaz z rosji, kontrakt jamalski, gaz ziemny, energetyka, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-11-2019

Artur32lMoim zdaniem Polska nie powinna kupować gazu od Rosji choćby dlatego że Rosja jest od wieków naszym wrogiem. Dlatego wolę może troszkę więcej zapłacić … Czytaj całość

16-11-2019

oburzonaOd amerykanów gaz jest dużo droższy ale o tym mało się informuje społeczeństwo .Ogrzewanie domu na gaz będzie bardzo drogie i należy się zastanowić … Czytaj całość

16-11-2019

DYWERSYFIKACYJNE MRZONKIGaz z Rosji , ropa z Rosji , węgiel z Rosji. Gdyby Putin wydał ukaz , że dla Polski : GAZ STOP! , ROPA STOP! WĘGIEL STOP! , to leżymy na łopatkach i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (144)